Vysoké podpatky škodí zdraví

Dlouhodobé nošení obuvi na vysokém podpatku má negativní vliv na vybrané struktury kolenního a hlezenního kloubu. Lékaři Kliniky rehabilitačního lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UKve spolupráci s tureckými kolegy z Hacettepe University v Ankaře odhalili nová fakta.

Některé odhady uvádějí, že až 40 % žen v produktivním věku nosí pravidelně obuv na vysokém podpatku. Podle řady studií a experimentů tento módní fenomén podporuje ženskou přitažlivost. Tento psychosexuální jev pravděpodobně není spojen pouze přímo s konkrétní obuví, ale také se sdruženou změnou zakřivení páteře a zvýrazněním hýžďových kontur. Dlouhodobé nošení vysokých podpatků může ale také působit nepříznivě na pohybový aparát. Za prokázané se považuje zvýšené riziko poranění hlezna a rozvoje vbočeného palce (hallux valgus). Jsou ale předpokládány i další zdravotní důsledky, jako je chronická bolest v kříži, artróza kolenních kloubů a onemocnění Achillovy šlachy.

 

Ultrazvuk jako důkaz

 

V minulosti publikované odborné práce hodnotily zátěž chůze na vysokých podpatcích na kolenní klouby nepřímo (laboratorní experimenty). V nové studii s výsledky publikovanými v červnovém čísle PM&R Journal však autoři použili přímé zobrazení kolenní chrupavky, Achillovy šlachy a plosky nohy s použitím diagnostického ultrazvukového přístroje. „Prokázali jsme, že dlouhodobé nošení vysokých podpatků působí negativně na strukturu Achillovy šlachy a způsobuje časné artrotické změny na kolenní chrupavce. A to i u mladých žen,“ vysvětluje MUDr. Kamal Mezian, Ph.D., z Kliniky rehabilitačního lékařství VFN a 1. LF UK. 

 

„S potěšením podporuji spolupráci svých kolegů s rehabilitačními lékaři z Hacettepe University v turecké Ankaře. Publikovaná práce dokazuje, že faktory životního stylu ovlivňující kvalitu života v rozvinutém světe stojí za to dále zkoumat a domněnky je nutné nahrazovat fakty,“ komentuje přednostka kliniky MUDr. Yvona Angerová, Ph.D., MBA.

 

Podpatky optimálně do 4 centimetrů

 

Ačkoliv vysoké podpatky mohou při dlouhodobém nošení způsobovat zdravotní problémy, nižší podpatky mohou naopak dokonce pomáhat. „Za relativně bezpečnou považujeme výšku podpatku do 3–4 centimetrů. Toto mírné zvýšení se doporučuje i u pacientů s bolestmi pat v důsledku přetížení (patní ostruha). My našim pacientkám doporučujeme nošení obuvi na vysokém podpatku pouze výjimečně při zvláštních příležitostech,“ říká MUDr. Kamal Mezian, Ph.D.

 

U některých žen může při volbě výšky podpatku vzniknout dilema mezi motivací v oblasti psychosexuální a vlastním zdravím. „Z etického hlediska je problematický vnější tlak od některých zaměstnavatelů, kteří vyžadují u žen vysoké podpatky jako „dress code“. Podle našeho názoru by se v těchto případech měla respektovat možná zdravotní rizika. V Kanadě byl v roce 2017 uzákoněn zákaz povinného vyžadování obuvi na vysokém podpatku zaměstnavatelem. K podobnému kroku již přistoupily například i úřady na Filipínách,“ uzavírá MUDr. Kamal Mezian, Ph.D.

O výsledcích studie informuje odborný článek publikovaný v PM&R Journal, oficiálním časopise AAPM&R (American Academy of Physical Medicine and Rehabilitation).

Informace o Všeobecné fakultní nemocnici v Praze:  www.vfn.cz

Infromace o 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy: www.lf1.cuni.cz

Autor: MK

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

  • Obrázek uživatele Jarmila
    Jarmila (anonym)

    Mně se vždy objevuje bolest v kolenou a v prstech u nohou. Bohužel při své práci je musím nosit. Pomáhá dát si pod prsty ruličku vaty a chodit v silonkách ne naboso. Nohy se sice víc zpotí,ale jsou li ošetřeny, nepáchnou ani po celém dnu.

    Dub 17, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama