Vliv slunce na vznik rakoviny

Kdysi to byl úplný šlágr. Jaká krása být opálen do nazlátlé barvy připomínající dovolenou a prázdniny na čerstvém vzduchu. Jaký to kontrast proti pobledlému sousedovi u psacího stolu, který se celý čas plahočil při umělém osvětlení, odcházeje z úřadu za večerního soumraku.

Kdysi jsme pěstovali zálibu v opálené pleti, která nám připomínala zábavu a rozptýle­ní. A pak, jednoho krásného dne, nastal poplach: lékaři se vší určitostí prohlásili, že právě sluneční záření má kancerogenní účinky.

Americký vědec Tom Fitzpatrick, ředitel der­matologického oddělení Harvard Medical School v Bostonu, sdělil světové veřejnosti, že je u bílé pleti sklon k výskytu nemocí a nemůže být v žád­ném případě důvodem k vychloubání. Statistiky mluvily jasně. Obávaný melanom, nejzáludnější a nejagresivnější zhoubný nádor kůže, nepostihu­je - až na několik výjimek - národy s barevnou pletí a obyvatelstvo Středomoří, ale vzniká velmi často u lidí s bílou pletí, kteří se zarputile opa­lují na slunci. Černoši jsou postihováni touto ne­mocí v poměru 0,9 na 100 000 obyvatel, zatímco lidé s bílou pletí jsou ohroženi v poměru 4,5 na 100 000 obyvatel. Anglosaské národy se světlou pletí vévodí spolu s Australany v tomto smutném primátu a dosahují poměr 25 postižených případů na 100000 obyvatel.

Lidé s bílou pokožkou nejsou chráněni proti účinkům slunečního záření, i když je přirozeně intenzita obrany u každého jednotlivce rozdílná. Národy s barevnou pokožkou, včetně obyvatel stá­tů kolem Středozemního moře, nejsou postihová­ni stejnou měrou podráždění a poškození pokož­ky v porovnání s lidmi bílé pleti, na které působí ultrafialové paprsky. Například sluneční erytémy a rozšířené kapiláry se objevují zpravidla na svět­lé pleti, kterou příroda učinila bělostnou, avšak které móda velí, aby byla tmavá.

Bílá pokožka nesnese vytrvalé opalování. Po­dle citovaného vědce Fitzpatricka se na ní v ta­kových případech objevuje syndrom zvaný derma- tohelióza s nepravidelným ohraničením, hnědými pihami, nebo nepravidelnou pigmentací. Proto je podle jeho mínění zcela namístě striktně dodržo­vat zásadu, že bez ochranného prostředku se ne­smíte vystavovat slunečním paprskům v době nej- vyšší koncentrace ultrafialových paprsků typu B v rozmezí od 11-15.30 hod. Na stejné nebezpečí upozornila American Cancer Society, která pub­likovala klasifikační stupnici, podle níž si může­me určit riziko možných škod na zdraví. Podle této stupnice jsou definovány jako rizikové pokož­ky, které se vždy při opalování spálí, ale nikdy se neopálí do bronzová (I. skupina).

Následují pří­pady, kdy dojde částečně ke spálení, nebo potom nastane o něco méně než střední zhnědnutí po­kožky (II. skupina). Na třetím místě se nacházejí případy se střední pravděpodobností rizika ultra­fialového záření, kdy dojde k mírnému spálení po­kožky, ale potom k jejímu následnému zhnědnutí, jako je tomu ve většině případů (III. skupina). Na posledním místě této stupnice jsou lidé s pokož­kou, která se nespálí, a nabude nejvíce bronzo­vého zabarvení. Jak vidíme, příroda dává sama dostačující návod k tomu, jak se máme zachovat.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Tak hlavně pozor na derma-toheliózu!

  Led 30, 2014
 • Obrázek uživatele ------
  ------ (anonym)

  Některá část obyvatelstva se nespálí zcela určitě..

  Led 30, 2014
 • Obrázek uživatele jana
  jana (anonym)

  to jsou kecy naopak sluníčko dodava spousta vitaminu a nema se ani mazat co děla rakovinu jsou vaše sračky mazaní na opalovaní žrádlo ktere je tak nekvalitní že nemci ho nedavají ani prasatum, dovažíte nezrale ovoce, zeleninu vše rychke vypěstovat abyste se mohli napakovat a ešte je to neunosně drahé JSTE ŠMEJDI, A TO CO DATE NAM TAK SE VAM TO VRATÍ PAK SE DIVITE ŽE SICE JSTE BOHATY ALE ZDRAVÍ SI NANĚJ NEKOUPÍTE ŠMĚJDI, ŠMEJDI A ZASE ŠMEJDI!!!!!!!!!!!!!

  Led 30, 2014
 • Obrázek uživatele věra
  věra (anonym)

  to jsou kecy naopak...Máš pravdu,ale opatrně aby ti nepraskla žilka!!!!

  Srp 10, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama