Vědci v Brně našli postup, jak zlepšit léčbu pacientů s leukemií

Vědci z brněnské Masarykovy univerzity vyvinuli novou léčbu pro pacienty s leukemií. Nemocným dnes lékaři transplantují kostní dřeň, zhruba u poloviny nemocných však buňky dárce neničí jen nádor, ale i zdravou tkáň. Brněnští vědci nyní dokážou tento nežádoucí účinek výrazně omezit, řekl novinářům vedoucí výzkumného týmu Jaroslav Michálek.

Transplantace kostní dřeně se podle Michálka používá v nepříliš změněné podobě 40 let. Novinka vyvinutého postupu spočívá v tom, že předtím, než se nemocnému podají buňky od dárce, lékaři vakcínu upraví. Odstraní bílé krvinky, které by napadaly zdravé buňky pacienta, a naopak posílí ty protinádorové, uvedl Michálek. Problém s napadáním zdravé tkáně se objevuje zhruba u 50 procent transplantací kostní dřeně a část nemocných na komplikace zemře.


Vědci z Brna získali potřebná povolení a metodu budou zkoušet na pacientech. Klinickou studii ukončí asi za tři roky, pak by se mohlo používání postupu uplatnit u více nemocných. Leukemii lékaři zjistí v Česku u více než 1000 lidí ročně.


Příprava jedné vakcíny pro konkrétního pacienta stojí 200.000 až 500.000 korun. Podle odborníků se však může její podání vyplatit; léčba onkologicky nemocného stojí měsíčně přes 100.000 korun a když se uzdraví dřív, ušetří se.


Vědci nyní mají problém pouze se získáním peněz na klinický výzkum. Podle děkana Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Jana Žaloudíka grantové agentury v ČR poskytují peníze na základní i aplikovaný výzkum, ale finančně neocení, když vědci chtějí výsledky výzkumu převést do praxe. Výzkumníci se proto dohodli, že peníze poskytne nově zřízený Nadační fond Modrá kotva. "Vzhledem k tomu, že je to léčba, která se musí připravovat individuálně pro každého pacienta a není možná pásová výroba, není zájem farmaceutických firem tento výzkum podporovat," vysvětlila ředitelka nadace a miss 2004 Jana Doleželová.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama