Na vině je mozek

Za nedorozumění, k nimž dochází mezi muži a ženami a jež často vedou k ostrým sporům mezi oběma pohlavími, vlastně nemůže žádné z nich. Veškerou odpovědnost lze, alespoň podle amerických a německých vědců, přičíst mozku, přesněji řečeno jeho odlišnému fungování. Ženský mozek je sice asi o 100 gramů lehčí a o deset procent menší než mužský, ale zato disponuje větším počtem šedých buněk a dokáže lépe využívat obě polokoule.

Badatelé z Pensylvánské univerzity mimo jiné zjistili, že příslušnice něžnější části lidstva umějí rychleji a přesněji počítat než jejich silnější protějšky. Jejich kolegové z německého Ulmu prokázali, že pánové tvorstva vlastně žijí ve zcela odlišném světě. Protože u nich na rozdíl od žen neexistuje přímě propojení mezi oběma hemisférami, mají tu výhodu, že lépe snášejí nepřízeň osudu a tak snadno nepodléhají stresu, hněvu a dalším psychickým tlakům.


Jak se tyto rozdíly projevují v reálném životě? Příslušnice ženského pokolení jsou třeba rozvážnějšími a ohleduplnějšími řidičkami, které se dopouštějí menšího počtu dopravních nehod. Umějí lépe hospodařit s penězi, protože si v nich dokáží udělat pořádek. Spoustu věcí, jako je například telefonování, vaření nebo čtení, neodkládají na neurčito, ale pouštějí se do nich bezprostředně poté, co se pro určitou činnost rozhodly. Snáze si vzpomenou, kam odložily předměty, mimo jiné brýle či klíče. Dokáží se lépe vcítit do duševního rozpoložení jiných osob. Jejich největší slabinou je, že rády, často a hodně mluví. V podstatě však za to nemohou, protože je příroda vybavila větším řečovým centrem, které jim dovoluje pronést denně až 23 000 slov. Muži se zmohou zhruba na polovinu.


Adamovi potomci umějí bezchybně zaparkovat couvajícím vozidlem, dokáží přesněji odhadnout vzdálenost mezi jednotlivými auty a jejich rychlost, posoudit délku jednotlivých dopravních prostředků. Mají daleko rozvinutější prostorovou představivost, kterou jim zprostředkovává větší počet zainteresovaných mozkových buněk. Nemají potíže s abstraktním myšlením díky výraznějšímu zapojení levé polokoule. Dosahují také lepších výsledků v míčových hrách, protože snáze koordinují činnost očí, rukou i nohou. Ženy jim mohou pouze tiše závidět jejich schopnost prosadit se, která se vyvíjela během celé lidské existence v boji s konkurenty na skutečném i pomyslném kolbišti. Nemluvě o každodenní připravenosti hodit nabíhající problémy za hlavu a čekat, že se samy nějak vyřeší.

Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  Dokud nepochopíme rozpoložení a myšlení mužů a žen, dotud mezi námi budou spory, mně se to daří chápat a začínám mít mnohem menší trable. Výborná knížka je Tajemství žen aneb co by měl znát každý muž!

  Led 10, 2004
 • Obrázek uživatele lojza
  lojza (anonym)

  Knih , které se snaží popsat rozdíly mezi muži a ženami je mnoho , částečně je to byznys , protože tato problematika spoustu lidí včetně mě zajímá . SAérie knih je od J. Graye , např. Muži jsou z marzu , ženy z venuše , jiná kniha je Tajemství mužů , Jiná kniha Ty mi prostě nerozumíš , jiná Proč ženy nedokážou číst v mapách atd atd. Najdou se v každé knihovně . Některé jsou více vědecky zaměřené , některé méně . Pro ty , co maj rádi vědeckej přístup , doporučuju knihu " Proč muži nežehlí" . Existuje i stejnojmenný 3 dílný dokument který byl vysílán na programu spektrum ( kabelová televize). Určitě to neplatí na 100 procent , protože každej je jinej , má jinou osobnost , ale určitá pravda v tom je , ale aby to člověk poznal , tak toho musí přečíst víc a taky pozorovat ve svým okolí , jak se lidi chovaj , jestli to souhlasí . Mám vypozorováno že většinou ano . Stačí pozorovat jak se k sobě chovaj otec a matka v rodině , nebo brách a a sestra . Je to ale taky o toleranci . Když není tolerance , tak ani kdyby to člověk 100 krát věděl , tak to nepomůže a bude ve zvýšené míře docházet ke konfliktům . Ten úvodní článek nelze brát doslova , protože je to jen hrubej výtah všech poznatků . Jinak já bych článek nazval ne " navině ... " Ale " jak mozek ovlivňuje chování"

  Led 10, 2004
 • Obrázek uživatele Robert
  Robert (anonym)

  ještě bych k výčtu knížek přidal "Deset hloupostí, jimiž si ženy komplikují život - Laura Schlessingerová" doporučuji i pro pány sám jsem ji četl

  Led 12, 2004
 • Obrázek uživatele Marketa
  Marketa (anonym)

  Mne pripada, ze se tyhle (zobecnujici) analyzy trochu precenuji. Znam muze, kteri auto nezaparkuji bez problemu, znam spoustu muzu bez kouska abstraktniho mysleni a ja sama rozhodne nejsem prilis upovidana (zato moje draha polovicka ... ;o)) - telefonovani nenavidim a odkladam a odkladam ... jo a o muzske schopnosti prosadit se bych mohla mluvit hodiny (nemluvime-li zde o ciste agresivnim zpusobu prosazeni se .. ale to jde docela dobre i mnoha zenam).

  Led 09, 2004
 • Obrázek uživatele Mart
  Mart (anonym)

  Polokoule? To vypada jako nejaky doslovny preklad. Myslim, ze normalni clovek pochopi pojem "hemisfera".

  Led 09, 2004
 • Obrázek uživatele majka
  majka (anonym)

  mmm....zní to zajímavě, alespoň budu mít argument, jež bude dokazovat, že nejsem nenormální ;oD

  Led 09, 2004

Přidat komentář

Reklama

Reklama