Reklama

Vitamin B12 - Kobalamin

Vitamín důležitý pro krvetvorbu, nervové, mentální, emoční funkce, zdravé srdce a cévy.

1) Esenciální koenzym a dárce methylové skupiny
Ve svých aktivních koenzymových forméch, methylkobalamin a adenosylkobalamin, je B12 potřebný pro metabolismus bílkovin, tuků a cukrů. Aktivní vitamín B12 je jedním z nejúčinnějších dárců methylové skupiny, složky potřebné pro tvorbu a obnovu množství základních látek v těle, včetně chemických přenašečů v mozku (neurotransmiterů) a aminokyseliny methionin (recyklace methioninu vede k snížení destruktivního homocysteinu). Replikace DNA a tudíž i správné dělení buněk, je též závislé na vitamínu B12.

2) Krvetvorba
Role vitamínu B12 při replikaci DNA je důležitá zejména při produkci zdravých červených krvinek (roznáší kyslík po těle) a hemoglobinu. Bez dostatečného množství vitamínu B12 se červené krvinky zvětšují a nedostatečně dozrávají, což vede k potenciálně nebezpečnému onemocnění zvanému perniciózní (megaloblastická) anémie (chudokrevnost).

3) Nervové funkce
Vitamín B12 je potřebný pro tvorbu fosfolipidů buněčných membrán (důležité pro správný přenos nervových vzruchů) a myelinových pouzder (které kryjí a chrání nervové buňky a zrychlují vedení nervových vzruchů. Nepříznivé neurologické důsledky deficitu vitamínu B12 jsou rozsáhlé od ojedinělých symptomů ( např. snížená citlivost a brnění) až po degenerativní onemocnění jako je roztroušená skleróza, která je spojena s nervovou de-myelinizací. Vysoké dávky vitamínu B12 (zejména ve formě koenzymu) mají využití při léčbě jistých degenerativních procesů při roztroušené skleróze a diabetické neuropatii.
Upozornění: Neurologické poškození způsobené dlouhodobým nedostatkem vitamínu B12 může být ireversibilní (nezvratné). Je životně důležité zajistit dostatečný příjem, zvláště kvůli tomu, že známky deficitu se nemusí po několik let projevit.

4) Mentální funkce a emocionální zdraví
Příznivý vliv příjmu vitamínu B12 na mentální funkce a emoční zdraví je dán jeho rolí při syntéze mastných kyselin, vlivu na zdraví nervových buněk a donaci methylové skupiny. Jak bylo již uvedeno, B12 dárcovstvím methylové skupiny urychluje výrobu a recyklaci mozkových přenašečů (neurotransmiterů), které jsou zodpovědné za paměť, mentální jasnost a bdělost, náladu a další procesy). Nedostatek vitamínu B12 způsobit depresi a mnoho symptomů mentálního poklesu (podobně manifestovaných jako Alzheimerova choroba). Zvýšený homocystein, který může být snížen dodáváním vitamínu B12 se ukázal jako hlavní faktor při vzniku Alzheimerovi choroby. Vědecký výzkum provedený na starších pacientech se sníženými mentálními funkcemi způsobenými nedostatečným příjmem vitamínu B12 upozornil na nutnost včasné detekce nedostatku. Například jedna studie prokázala, že pouze ti, kteří trpěli nedostatkem méně než 1 rok, mohou pocítit zlepšení při suplementaci vitamínem B12.

Reklama

5) Zdraví srdce a cév
Zvýšený homocystein je též hlavním rizikovým faktorem při vývoji aterosklerózy, primární poruchy při vzniku onemocnění cév a srdce. B12 společně s kyselinou listovou (též donor methylové skupiny) a vitamínem B6 mohou pomoci ochránit zdi cévních kapilár urychlením přeměny homocysteinu zpátky na aminokyselinu methionin (B12 a kyselina listová) a metabolizováním homocysteinu na cystathioonin a cystein (B6).

Vhodné aplikace:

 • perniciozni (megaloblasticka) anemie
 • onemocnění nervového systému (např. diabetická neuropatie, roztroušená skleróza)
 • deprese (hlavně u starších pacientů)
 • nespavost (hlavně u starších pacientů)
 • ztráta paměti / snížení mentálních funkcí (Alzheimerova choroba a senilní demence)
 • kardiovaskulární onemocnění - onemocnění srdce a cév (pokud je spojeno se zvýšenou hladinou homocysteinu)
 • kopřivka
 • astma ( zejména ve spojitosti se senzitivitou na siřičitany)
 • neplodnost mužů (malý počet spermií)
 • tinitus - ušní šelest, hučení v uších
 • únava

  Typické dávkování:
  10-1000 mikrogramů denně

Běžné zdroje v potravě:

 • játra a ledviny
 • ryby
 • vejce
 • sýry Kontraindikace a interakce
  Není známa toxicita dávek nacházejících se v potravních doplňcích.
  Vysoké dávky jakéhokoliv jednotlivého vitamínu B mohou způsobit nedostatek dalších B vitamínů, proto je při vyšších dávkách doporučena suplementace společně s multivitamínem nebo B- komplexem.

  Faktory, které snižují hladinu, narušují vstřebávání nebo snižují aktivitu vitamínu B12:

 • alkohol
 • stres
 • antacida
 • antibiotika
 • kolchicin
 • hormonální antikoncepce
 • diuretika
 • trifluoperazin

  Pozor: kyselina listová může maskovat známky nedostatku vitamínu B12. Když jsou užívány vysoké dávky kyseliny listové, doporučuje se užívat i vitamín B12. Veganská a vegetariánská dieta je často bohatá na kyselinu listovou a chudá na vitamín B12, což odůvodňuje užívání suplementů s vitamínem B12.

 • Možné známky nedostatku:

 • únava
 • perniciózní (megaloblastická) anémie
 • narušené nervové funkce
 • brnění a pálení
 • deprese
 • porucha paměti
 • dezorientace
 • bolavé a slabé svaly na rukou a nohou
 • oslabené reflexy
 • snížená senzorická citlivost

  Zdroj: Solgar

 •  

  Reklama

  Komentáře

  ata-cbe (Po, 18. 6. 2007 - 10:06)
  Článek o vitaminu B12 je perfektní - téměř mi ochrnula ruka a bylo to nedostatkem právě tohoto vitaminu. Prvotní příznaky brnění a pálení prstů jsem přehlížela, myslela jsem, že to samo přejde. Až když se to zhoršovalo, tak jsem zašla ke své lékařce a ta mi aplikovala injekčně B12, zlepšení nastalo téměř ze dne na den!
  Návštěvník (Út, 19. 6. 2007 - 10:06)
  ata-cbe
  Asi to nebylo nedostatkem B12. ale z jiných příčin. To by tio "téměř neochrnula jen jedna ruka".
  Ernie (Po, 10. 9. 2007 - 23:09)
  Moze mi niekto zodpovedny poradit?

  Mam 22 a chcem ho ako doplnok stravy no neviem sa rozhodnut aka gramaz a davkovanie je v hodne ak chcem dosiahnut ucinok B12 ale trochu usterit davok!

  Za prve budem kupovat od "Jamieson" ale som tatar, ze ci si vybrat 1200mg alebo 100/250mcg!? Je tam riadny skok v gramáži!Kedze sa B12 je rozpustny v H2O bojim sa, zbytocneho vylucenia pri tej 1200mg. No ale zase by som si daval kazdy 2-3 den. No a pri tych 100/250mcg sa bojim ze to nebude dostatocna davka -ide mi hlavne o EFEKTIVITU VYUZITIA!:)
  ....a je lepsie cely rok male davky alebo radsej vacsie davky no iba v obdobiach ked clovek citi, ze ho potrebuje (skuskove,nadmerna fyzicka namaha...)

  Vopred vdaka za pomoc! *:-D
  Ernie (Po, 17. 9. 2007 - 23:09)
  No je tu nejako mrrrtvo....ale ja budem cakat na serioznu odpoved! *:-)
  rk (Pá, 21. 9. 2007 - 19:09)
  ernie
  nejlepší je, když je možnost si nechat b12 aplikovat injekcí(je 1200mg), já teď na opakované afty, když je lékař uznalý - napíše. jinak brávám běžně b-komplex
  Ernie (Út, 25. 9. 2007 - 22:09)
  Dakujem rk!
  To som pocul, ze je to najucinnejsie - len neviem ci mi ich lekarka napise ked jej poviem, ze to chcem ako doplnok vyzivy a ze ma nadchi jeho ucinky? Skusim sa jej opytat....vdaka este raz.

  E.
  Honza (St, 26. 9. 2007 - 00:09)
  Vitamin B12 má velkou účinnost vstřebavání, když je společně s kyselinou listovou v poměru jedna ku jedne.Denní dávka má být okolo 500 mikrogramů B12 a 500 mikrogramů kyseliny listové. V tomto množství výrazně zlepšuje vstřebávání železa, snížuje se hladina homocysteinů a zlepšuje se tvorba krve.
  B12 není jen na zlepšení dermatitidy, ale především na zlepšení funkce celé nervové soustavy.
  Velmi výraznou roli hraje při řešení klimakteria.
  sam (Út, 24. 3. 2009 - 22:03)
  mne ho lekarka predpisala lebo som povedala ze mam zdravotne problemy ze som unavena malo vazim a tak,...a napisala mi recept za ktory som platila nejakych 10centov takze v poho..
  Hana (Čt, 26. 3. 2009 - 17:03)
  Slysela jsem,ze injekce jsou velmi bolestive.Mam totiz zacit chodit na injekce kazdy druhy tyden a tak se zacinam o to trochu zajimat.
  Lenka (Ne, 22. 11. 2009 - 20:11)
  Slysela jsem,ze injekce jsou...Neboj se, injekce je bolestivá jako ostatní intramuskulární injekce.
  Ivana (Pá, 27. 11. 2009 - 13:11)
  Mě má lékařka předepsala B12 formou injekce 300 mg. Jsem v poslední době hrozně unavená, bledá, omdlévám...atd... Ale nemyslím, že by to B12 v takovéhle výši a navíc pouze 1x (více mi jich nenapsala, prý to stačí) nějak pomohla.
  PS: Injekce mě nebolela ani trošičku, nevím zda zásluhou sestřičky nebo je ta bolestivost jen výmysl.
  Granvin (So, 28. 11. 2009 - 11:11)
  Ivana
  Při nemoci z nedostatku B12 by to stačilo, protože tahle dávka je dost vysoká a B12 se ukládá v játrech, takže vám tím doktorka vytvořila zásobu B12 až na několik let. Pokud se neobjevilo zlepšení, tak bude problém někde jinde. Možná bych zkusil pořídit kvalitnější B-komplex (případně kvalitní multivitamin s jeho obsahem - Full spectrum) 2x/den a nějaký přípravek s železem ve formě fumurátu železa a přijímat ho 3x 10mg/den a pít min 2l tekutiny/den.
  Efekt by se měl projevit během pár týdnů, v opačném případě by se musela provést diagnostika, abychom znali příčinu.

  www.salvare.cz

  vokurka oldrich (Pá, 8. 1. 2010 - 00:01)
  proc nepisete i potraviny prirodni tedy nezivocneho puvodu ne kazdy se vyziva ve smrti a genocide zvirat...jestli se nepletu tak vitamin B12 je obsazen v orechu,kapuste a tempehu ten dokonce obsahuje vsechny B vitamini
  Honza (Po, 11. 1. 2010 - 20:01)
  Pokud se používá vitamin B12 je vhodné současně s ním používat kyselinu listovou a také vitamin B6. Zvláště je to prospěšné pro ženy po čtyřicítce věku. A tam, kde se používá léta hormonální antikoncepce tak i dříve.Doporučují prostudovat skvělou knihu od doktora Petra Fořta, Zdraví a potravní doplňky. Anebo knihu Léčivé potraviny. Tam také naleznete informace o obsahu jak B12, tak kyseliny listové v jednotlivých potravinách.
  www.aloe-gel.cz
  Ať žije (St, 13. 1. 2010 - 19:01)
  salvare.cz a aloe-gel.cz dva největší debilové na Doktorce.cz
  Ady (St, 12. 5. 2010 - 22:05)
  Ahoj. Mohol by mi niekto poradit v ktorej lekarni v Prahe dostanem B12 - 1000mcg v tabletach? Vsade maju len 100ky alebo 500ky. Dakujem.
  matka (Pá, 6. 8. 2010 - 21:08)
  Prosím, proč je na vitaminu B12 napsáno, že není určen pro děti???
  (složení: kyanokobalamin 20 mikrogramů, hydroxokobalamin 30 mikrogramů, přídavné látky mannitol, glyceroldibehenát,kys.stearová,oxid křemičitý,crospovidon)
  mno-hime (Út, 1. 3. 2011 - 23:03)
  Protože to není...Při megaloblastické anémii nestačí opustit veganstí a zařadit "běžné" množství živočišných produktů (https://vitaminb12bereteho.wordpress.com/small_amounts_of_animal_products_do_not_cure_b12_deficiency/). Jedinou možností je léčení velkými dávkami vitamínu B12, případně kyseliny listové. Po vyléčení je u veganů a veganek nutnost doplňovat B12 z důvěryhodného zdroje (tablety s B12, nebo fortifikované potraviny).
  majka (So, 9. 4. 2011 - 08:04)
  zdravím ,novalgin prášek +MuscoRil inj+ b12,zda se může užívat takto, komb. Nevíte někdo díky
  Linda (Ne, 11. 12. 2011 - 13:12)
  chci se zeptat, jestli by mi injekce b12 pomohli ztloustnout, protože se o to snažím už strašně dlouho. Můžu klidně sníst 3 chody ve dvě ráno a i tak to na mě není poznat. Děkuju za odpověď..:)
  B12 (Po, 2. 4. 2012 - 14:04)
  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mam oslabenou imunitu a v puse mám plno aft a doktor mi předepsal právě injekce B12, ale tím stylem že si ty afty budu potírat sama z té ampulky. Myslíte že to bude bolet?
  zakova.jolana@… (Čt, 21. 8. 2014 - 19:08)
  dobry den,chci se informovat o vitaminu B12
  vitamin B12 je opravdu na chudokrevnost
  av lekarne mi rikaji ze vitamin B je uplne stejny jako vitamin B12 je to pravda
  Ludmila Spacilova (Čt, 2. 4. 2015 - 10:04)
  Vitamin B má i souvislost se vznikem oparů. Tady je o této souvislosti k dočtení více.
  http://www.videolekarna.cz/index.php?page=clanek-rada&id=3
  jana (Út, 3. 7. 2018 - 17:07)
  Slysela jsem,ze injekce jsou...musíš chodit pravidelně na ty injekce jaro a podzim pač to namá vyznam.
  frantapetruj (Čt, 2. 4. 2015 - 11:04)
  Článek o vitaminu B12 je...Ano před vznikem oparů se dá bránit braním tohoto vittamínu.
  Reklama