Výzkum studentů: Mnoho cukru v krvi má 44 pct. léčených diabetiků

Vysoké hladiny cukru v krvi odhalila osvětová akce studentů 1. lékařské fakulty UK u 44 procent léčených diabetiků. Znamená to, že nedodržovali léčbu a neupravili životní styl podle doporučení lékaře. Metabolickým syndromem, který zahrnuje i vysoké hladiny cukru a vede například k infarktu či mrtvici, trpělo 38 procent vyšetřených, téměř polovina z nich to nevěděla.

Článek s výsledky zveřejnil prestižní časopis Diabetes Research and Clinical Practice, sdělila  ČTK mluvčí fakulty Marie Fialová.

Metabolický syndrom charakterizuje velký obvod pasu, vysoký tlak, vysoký cholesterol a vysoký cukr v krvi. Kritický obvod pasu větší než 102 centimetrů mělo téměř 38 procent mužů a přes 39 procent žen mělo obvod pasu větší než 94 centimetrů. “Kritéria pro metabolický syndrom splňovalo 38,2 procenta vyšetřených, z nich 41,5 procenta takto dosud nebylo lékařem klasifikováno, byli léčeni pro vysoký cholesterol, nebo cukrovku a my jsme jim naměřili vysoký tlak,“ uvedla vedoucí výzkumného týmu Kristýna Kučerová.

Na preventivní lékařské prohlídce nebylo 15 procent lidí se zjištěným metabolickým syndromem, ve skupině bez metabolického syndromu neabsolvovalo preventivní prohlídku 61 procent lidí. Mezi lidmi ohroženými metabolickým syndromem bylo 49 procent kuřáků, ve skupině bez metabolického syndromu 13 procent. Sportovní aktivitu v dávce větší než třikrát 30 minut za týden provozuje 26,5 procenta lidí s metabolickým syndromem a 67,2 procenta lidí bez metabolického syndromu.

Měření provedli studenti v šesti městech loni 14. listopadu. Na toto datum připadá Světový den diabetu, což je den narození objevitele inzulinu kanadského lékaře Fredericka Bantinga. Změřit se nechalo 526 lidí.

Osvětové akce ke Světovému dni diabetu se konají v Česku řadu let, zatím ale nikdy se při nich nesbírala data účastníků. Studenti zájemcům hodnoty měřili a vysvětlovali, co znamenají. Loni vše poprvé také medicínsky zdokumentovali. “Je skvělé, že studentská aktivita je nejenom obecně vzdělávací, ale představuje také skutečnou preventivní akci, která může mít i konkrétní dopad na zdraví účastníků,“ uvedl děkan školy Aleksi Šedo.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele vincent
    vincent (anonym)

    Jsem Vincent z czeah se mnou, nebyl jsem si mé Já zase jsem se cítil tak prázdný uvnitř mě, lásko a finanční situace se nejhoršího, dokud blízký přítel dolu zvaného písečné mi řekl o kouzlo kolečka, který ji pomáhal v stejný problém, jeho jméno je Dr OWO ODODO. ona řekni mi tolik o Dr, že jí pomohl, a já také e-mailem doktorovi OWO ODODO kouzla čaroděje a řekl jsem mu můj problém a já dělal, co po mně, abych dělat, a on mi řekl, že bych neměla bát sám sebe, že to bude to trvat jen jeden den na to, aby cast kouzlo, které mu přinese zpět předtím, než jsem věděl, co se děje, můj manžel hledat mé číslo a zavolal mi a řekl mi, že se vrací ke mně do 2 dnů a byl jsem tak šťastný, ho mít zpátky ke mně. Máme dvě děti dohromady a my jsme rádi. Díky Dr. OWO ODODO mi zachránil manželství a také ukládání jiní vlastní moc. pokračovat v dobré práci pane, Máte-li zájem se s ním spojit a svědčí tento požehnání jako já, velký kouzlo kolečko e-mailová adresa je (OWOODODOSPELLCASTER04@GMAIl.COM) nebo WhatsApp ho na jeho kontaktu +2349052571784

    Říj 03, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama