S věkem se spánek mění

Počet hodin spánku nutných k tomu, abychom se vzbudili ve formě se mění od jedince k jedinci, ale také s věkem. Je normální, že malé dítě spí 16 až 19 hodin denně, dospělý člověk nepotřebuje více než 8 až 10 hodin spánku, někdy i méně. Také je normální, že starší člověk spí pouze 5 až 7 hodin.

Čím jsme starší, tím je spánek kratší, lehčí, nepravidelnější a častěji a na delší dobu se v noci probouzíme: v pěti letech čtyřikrát až pětkrát za noc, v padesáti letech asi třicetkrát, v pokročilejším věku šedesátkrát až stokrát. Přechod z jednoho stadia spánku do druhého probíhá rychleji, cykly spánku jsou vrtkavější a nepravidelnější.

Děti v plném růstu stráví nejméně 50 % spánku v rytmu delta. Dospělí lidé pouze 20 až 25 %. Většina starších lidí nad šedesát let spí hlubokým spánkem pouze několik minut, zatímco ve dvaceti letech průměrný spáč asi pětačtyřicet minut. Tento vývoj vysvětluje z velké části problémy, které mají starší lidé se spánkem.

Přestože si mnozí z nás stěžují, že v noci nezamhouřili oka, spí přece nejméně pět po sobě jdoucích hodin. Dojem nespavosti působí nedostatek spánku delta a častá probuzení a potom také únava, kterou člověk ráno pociťuje. Nedostatek spánku delta může také přímo souviset se stárnutím - připomeňme si, že hluboký spánek podporuje obnovování buněk a tkání.

Ke změně kvality spánku starších lidí mohou přispět další faktory a nemusejí v každém případě vyvolávat nespavost. Jelikož je však spánek lehčí a probuzení jsou častější, tyto faktory mohou prodlužovat chvíle bdění. Hlavní faktory jsou:

 • změna stylu života způsobená odchodem do důchodu a odchodem dětí z domu;
 • určitá forma deprese zapříčiněná změnou osobní, rodinné a pracovní situace;
 • bolesti svalstva, které jsou v noci silnější a dotěrnější; ? srdeční a plicní potíže;
 • prudké pohyby nohou (odlišné od škubání z počátku noci), které jsou pro stárnutí typické;
 • chrápání: po každém nadechnutí hrozí, že se probudíme.

  Ještě dodejme, že čím jsme starší, tím má epifýza větší tendenci vápenatět. Avšak epifýza produkuje melatonin, hormon odpovědný za přirozené střídání spánku a bdělého stavu.

  Zdroj: Marie - Paule Dessaintová - Nezačínejte stárnout, nakladatelství Portál

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (15)

 • Obrázek uživatele Eva A.
  Eva A. (anonym)

  Můžete mi prosím vysvětlit, co způsobuje prudké pohyby nohou ( škubání z počátku noci), někdy se mi to stává a je to velice nepříjemné, jako když mi projíždí nohama elektrický proud. Díky

  Kvě 24, 2001
 • Obrázek uživatele Ina
  Ina (anonym)

  Je mi přez 30 a pořád potřebuji spát i přez den. Přijdu z práce a musím si na 1. hod. lehnout pak mohu dál "fungovat". Je mi to blbý, ale jinak to nejde. Přez noc spím taky dobře, a tak se divím, proč potřebuji spát i přez den.Je schopný mi to někdo vysvětlit? Díky

  Lis 19, 2006
 • Obrázek uživatele JOHANZ
  JOHANZ (anonym)

  INA TAK SPI A NEPŘEMÝŠLEJ JA TO TAK MĚL 20 LET

  Lis 19, 2006
 • Obrázek uživatele Milda
  Milda (anonym)

  Ina: To se mi stává taky. Chodím spát totiž pozdě (kolem půlnoci i později) a když ráno vstávám v půl sedmé, prostě mi jen 6 hodin spánku nestačí. Ale někdy mi stačí se jen natáhnout (změnit polohu), protože celodenní sezení taky unaví.

  Pro 07, 2006
 • Obrázek uživatele Vojta
  Vojta (anonym)

  Mně je teprve 18 a vytížení mi nedovoluje spát více jak 5 hodin týdně (nebo spíše, pokud nevyužiju den naplno, nemám z něj dobrý pocit). Občas také přes den nevydržím a schrupnu si, ale největší radost mám, když to beze spánku vydržím celý týden a pak z pátku na sobotu spím kolem 18 hodin jen s jednou Čuryho přestávkou. Tak jenom doufá, že mě to nezničí. Mějte se!

  Feb 12, 2007
 • Obrázek uživatele jajajajja
  jajajajja (anonym)

  me je 21let sem zena a spim 11hodin denne -pokud nemusim z stavat napr.kvuli skole, jinak nechapu jak nekomu muze stacit 6hodin?..ja kdyz spim tak malo tak mam druhej den teplotu celej den a je mi tak zle ze si stejne musim jit lehnout..pri skole spavam tak 9hodin denne a je mi to hodne malo

  Feb 12, 2007
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Já spím moc ráda,přes týden si spánku moc neužiju, protoze vstávám brzo do práce.Vynahrazuji si to ve dnech volna, kdy se jen tak válím v posteli celý den.

  Bře 02, 2007
 • Obrázek uživatele vašek
  vašek (anonym)

  Mám problém s usínáním. Při pobytu v nemocnici,(strach z výsledku CT vyšetření mozku při delších bolestech hlavy), kde jsem usínal pouze s Hypnogelem a spal 3 max.4 hodiny, nemohu usnout ani doma. Jdu spát se strachem, zda zase usnu normálně či s práškem. Za poslední 4 dny jsem spal vždy max. 4 hodiny od 11 - 03. Ráno jsem unavený, přez den to jde,ale mám strach zase z večera. Přijde stres či deprese, na zklidnění beru Neurol 0,5. Byl jsem zvyklí spát 7-8 hodin bez problémů. Snad jsem si nevypěstoval blok normálního usínání .Už aby se to vrátilo.

  Srp 24, 2007
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Já spím pořád. I ve dne. Nevím co mám dělat, abych nespal. Spím jako medvěd. Nevíte někdo něco, co bych s tím měl dělat. Nemůžu se probudit, a když už se probudím, jsem strašně unavený a musím jít spát znovu.

  Pro 21, 2007
 • Obrázek uživatele bibina
  bibina (anonym)

  taky si dám ráda dvacet. -pokaždé to však nejde,pokud jsou děti ...

  Črv 15, 2009
 • Obrázek uživatele matamus
  matamus (anonym)

  Prosím o názor jak dlouhý je zdravý spánek 3-letého dítěte - po obědě a v noci. Děkuji

  Lis 09, 2009
 • Obrázek uživatele Linda
  Linda (anonym)

  Prosím o názor jak dlouhý je...Myslím, že je to hodně individuální. Moje dcera od dvou let po obědě nespí a v noci spí 10 hodin. není vůbec unavená, ba naopak. A je i zdravá. Jiné děti spí po obědě třeba dvě hodiny a v noci spí méně nebo i déle, záleží to na konstituci dítěte.

  Lis 09, 2009
 • Obrázek uživatele Adolf
  Adolf (anonym)

  ahoj chci se zeptat co mam dělat abych neusnul

  Pro 26, 2011
 • Obrázek uživatele Nelehej si!
  Nelehej si! (anonym)

  ahoj chci se zeptat co mam...:-)

  Pro 26, 2011
 • Obrázek uživatele Cory
  Cory (anonym)

  ahoj chci se zeptat co mam...Nacucej se Colou

  Pro 26, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama