Reklama

L-arginin zlepšuje průtok krve cévami, snižuje krevní tlak a pomáhá při poruchách erekce

L-arginin je aminokyselina, která se získává z potravy a je nezbytná pro tělo jako stavební blok proteinů. L-arginin se nachází v červeném masu, drůbeži, rybách a mléčných výrobcích. Může být také získán v laboratoři a užíván jako potravní doplněk. L-arginin je přeměněn v těle na chemickou látku zvanou oxid dusnatý. Oxid dusnatý způsobuje rozšíření krevních cév pro zlepšení průtoku krve. L-arginin také stimuluje uvolňování růstového hormonu, inzulínu a dalších látek v těle.

L-arginin se používá pro srdeční a cévní onemocnění včetně městnavého srdečního selhání (CHF), bolesti na hrudi, vysokého krevního tlaku a ischemické choroby srdeční. L-arginin se používá také při opakující se bolesti v nohou kvůli ucpaným tepnám (intermitentní klaudikace), snížení mentální kapacity u starších lidí (senilní demence), erektilní dysfunkce (ED) a mužské neplodnosti.

Někteří lidé používají L-arginin pro snížení vysokého krevního tlaku v průběhu těhotenství (preeklampsie), zlepšení sportovního výkonu, posílení imunitního systému a prevenci zánětu trávicího traktu předčasně narozených dětí.

L-arginin se používá v kombinaci s řadou volně prodejných léků. Například L-arginin se používá spolu s ibuprofenem proti migréně; s konvenčními chemoterapeutiky pro léčbu rakoviny prsu; jinými aminokyselinami pro léčení ztráty hmotnosti u lidí s AIDS; a s rybím olejem a dalšími doplňky pro snížení infekcí, zlepšení hojení ran a zkrácení doby zotavení po operaci.

Někteří lidé nanáší L-arginin na kůži k urychlení hojení ran a ke zvýšení průtoku krve do studených rukou a nohou, zejména u lidí s diabetem. Používá se také v krému pro sexuální problémy u mužů i žen.

Reklama

Pozitivní účinek:

Bolest na hrudi (angina pectoris). Užívání L-arginin zřejmě vede ke snížení příznaků a zlepšení tolerance fyzické zátěže a kvality života u lidí s anginou pectoris. Nicméně L-arginin nepůsobí zřejmě na zlepšení nemoci sám.

Erektilní dysfunkce (ED). 5 g L-argininu denně užívané ústy ústy zřejmě zlepšuje sexuální funkce u mužů s ED. Přičemž nižší dávka nemusí být účinná. Nicméně existují určité důkazy, že přidání 40 mg Pycnogenol třikrát denně může zvýšit účinnost nízkých dávek L-argininu na ED.

Vysoký krevní tlak.  Jsou důkazy o tom, že užívání L-argininu ústy může snižovat krevní tlak u zdravých lidí, lidí s vysokým krevním tlakem a lidí s mírně vysokým krevním tlakem s nebo bez diabetu.

Zánět trávicího traktu u nedonošených dětí. Přidání L-argininu do výživy zřejmě zabráňuje zánětu zažívacího traktu u předčasně narozených dětí.

Nitrátové tolerance. 700 mg L-argininu čtyřikrát denně zřejmě zabráňuje vzniku nitrátové tolerance u pacientů užívajících nitroglycerin kvůli bolesti na hrudi (angina pectoris).

Bolest nohou spojená se špatným průtokem krve (onemocnění periferních tepen). Výzkum naznačuje, že užívání L-argininu ústy nebo nitrožilně po dobu až 8 týdnů zvyšuje průtok krve u lidí s onemocněním periferních tepen. Nicméně dlouhodobé užívání (až 6 měsíců) nezlepší rychlost či neprodlouží délku chůze u lidí s onemocněním periferních tepen.

Zlepšení zotavení po operaci: L-arginin s ribonukleovou kyselinou (RNA) a kyselinou eikosapentaenovou (EPA) před chirurgickým zákrokem nebo po něm zřejmě snížuje dobu zotavení, snížuje počet infekcí a zlepšuje hojení ran po chirurgickém zákroku.

Vysoký krevní tlak v průběhu těhotenství (preeklampsie). I když existují rozporné výsledky o účincích L-argininu na preeklampsie, nejvíce výzkumy naznačují, že může snižovat krevní tlak u žen s tímto onemocněním.

Zřejmě neúčinný pro:
Nemoc ledvin. Zatím výzkum naznačuje, že L-arginin užívaný ústy po dobu až 6 měsíců nebo intravenózně na krátkou dobu nezlepšuje funkce ledvin u lidí se selháním ledvin nebo ledvinovým onemocněním. Avšak 1,3 g L -argininu užívaného ústy každý den zřejmě zlepšuje funkce ledvin a odstraňuje anémii u starších lidí u onemocnění ledvin spojených s anémií.

Infarkt.  L-arginin nedokáže zabránit infarkt. Rovněž se nezdá, že je prospěšný pro léčení srdečního infarkt poté, co k němu došlo. Ve skutečnosti existuje obava, že L-arginin může být škodlivý pro lidi po nedávném infarktu. Neužívejte L-arginin, pokud jste nedávno prodělali infarkt.

Hojení ran. L-arginin se nezdá být účinný pro zlepšení hojení ran.

Bezpečnost a interakce s jinými léky.

L-arginin je zřejmě bezpečný pro většinu lidí, pokud je užíván krátkodobě po dobu až 3 měsíců. Nežádoucí účinky, které se mohou vzácně objevit zahrnují bolest břicha, nadýmání, průjem, dnu, zánětu dýchacích cest, zhoršení astmat, a nízký krevní tlak.

Zvláštní opatření a upozornění:
Těhotenství a kojení: L-arginin je zřejmě bezpečný, pokud je užíván ústy krátkodobě během těhotenství. Není dostatek poznatků o použití L-arginin dlouhodobě v těhotenství nebo během kojení. Je lepší se vyhnout jeho užívání během těhotenství a kojení.

Děti: L-arginin je pravděpodobně bezpečný při užití ústy u nedonošených dětí ve vhodných dávkách. Nicméně L-arginin zřejmě není bezpečný při použití ve vysokých dávkách. Dávky, které jsou příliš vysoké mohou způsobit závažné nežádoucí účinky, včetně úmrtí dětí.

Alergie nebo astma: L-arginin může vyvolat alergickou reakci nebo zhoršit otok v dýchacích cestách. Pokud jste náchylní k alergiím či astmatu a rozhodnete se užívat L-arginin, čiňte tak s opatrností.

Cirhóza: L-arginin by měl být používán s opatrností u lidí s cirhózou.

Nedoatatek guanidinoacetat-methyltransferásy: Lidé s tímto dědičným onemocněním nejsou schopni přeměnit arginin a jiné podobné chemikálie na kreatin. Aby se zabránilo komplikacím spojeným s touto poruchou, tito lidé by neměli užívat arginin.

Herpes: Existuje obava, že L-arginin by mohl dělat zhoršovat herpesí. Existují určité důkazy, že L-arginin je nezbytný pro množení herpes viru.

Nízký krevní tlak: L-arginin může snižovat krevní tlak. To by mohl být problém, pokud již máte nízký krevní tlak.

Nedávný infarkt: Existuje obava, že L-arginin může zvýšit riziko úmrtí po infarktu, a to zejména u starších lidí. Pokud jste prodělali srdeční infarkt v poslední době neberte L-arginin.

Onemocnění ledvin: L-arginin způsobil vysokou hladinu draslíku u osob s onemocněním ledvin. V některých případech to vedlo k potenciálně život ohrožujícímu nepravidelnému srdečnímu rytmu.

Chirurgie: L-arginin může mít vliv na krevní tlak. Existuje obava, že by to mohlo narušit kontrolu krevního tlaku v průběhu operace  a po operaci. Přestaňte brát L-arginin nejméně 2 týdny před plánovanou operací.

Léky na vysoký krevní tlak (antihypertenziv)a interagují s L-argininem. L-arginin užívaný s léky na snížení krevního tlaku, může přílišné snižení krevního tlaku.

Léky, které zvyšují průtok krve do srdce (nitrátové) interagují s L-argininem. L-arginin zvyšuje průtok krve. Užívání L-argininu s léky, které zvyšují průtok krve do srdce (např. nitroglycerin) může zvýšit pravděpodobnost vzniku závratí.

Těhotné ženy a ženy, které kojí by neměly užívat doplňky bez porady s lékařem.

 
Dávkování:

Při městnavém srdečním selhání: od 6-20 g denně, rozdělené např. do tří dávek.
Při bolesti na hrudi spojené s ischemickou chorobou srdeční (angina pectoris): 3-6 g třikrát denně po dobu až jednoho měsíce.
Pro zabránění ztráty účinnosti nitroglycerinu při zmírňování bolesti u lidí s bolestí na hrudi v důsledku ischemické choroby srdeční (angina pectoris): 700 mg čtyřikrát denně.
Při organické erektilní dysfunkci (ED): 5 gramů za den. Přičemž nižší dávky nemusí být účinné.
Pro prevenci zánětu trávicího traktu předčasně narozených dětí: 261mg/kg přidáno do ústní výživy denně po dobu prvních 28 dnů života.
 

Reklama

Komentáře

Michal (St, 18. 10. 2017 - 16:10)
O oxidu dusnatém jsem se rozepsal na blogu. Je o něm na českém internetu zatím málo zmínek, lidé ani nevědí, co t je a jak se tvoří --- podrobně zde -- https://www.vimax.cz/oxid-dusnaty/
Honza (St, 29. 11. 2017 - 10:11)
Na blogu vimaxu vysel clanek o vlivu vysokeho tlaku na erekci.. Uzitecne cteni --- https://www.vimax.cz/vysoky-tlak-a-erekce/
Pavel (Čt, 30. 11. 2017 - 13:11)
Mrknete na muj clanek o argininu a jeho pozitivnim vlivu na erekci. Je ale nevyhnutne dlouhodobe uzivani.. Clanek zde -- https://www.erekce.cz/arginin/
Maky (Pá, 1. 2. 2019 - 10:02)
Pridavm podrobny profil latky L-arginin, protoze se vyskytuje ve vetsine slozeni doplnku pro podporu erekce /takze erekci velice dobre prospiva/.. Podrobny profil vcetne studii zde -- https://www.erekce.cz/profil-l-arginin/
Tomáš (Po, 18. 1. 2021 - 20:01)
Často se mi stává, že v průběhu styku mi najednou ochabne. Nevím, čím to přesně může být, ale rozhodně to není příjemné. Myslíte si, že mi mohou pomoci prášky na lepší erekci?
Jarek (Čt, 21. 1. 2021 - 11:01)
Minimálně to můžete vyzkoušet, jen doporučuji si při výběru dát záležet. Chvilku to u mě trvalo, než jsem koupil kvalitní doplněk stravy na erekci, který funguje.
Tomáš (Pá, 22. 1. 2021 - 20:01)
Na jaký jste nakonec narazil? který používáte? a podle čeho jste to vybíral? jen podle ceny nebo jste nějak řešil hodně i složení?
Jarek (Ne, 24. 1. 2021 - 22:01)
Vybíral jsem přírodní a našel jsem 100% přírodní přípravek na erekci http://www.supererekce.com/ardorin/32--ardorin-2-kapsle.html , kde jsou výtažky z osmi unikátních bylin. Ideální je se před tím najíst a vzít si ho hodinu před, uvidíte potom ten zázrak...
Karel (Po, 1. 2. 2021 - 18:02)
Jsou i nějaké prášky na erekci, který tento problém dokáží řešit dlouhodobě? tak abych si nemusel brát tabletu vždy před samotným stykem?
Jirka (St, 3. 2. 2021 - 17:02)
To jsem přesně také chtěl, protože brát si prášek hodinu před se někdy prostě stíhat nedalo... Díky tomu jsem ale našel přírodní doplněk na erekci, který beru denně ( tableta za 11 Kč denně) a funguje mi to jako před tím.
Karel (Pá, 5. 2. 2021 - 19:02)
Potom asi něco takového hledám, takže si pravidelně v nějakou hodinu berete denně tento prášek a potom to funguje, když potřebujete, není to tak, že by mě to třeba někde překvapilo chvilku po užití té tablety?
Jirka (Ne, 7. 2. 2021 - 14:02)
Tak mohu poradit se podívat na stránky amarex .cz, kde si objednávám pravidelně Amarex Men Complex, pokud si vezmete více balení, tak je to pak levnější. Pokaždé jsem to měl druhý den doma, takže mají velice rychlou dopravu. Užívám ho pravidelně a je to jako dřív, když potřebujete, tak ho bez problému postavíte. Není to tak, že by jste měl erekci, když se to zrovna nehodí
Anička (Pá, 23. 9. 2022 - 21:09)
problém s erekci jsme zatím měli pouze jednou a to jsme hned koupili sprej na zlepšeni erekce z ekondomy. Dokáže zazraky
Kamil (Čt, 3. 11. 2022 - 08:11)
To není moc dobré doporučení, zrovna včera jsem si zjišťoval více informací o problémech s erekcí a gely (https://dokonalaerekce.cz/gel-na-erekci) jsou prý spíše, jako hydratační a předražené masážní gely. Navíc se gely na erekci nemají používat s kondomy Já poslední týden užívám Dva přípravky z tohoto seznamu (nebudu dělat reklamu firmám) https://dokonalaerekce.cz/nejlepsi-volne-prodejne-leky-na-erekci .Musím uznat, že mají něco do sebe. Pevnost je silnější a zdá se mi, že i vydržím mnohem déle v akci. Ale už pár týdnů žiji trochu jinak, možná i to pomohlo.
Andys (So, 24. 9. 2022 - 00:09)
Doporučuji
děda75 (Čt, 7. 3. 2019 - 03:03)
L-arginin má mnoho užitečných účinků. Ale zdaleka nejsilnější má na zajištění zisků lékáren a výrobců. Koupíme-li si jádra vlašských ořechů 1 kg za 300.-, vyjde nám 115x levněj. Koupíme-li si burské oříšky, pak asi 400x levněj. Ale ještě lepší je lecithin. Samozřejmě že nikoliv z lékárny, ale potravinářský. Zdravím vespolek, děda 79 let, s erekcí lepší než ve 30.
Reklama