Reklama

Dostupnost bylinkových čajů a doplňků stravy může být brzy ohrožena

Výrobci a distributoři doplňků stravy jsou znepokojeni novou evropskou legislativou, která může výrazně ohrozit dostupnost doplňků stravy a čajů obsahujících v Evropě tradičně užívané byliny.

Podle přístupu Evropského úřadu pro bezpečnost potravin EFSA, který v současnosti začíná posuzovat seznam zdravotních tvrzení je velmi nejisté zda budou povolena jakákoli zdravotní tvrzení pro tyto doplňky stravy . Pokud nebudou, znamenalo by to, že výrobci budou muset své doplňky stravy přeregistrovat jako tradiční rostlinná léčiva, aby mohli sdělovat spotřebitelům jejich účinky. Tato změna registrace znamená několik let trvající přípravu náročné a nákladné dokumentace. Pro naprostou většinu firem v České republice by bylo nemožné do takovéto dokumentace investovat.

Změna legislativy týkající se tradičních rostlinných přípravků by znamenala konec pro většinu bylinkových čajů a doplňků stravy.

Pro spotřebitele klesne dostupnost oblíbených přípravků a vzroste cena

Navrhovaná legislativa by znamenala, že doplňky stravy obsahující rostliny, které prokázaly své účinky dlouholetou tradicí užívání, by o nich nesměly spotřebitele prakticky informovat. Přitom takovéto zdůvodnění je dostatečné pro kategorii tradičních léčivých přípravků. Patří mezi ně například gingko biloba, meduňka, brusinky a ostatní rostliny příznivě působící na lidské zdraví. "Kdo bude chtít čaje nebo doplňky stravy prodávat, bude na ně muset vytvořit finančně náročné klinické studie na lidech, které dosud nebyly požadovány. To znamená náklady v řádu milionů EUR. Takové opatření je vůči doplňkům stravy diskriminační," upozorňuje předsedkyně představenstva České asociace pro speciální potraviny (ČASP) Martina Šímová.

Reklama

"Pokud bude omezeno použití zdravotních tvrzení, z trhu zmizí naprostá většina dnes běžných rostlinných doplňků stravy a bylinných čajů. Výrobci nebudou moci zákazníkům sdělit nic o jejich vlastnostech a účincích. Výrobci a distributoři doplňků stravy nebudou mít žádnou možnost sdělit informace potřebné k tomu, aby se spotřebitel mohl kvalifikovaně rozhodnout. Konkurence klesne na minimum a výrazně stoupnou ceny. Zbylí výrobci nebudou pod takovým tlakem jako dnes a budou chtít, aby se jim vrátily velké investice spojené se změnou legislativy. Spotřebitelům, kterým má návrh pomoci spíš uškodí," varuje Martina Šímová. Spotřebitele nečeká změna v kvalitě produktů, pouze v jejich ceně. V současnosti na nezávadnost doplňků stravy dohlíží Ministerstvo zdravotnictví a Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Trh si mezi sebe rozdělí ti největší výrobci a farmaceutické firmy.

Bylinky možná nahradí chemická léčiva.

Pro malé a střední výrobce je nový návrh likvidační.


S tvrzením, že návrh poškodí spotřebitele, které má původně chránit souhlasí také Peter Van Doorn, prezident European Federation of Associations of Health Product Manufacturers (EHPM). "Všechny doplňky stravy nabízené malými a středními podniky, které si nemohou dovolit vytvoření nákladné dokumentace nejspíš zmizí z trhu. Jsme znepokojeni tím, že vznikne nepřijatelný dvojitý standard . Doplňky stravy budou muset splňovat přísnější kritéria, než jsou vyžadována u tradičních rostlinných léčivých přípravků. U nich je totiž tradiční používání dostatečným důkazem účinnosti," upozorňuje Van Doorn.

A čím budou moci spotřebitelé doplňky stravy a bylinkové čaje legálně nahradit? "Patrně si budou muset kupovat léky. Namísto čaje na podporu dobrého spánku si tak lidé dají prášek na spaní. Nová právní úprava určitě neposílí zdraví Evropanů. Například léky na spaní mohou vyvolat závislost. U dosud tradičně užívaného a běžně dostupného čaje z meduňky a kozlíku lékařského vznik závislosti nehrozí," podotýká Martina Šímová.

Nové nařízení dopadne tvrdě také na výrobce. "Jestli jste velká, střední nebo malá firma, je pro vás nezbytné mít šanci sdělit spotřebiteli vlastnosti svého produktu. Jen tak ho totiž může správně užívat. Upření této možnosti je v rozporu s tím, co bylo po dlouhé roky národními autoritami přijímáno jako dostatečný důkaz. Dlouhodobě bude mít toto opatření dopad na dostupnost produktů na trhu," říká Gerd Krabichler, prezident European Responsible Nutrition Aliance (ERNA).


Zdroj: Ogilvy

Reklama

Komentáře

prognostik (Pá, 26. 9. 2008 - 11:09)
Ano, byl by to zcela pochopitelný postup. Přelidněnost zeměkoule, zdvíhající se povědomí mas o svém právu na život a zdraví. Na druhé straně mocenské struktury, které s obbávají rostoucího vědomí obyvatel planety. Afrika je již odsouzena k likvidaci alespoň některých skupin obyvatelstva (viz: povinné očkování pro HIV pozitivní) Očkovací látky jsou geneticky manipulovány, takže jde vlastně o genocidu obyvatel a k tomu ještě pod hlavičkou OSN. Jde jen o moc a peníze. Pokud si představíte prázdné čekárny a nemocnice (až lidé pochopí, že za posledních 150 let byli jen pokusnými zvířaty), zdá se být pokus o tento postup zcela logickým krokem o udržení moci a zisků.
Jája (Pá, 26. 9. 2008 - 11:09)
Tak tohle by mě pěkně nasralo....jsem zvyklá pít jen bylinné a zelené čaje, užívám různé doplňky stravy na své neduhy...a nutno říct, že mi pomáhají a možná lépe než chemická léčiva...nechci užívat žádné chemikálie, ale jen rostlinné přípravky... jestli se to zakáže, tak fakt nevím... bylinám věřím více než lékům... fakt mě tohle nasralo na maximum...
Bert (Pá, 26. 9. 2008 - 12:09)
A budou zase babky kořenářky. A co sůl? To je také potravní doplněk. OSN za chvíli navrhne ten ničemný nerost utopit jako kotě.
v (Pá, 26. 9. 2008 - 19:09)
Ano, nepochybne tu zalobbovala bila mafie, a zkorumpovani rudi bruselsti byrokrati radi prispeji, jako vzdy, k nasi pomale genocide, jak telesne, tak duchovni. To je totiz jejich hlavni aktivita...
Petr (So, 27. 9. 2008 - 08:09)
jojo lidé by byli moc zdraví a farmaceutickejm chemičkám se to samozřejmě nelíbí protože by jim klesaly zisky
Návštěvník (So, 27. 9. 2008 - 10:09)
už je spousta lidí co přišla na to,že pomáhají bylinky než lékaři.Komu by pak obvoďáci dávali radu,no v lékárně si kupte paralen a v obchodě citrony.Za 30kč korun dobrá rada.
Grunstein (Po, 29. 9. 2008 - 11:09)
Pro Petra,vidim ,ze exhibitujete na kazdych strankach a o nicem.Nechcete na tech strankach uzitecne pomahat , tak k cemu potrebujete exhibovat a nad nekym vitezit.Nejste uzitecny na strankach.Jste mimo vlakno.Evropa chce pouze od vyrobcu aby ty sve lecebne zazraky za premrstenou cenu zaradili mezi kosmetiku protoze tam prevazne vyrobne patri.Kdyz si vsichni prectete co vsechno tam ve slozeni vsichni ti vyrobci naplacaji na ucinny ucinek rostliny ,tak kazdemu musi byt jasne ,ze ta rostlina nema sanci se projevit.Nam bylinarum nikdo zadny kseft kazit nechce a ani nemini.
Long Dang (Út, 25. 11. 2008 - 17:11)
lide měli rožumět o své zdravy a naše přírody? nebo nechame starat naše zdravy od lide ktery tomu nerozumí,předce zdravy v vyživě nebo ne ?
Reklama