Významný ájurvédský lékař v Praze

Významný ájurvédský lékař v Praze ? probudit své schopnosti k léčbě rozhovor dr. Freje s dr. Svobodou.

 Svoboda, vaše jméno je typicky české, jaký máte vztah k české republice?

Moji rodiče pocházeli s Moravy a ve Frenštátě pod Radhoštěm stále žijí mí příbuzní. Matka nebyla Češka, tak jsem se česky doma nenaučil. Snažil jsem se česky učit z knih, ale to by bylo velmi obtížné! Vždy jsem se zajímal o českou historii a literaturu a jsem hrdý na český původ.

Zabýváte se a vyučujete nejen ájurvédu, ale také tantru a čínskou medicínu. Jak lze tyto systémy propojit a používat v praktickém životě?

Ájurvédská i čínská medicína vycházejí z moudrosti starodávných kultur, které získaly poznatky  a zkušenosti vycházející z příznivých a špatných podmínek. Oba systémy se soustředí na životní sílu - pránu v ájurvédě a ki v čínské medicíně. Nejdůležitějším úkolem toho, kdo studuje některý tento medicínský systém, je poznat vlastnosti životní energie v lidském těle a vnějším prostředí. Při bližším seznámení s pránou je poznání čínské ki jednoduché - tímto způsobem lze oba systémy společně kombinovat.

Proč jste se rozhodli studovat ájurvédu?

Po přijetí na lékařskou fakultu v USa jsem navštívil Keňu a jako člen kmene Pokot jsem se blíže seznámil s africkou medicínou, což mě přivedlo na myšlenku, že léčba znamená více než v pojetí alopatické západní medicíny. Poté jsem navštívil Evropu, pak Nepál a tam jsem se poprpvé seznámil s ájurvédou.  Tam jsem se rozhodl ájurvédu studovat.

Proč se v dnešní době obracet na ájurvédu a přírodní medicínu?

Hippokrates učil: “Hlavně neuškodit.“ Ale západní medicína často při léčbě pacienty poškozuje. Ájurvéda učí jak co nejjednodušším způsobem navodit léčebné síly v organismu před tím, než je nutné použít razantnějších léčebných metod.

jaké postavení má ajurvéda ve světě?

Ájurvéda získává popularitu na celém světě. V samotné kolébce Indii ztrácela na významu zřejmě vzhledem k britskému vlivu, ale s rozmachem ve světě se obliba vrátila postupně i do Indie.

jaké je vaše životní motto?

Uvědomit si proč jsem zde a zaměřit se na své cíle

V Praze povedete víkendový seminář co mohou účastníci očekávat?

Doufám, že si odnesou praktické tipy a možnosti, jak jednoduše a účelně nastolit rovnováhu na fyzické, mentální i duchovní úrovni, probudit samoléčebné schopnosti v těle a chránit se před nemocemi.

Setkání s Dr. Robertem E. Svobodou,se uskuteční na víkendovém semináři Dlouhý život bez nemocí, Advana  -c entrum mezinárodního vzdělávání,

více informací na 
www.advana.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama