Význam lymfatického systému pro celkové zdraví

Lymfatický systém je nedílnou součástí imunitního systému a také informačního systému člověka Je to vlastně jediný systém, jenž uchovává a transportuje z těla ven škodliviny, které jednak vznikají při funkci organismu, jednak do něj vnikají z vnějšího prostředí vzduchem a potravinami. Protože je tento systém hlavním faktorem obranyschopnosti organismu, má rozhodující podíl na všech nemocech dnešní doby.

Zátěž lymfatického systému se většinou nejprve projevuje "obyčejnou" únavou nohou, později celého těla, otékáním kotníků, hlavně večer a po velké námaze, později otoky v břiše, často přisuzovaným otylosti, otoky očních víček, mízních uzlin, dechovými potížemi bez zřejmé vnější příčiny, sklonem k infekčním nemocem z oslabení imunitního systému a v neposlední řadě vznikem nádorových onemocnění.

Každá větší ekologická zátěž, jizvy po zraněních a operacích, staré infekty v mandlích, hlavových dutinách nebo kolem zubů v čelistech (tzv. ložiska, jež jsou rušivými poli pro organismus) mohou zpomalit nebo zastavit průchod lymfy, způsobit otok, napětí, bolest, hromadění různých toxinů a posléze zánětlivé změny v okolí i na vzdálených místech.

Lymfatický oběh se velmi podobá oběhu krevnímu, jeho součástí jsou lymfatické cévy, mízní uzliny a z funkce orgánů hlavně žaludek a slezina. Největší vliv na tvorbu, kvalitu a proudění lymfy mají orgány: žaludek, slinivka a slezina, jež plní v organismu sekretorickou funkci. Navíc přímo ovlivňují výživu svalů, tedy systém nejvíce napomáhající oběhu lymfy. Proto vhodná výživa a správná funkce těchto orgánů hraje významnou roli v celkové obranyschopnosti organismu.

Z praxe komplexního přístupu k životosprávě, jež vychází z biorytmů v akupunktuře, vyplývá, že pro správnou funkci výše uvedených orgánů je nutná nezahleňující (bezlepková) strava, zejména v dopoledních hodinách, kdy podle denního biorytmu aktivita těchto orgánů vrcholí. Podle sezonního biorytmu je aktivita těchto orgánů nejvyšší v pozdním létě, kdy je možno kvalitně uspokojit sladkou chuť pro organismus, jak rovněž uvádí Werthmanova dieta.

Z masáží mikrosystémů je vhodné ošetřovat zejména místa projekce zón lymfatického systému jako celku. Vhodné lymfatické masáže s prvky akupresury na těle i na mikrosystémech s použitím řady různých masážních prostředků a zábalů z různých bylin a éterických olejů, doplněné upravenou stravou, bylinnými, ovocnými a zeleninovými čisticími kúrami, včetně dechových a jiných cvičení a vhodných sportů zlepšujících proudění lymfy, jsou tou nejlepší prevencí pro všechna onemocnění.

Rovněž jalovcové a skořicové zábaly, které mají mimo jiné i celkově diuretické působení zaujímají své místo při ošetřování otoků, zejména na dolních končetinách.

Zdroj: MUDr. Věra Dolejšová, MUDr. Jana Kombercová, MUDr. Hana Wankatová - Základy komplexního přístupu v medicíně

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (16)

 • Obrázek uživatele pavlikova
  pavlikova (anonym)

  dobry den,v roce 1999 jsem absolvovala v ramci dalsiho vzdelavani pracovniku ve zdravotnictvi, kurz manualni lymfodrenaze pod odbornym vedenim skolitele MUDr. Bechyneho,CSc.,kdyz jsem si chtela poridit zivnostensky list a provadet lymfodrenaz soukrome,neni sance na tento kurz dostat zivnostensky list,muzete mi nekdo poradit,jaka je sance tento kurz uplatnit v praxi dekuji vera pavlikova

  Kvě 24, 2005
 • Obrázek uživatele chol
  chol (anonym)

  Mám dotaz.Je možné,aby se po lymfatické masáži u dcery objevil absces,následně na to horečky a plno aft v ústech.Mimo to ještě zvětšené uzliny?Může mi prosím někdo odpovědět?Děkuji.

  Pro 20, 2004
 • Obrázek uživatele Alena
  Alena (anonym)

  Dobry den.Mam problemy s nohami a to velke..Mam velmi silne nohy ktore sa zvacsuju a hlavne v dolnej casti.Doktorka mi povedala ze sa to da liecit tabletkami no tie nezaberaju vraj je to lymfaticky system.co robit,,,

  Črv 29, 2006
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Je nutné očistit lymfatický systém a arterie. Mnozí to nazývají detoxikace organizmu. Je nutno použít takové prostředky, které rozpouštějí a odstraňují toxiny z těla bez vedlejších účinků. Následně i současně je nutná mineralizace organizmu. Více najdete na www.aloe-gel.cz. Lze tam i diskutovat a dostat odkazy na doktory. Anebo se přímo obraťte na naturalní oddělení nejblížší nemocnice.Měli by Vám poradit.

  Črv 29, 2006
 • Obrázek uživatele Alena
  Alena (anonym)

  Dobrý den,jsem zdravotní sestra a mám zájem provádět lymfodrenáže,přístrojové a zajímalo by mě jaký musím absolvovat kurz pro získání živ. listu v tomto oboru event. co budu potřebovat ke spuštění této živnosti Děkuji

  Srp 12, 2006
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Udělejte si základní kurz, sportovní a rekondiční masáž na základě kterého vám vydají živnostenský list. Poté můžete provádět i lymfomasáž. Jana

  Zář 11, 2006
 • Obrázek uživatele Denisa
  Denisa (anonym)

  Dobrý den, doporučuji raději přístrojovou lymfatickou drenáž, po které nejen zeštíhlíte v určitých partiích, ale také odbouráte syndrom těžkých a bolestivých nohou. Doporučuji salón Vanessa v Ostravě¨-Porubě najdete na www.info.ostrava.

  Zář 22, 2006
 • Obrázek uživatele ADAM
  ADAM (anonym)

  MŮŽETE MI ŘÍCI KDE SE NACHÁZEJÍ BODY LYMFATICKÝCH ŽLÁZ HORNÍCH KONČETIN?

  Lis 25, 2006
 • Obrázek uživatele Jája
  Jája (anonym)

  lymfy jsou na krku pod ušima, pak v podpaží, pak v tříslech, a u kotníků. Když jsem byla na ruční lymf., tak jsem pak po hodině odcházela, a připadala jsem si o 5 kg lehčí. Jo ale musí to být odborník, a mít na to ten certifikát nebo jak se tomu nadává.

  Led 20, 2007
 • Obrázek uživatele zdenka
  zdenka (anonym)

  Pro paní Denisu,která doporučuje salon Vanessa v Ostravě -Porubě. Kdyby to dle popisu fungovalo,nebyla by zaměstnankyně tohoto salonu tak dost při těle.Šetrně řečeno.Nemyslíte?

  Kvě 05, 2007
 • Obrázek uživatele zdenka
  zdenka (anonym)

  Pro paní Denisu,která doporučuje salon Vanessa v Ostravě -Porubě. Kdyby to dle popisu fungovalo,nebyla by zaměstnankyně tohoto salonu tak dost při těle.Šetrně řečeno.Nemyslíte?

  Kvě 05, 2007
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  Můj příbuzný má nádor na plicích je po chemoterapiích a ozařování teď v krvi mu objevili zvýšené lymfocity 14 nádor na plicích nadále zůstává ale zmenšil se tak bych chtěla vedět co znamenají ty zvýšené lymfocity

  Pro 04, 2007
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Dobrý den, co může znamenat z krevního obrazu nízká hodnota leukocytů a vysoká lymfocytů, pomalu dvojnásobek. Jeden lékař ríká, že jsem zdravá a druhý ne.

  Led 23, 2008
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Dobrý den. Zabývám se již delší dobu masážema, kraniosakrální terapií atd. Nedávno se mi dostala do rukou kniha Základy komplexního přístupu v medicíně od MUDr. Věry Dolejšové a dalších dvou autorek. Nevíte, prosím někdo, kde se dá tahle kniha sehnat, případně máte-li ji někdo doma a jste ochotni ji prodat, včetně atlasu EAV, ráda koupím. Napište, prosím na email: kacenkazl@email.cz Předem moc děkuji, všem přeji krásný den!

  Bře 17, 2010
 • Obrázek uživatele Renata
  Renata (anonym)

  Dobrý den,již několik let trpím otoky nohou a v současné době už i břicha a obličeje. Podle odborníků se jedná o lymfatický otok,který už mě trápí min.15 let a teprve 3 roky docházím pravidelně na odborné pracoviště na přístrojovou masáž. Výsledky léčby byly zpočátku uspokojivé,ale poslední dobou nepozoruji žádnou změnu,ba zhoršení otoků,které už nejsou jen u nohou ale postupujou vejš po těle. (břicho,...) Má někdo prosím taky takovéto problémy a rád by si o tom podělil s ostatníma? Předem děkuji

  Feb 23, 2011
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Dobrý den,již několik let... Nesprávné trávení stravy je to, co nejvíce ucpává vaše lymfatické cesty. Užívejte trávicí enzymy s každým jídlem, aby se vaše strava rozmělnila a strávila. Kvalitní trávící enzymy jsou např. od firmy Solgar. Jinak je vždy důležité mít opravdu potvrzenou diagnozu, že otoky jsou způsobeny stagnací lymfy a nejsou např. ledvinného či srdečního původu.

  Říj 10, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama