S věkem se spánek mění

Počet hodin spánku nutných k tomu, abychom se vzbudili ve formě se mění od jedince k jedinci, ale také s věkem. Je normální, že malé dítě spí 16 až 19 hodin denně, dospělý člověk nepotřebuje více než 8 až 10 hodin spánku, někdy i méně. Také je normální, že starší člověk spí pouze 5 až 7 hodin.

Čím jsme starší, tím je spánek kratší, lehčí, nepravidelnější a častěji a na delší dobu se v noci probouzíme: v pěti letech čtyřikrát až pětkrát za noc, v padesáti letech asi třicetkrát, v pokročilejším věku šedesátkrát až stokrát. Přechod z jednoho stadia spánku do druhého probíhá rychleji, cykly spánku jsou vrtkavější a nepravidelnější.

Děti v plném růstu stráví nejméně 50 % spánku v rytmu delta. Dospělí lidé pouze 20 až 25 %. Většina starších lidí nad šedesát let spí hlubokým spánkem pouze několik minut, zatímco ve dvaceti letech průměrný spáč asi pětačtyřicet minut. Tento vývoj vysvětluje z velké části problémy, které mají starší lidé se spánkem.

Přestože si mnozí z nás stěžují, že v noci nezamhouřili oka, spí přece nejméně pět po sobě jdoucích hodin. Dojem nespavosti působí nedostatek spánku delta a častá probuzení a potom také únava, kterou člověk ráno pociťuje. Nedostatek spánku delta může také přímo souviset se stárnutím - připomeňme si, že hluboký spánek podporuje obnovování buněk a tkání.

Ke změně kvality spánku starších lidí mohou přispět další faktory a nemusejí v každém případě vyvolávat nespavost. Jelikož je však spánek lehčí a probuzení jsou častější, tyto faktory mohou prodlužovat chvíle bdění. Hlavní faktory jsou:

 • změna stylu života způsobená odchodem do důchodu a odchodem dětí z domu;
 • určitá forma deprese zapříčiněná změnou osobní, rodinné a pracovní situace;
 • bolesti svalstva, které jsou v noci silnější a dotěrnější; ? srdeční a plicní potíže;
 • prudké pohyby nohou (odlišné od škubání z počátku noci), které jsou pro stárnutí typické;
 • chrápání: po každém nadechnutí hrozí, že se probudíme.

  Ještě dodejme, že čím jsme starší, tím má epifýza větší tendenci vápenatět. Avšak epifýza produkuje melatonin, hormon odpovědný za přirozené střídání spánku a bdělého stavu.

  Zdroj: Marie - Paule Dessaintová - Nezačínejte stárnout, nakladatelství Portál

 • Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
  Diskuze ke článku
  Přidat komentář

  Komentáře (15)

  • Obrázek uživatele Eva A.
   Eva A. (anonym)

   Můžete mi prosím vysvětlit, co způsobuje prudké pohyby nohou ( škubání z počátku noci), někdy se mi to stává a je to velice nepříjemné, jako když mi projíždí nohama elektrický proud. Díky

   Kvě 24, 2001
  • Obrázek uživatele Ina
   Ina (anonym)

   Je mi přez 30 a pořád potřebuji spát i přez den. Přijdu z práce a musím si na 1. hod. lehnout pak mohu dál "fungovat". Je mi to blbý, ale jinak to nejde. Přez noc spím taky dobře, a tak se divím, proč potřebuji spát i přez den.Je schopný mi to někdo vysvětlit? Díky

   Lis 19, 2006
  • Obrázek uživatele JOHANZ
   JOHANZ (anonym)

   INA TAK SPI A NEPŘEMÝŠLEJ JA TO TAK MĚL 20 LET

   Lis 19, 2006
  • Obrázek uživatele Milda
   Milda (anonym)

   Ina: To se mi stává taky. Chodím spát totiž pozdě (kolem půlnoci i později) a když ráno vstávám v půl sedmé, prostě mi jen 6 hodin spánku nestačí. Ale někdy mi stačí se jen natáhnout (změnit polohu), protože celodenní sezení taky unaví.

   Pro 07, 2006
  • Obrázek uživatele Vojta
   Vojta (anonym)

   Mně je teprve 18 a vytížení mi nedovoluje spát více jak 5 hodin týdně (nebo spíše, pokud nevyužiju den naplno, nemám z něj dobrý pocit). Občas také přes den nevydržím a schrupnu si, ale největší radost mám, když to beze spánku vydržím celý týden a pak z pátku na sobotu spím kolem 18 hodin jen s jednou Čuryho přestávkou. Tak jenom doufá, že mě to nezničí. Mějte se!

   Feb 12, 2007
  • Obrázek uživatele jajajajja
   jajajajja (anonym)

   me je 21let sem zena a spim 11hodin denne -pokud nemusim z stavat napr.kvuli skole, jinak nechapu jak nekomu muze stacit 6hodin?..ja kdyz spim tak malo tak mam druhej den teplotu celej den a je mi tak zle ze si stejne musim jit lehnout..pri skole spavam tak 9hodin denne a je mi to hodne malo

   Feb 12, 2007
  • Obrázek uživatele Lenka
   Lenka (anonym)

   Já spím moc ráda,přes týden si spánku moc neužiju, protoze vstávám brzo do práce.Vynahrazuji si to ve dnech volna, kdy se jen tak válím v posteli celý den.

   Bře 02, 2007
  • Obrázek uživatele vašek
   vašek (anonym)

   Mám problém s usínáním. Při pobytu v nemocnici,(strach z výsledku CT vyšetření mozku při delších bolestech hlavy), kde jsem usínal pouze s Hypnogelem a spal 3 max.4 hodiny, nemohu usnout ani doma. Jdu spát se strachem, zda zase usnu normálně či s práškem. Za poslední 4 dny jsem spal vždy max. 4 hodiny od 11 - 03. Ráno jsem unavený, přez den to jde,ale mám strach zase z večera. Přijde stres či deprese, na zklidnění beru Neurol 0,5. Byl jsem zvyklí spát 7-8 hodin bez problémů. Snad jsem si nevypěstoval blok normálního usínání .Už aby se to vrátilo.

   Srp 24, 2007
  • Obrázek uživatele Honza
   Honza (anonym)

   Já spím pořád. I ve dne. Nevím co mám dělat, abych nespal. Spím jako medvěd. Nevíte někdo něco, co bych s tím měl dělat. Nemůžu se probudit, a když už se probudím, jsem strašně unavený a musím jít spát znovu.

   Pro 21, 2007
  • Obrázek uživatele bibina
   bibina (anonym)

   taky si dám ráda dvacet. -pokaždé to však nejde,pokud jsou děti ...

   Črv 15, 2009
  • Obrázek uživatele matamus
   matamus (anonym)

   Prosím o názor jak dlouhý je zdravý spánek 3-letého dítěte - po obědě a v noci. Děkuji

   Lis 09, 2009
  • Obrázek uživatele Linda
   Linda (anonym)

   Prosím o názor jak dlouhý je...Myslím, že je to hodně individuální. Moje dcera od dvou let po obědě nespí a v noci spí 10 hodin. není vůbec unavená, ba naopak. A je i zdravá. Jiné děti spí po obědě třeba dvě hodiny a v noci spí méně nebo i déle, záleží to na konstituci dítěte.

   Lis 09, 2009
  • Obrázek uživatele Adolf
   Adolf (anonym)

   ahoj chci se zeptat co mam dělat abych neusnul

   Pro 26, 2011
  • Obrázek uživatele Nelehej si!
   Nelehej si! (anonym)

   ahoj chci se zeptat co mam...:-)

   Pro 26, 2011
  • Obrázek uživatele Cory
   Cory (anonym)

   ahoj chci se zeptat co mam...Nacucej se Colou

   Pro 26, 2011

  Přidat komentář

  Reklama

  Reklama