Šaty, které budou bdít nad zdravím nositele

Evropští vědci vyvíjejí textilii, která bude schopna monitorovat zdravotní stav nositele. BBC na svých webových stránkách napsala, že textilní materiál v sobě bude mít zapracovány snímače tělesných tekutin a bude schopen vyhodnocovat momentální stav organismu.

Tyto speciální oděvy by měly sloužit zejména pro monitorování lidí v rekonvalescenci, raněných sportovců nebo chronicky nemocných.


Program Biotex částečně financuje Evropská unie a spolupracují na něm vědci z osmi pracovišť. Prototyp je téměř před dokončením a měl by začít být testován na dobrovolnících.


První verze senzorů budou poskytovat údaje na základě hodnot odečtených z lidského potu. Budou měřit jeho množství a obsah kyselin a solí.


V konečné fázi by tyto speciální textilie měly být schopné monitorovat tělesné funkce, poskytnout informace, z nichž bude možné sledovat hojení ran, a také identifikovat infekci v raném stadiu.


Koordinátor výzkumu Jean Luprano ze švýcarské společnosti CSEM řekl, že smyslem rozhodně není nahradit klasické diagnostické metody medicíny.


Mark Outhwaite z British Computer Society se domnívá, že informace získané pomocí těchto senzorů, budou v medicíně využitelné jenom tehdy, budou-li přesné. V opačném případě s nimi lze počítat spíš pro jiné obory, například pro monitorování sportovního výkonu. Poprvé prý o senzorech umístěných v textiliích začali v 90. letech uvažovat Američané jako o možnosti získat informace o zranění vojáků v boji.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele jim
    jim (anonym)

    Nejlépe učiní člověk tak,že je oděn pokorou k Pánu Bohu.Ten tomu člověku ukáže svým Duchem Svatým co je pro něj nejlepší za oblečení,oděvy a šaty.Pak i obuv.K tomu,aby to bylo tomu člověku prospěšné k jeho zdraví...

    Črv 17, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama