Využití saunové lázně - indikace saunování

Saunování lze využít jako:

 

 • účelnou metodu regenerace k momentálnímu posílení a udržení dobré zdravotní kondice nejen po běžném, ale i po značném tělesném i psychickém zatížení;
 • ochranný preventivní prostředek celkového zdravotního stavu, ale i některých speciálních zdravotních potíží;
 • pomocný fyzikální prostředek nespecifické léčby a rehabilitace, vyžadující vždy pečlivou úpravu podmínek sauny samotné, saunové lázně a způsobů saunování.

  V tomto vymezení je saunování použitelné jako jeden z účinných způsobů aplikace tepla (a to pozitivního a negativního) u zdravých i zdravotně handicapovaných občanů všech věkových kategorií, zejména dětí a dorůstající mládeže. Dále u občanů, u nichž riziková profese anebo způsob života mohou vést k poškození zdraví nedostatkem účelné regenerace a z nedostatku obranných schopností organismu. Řekněme si proto nejprve, kdo se může a kdo nemůže saunovat.

  Indikace (vhodnost) saunování
  U zdravých dospělých i dětí jsou možnosti používání saunové lázně neomezené. Ověřit si svůj zdravotní stav však není nikdy na škodu, jestliže povede kjeho kontrole i obava, zda saunování zdravotní stav nezhorší. Zdravý člověk - a tím míním takového jedince, u něhož nebyly zjištěny žádné známky nějakého závažného onemocnění (ať už akutního nebo zhoršeného chronického) anebo u kterého se při běžném tělesném zatížení neprojevují chorobné změny činnosti důležitých orgánů - se nemusí vůbec obávat, že by mu zatížení saunovou lázní mělo vyvolávat nějaké zdravotní potíže. Pokud ovšem nemá jistotu o kvalitě svého zdraví, jistě mu nic nebrání, aby šiji dal ověřit lékařským vyšetřením. A jestliže není zdravotních překážek či jiných zábran, pak kdo chce, nechť se bez obav saunuje.

  Stává se, že mnozí pravidelně sesaunující, které postihlo nějaké závažné onemocnění (např. srdeční infarkt), se většinou domáhají pokračování v saunování. Dlouhá léta před onemocněním se přece saunovali bez potíží a chtějí se saunovat i nadále, nedbají tedy varovných rad lékaře a pokračují v něm, protože se považují za opět "zdravé". Z praxe je známo, že některým potíže nevzniknou, ale u jiných může být toto jednání riskantní. Samozřejmě, jestliže to zjištěná funkce zdravotního stavu umožní, mohou se opět saunovat. Jejich způsob saunování však musí být modifikován. Modifikace spočívá zejména v časově limitovaném dózování saunové lázně (tj. v kratším a většinou jen jediném prohřátí a vynechání celkové ochlazující koupele v bazénku) a v úpravě užívání některých léků v den saunování podle druhu nemoci.

  Zdroj: Antonín Mikolášek - Saunováním ke zdraví, nakladatelství Era

   

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele VybiralH"seznam.cz
  VybiralH"seznam.cz (anonym)

  chtěl jsem se zeptat jestli múžu navštěvovat saunu když mám vysoký krevní tlak?

  Pro 16, 2006
 • Obrázek uživatele MUC
  MUC (anonym)

  Míte-li vysoký krevní tlak, pak Vám saunu nelze doporučit. Při pobytu v sauně se výrazně zvyšují nároky na kardiovaskulární systém. hezký večer.

  Pro 16, 2006
 • Obrázek uživatele Pavla
  Pavla (anonym)

  chtěla jsem se zeptat mám nezhoubné nádory v mozku i páteři...mám se sauně vyvarovat??? Děkuji

  Zář 07, 2008
 • Obrázek uživatele Tomáš Pup
  Tomáš Pup (anonym)

  a kde jako máte nějakou tu indikaci??? Nějake žvasty o tom že se máme jít přesvědčit o zdrav. stavu fakt není indikace...

  Pro 08, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama