Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Vědci v Británii zjistili, že při operaci o víkendu je riziko úmrtí o 82% vyšší než v pondělí

Riziko úmrtí v souvislosti s operací je v Británii vyšší v pátek a o víkendu. Dospěli k tomu vědci při výzkumu, který ukázal, že úmrtnost pacientů při chirurgických zákrocích nebo do měsíce po nich se každým dnem v týdnu zvyšuje a v pátek je o 82 procent vyšší než v pondělí, napsal dnes list The Guardian s odvoláním na web odborného časopisu British Medical Journal (BMJ).

 Zjištění tohoto výzkumu přichází podle deníku v době, kdy se Národní zdravotní služba Anglie už intenzivně snaží zajistit, aby zdravotnictví v zemi poskytovalo vysoce kvalitní péči rovnoměrně po celý týden. Přimělo ji k tomu rostoucí množství důkazů, že nedostatek zkušených lékařů ve službě o víkendech zvyšuje riziko pro pacienty.

    Studie vypracovaná na základě výzkumu a zveřejněná v BMJ je velmi důležitá, protože vůbec poprvé naznačuje, že pacienty v Británii čeká krušný výsledek pravděpodobněji o víkendu než v jiných dnech, píše The Guardian. Doposud se takové obavy týkaly vysoké míry úmrtnosti pacientů přijatých v nemocnicích v naléhavých případech o víkendech (takzvaný víkendový efekt), který je často připisován nedostatku konzultantů ve službě o sobotách a nedělích.

    “Ve srovnání s pondělím je pravděpodobnost úmrtí při plánovaných chirurgických zákrocích (v dalších dnech) o 44 procent vyšší. A o 82 procent je vyšší, jestliže jsou zákroky prováděny v pátek či o víkendu,“ uvedl Paul Aylin, vedoucí týmu, který výzkum provedl.

    Vědci ke svému závěru dospěli po prostudování záznamů 4,1 milionu plánovaných operací provedených v anglických nemocnicích během tří let v období 2008-2009 a 2010-2011, při nichž anebo po nichž do 30 dnů zemřelo 27.582 pacientů.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Třeba je to tím, že o víkendu nemají službu uklízečky.

  Srp 13, 2013
 • Obrázek uživatele Blanka
  Blanka (anonym)

  Hlavně tím,že víkendy "jistí" kdejaký lempl.

  Srp 14, 2013
 • Obrázek uživatele JO,JISTOTA
  JO,JISTOTA (anonym)

  JE JISTOTA!JEDEN JDE,JE PÁTEK!JDE UKLÍZEČKA-ZAŘVE-BOTY DÓLU/HAJZLOVÉ!/..TAK SEBOU RYCHLE MRDNEŠ DO PELECHU A MOC SE NESEREŠ,VOLE!

  Srp 22, 2013
 • Obrázek uživatele HA-TJO,
  HA-TJO, (anonym)

  DISTINGOVANÁ DÁMA JE NAD VĚCÍ,MÁ,/JE LI ASPOŇ TROCHU SLUŠNÁ!/ JEDNAK: KAPAČKU- DIETU,ZKRÁTKA NEŽERE VUBEC UŽ! NECHODÍ!

  Srp 22, 2013
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Je dobře, že ty svoje krávoviny píšeš velkými písmeny. Člověk aspoň hned vidí, co a od koho to je, a nemusí to ani číst.

  Srp 22, 2013
 • Obrázek uživatele Moc sendmr.
  Moc sendmr. (anonym)

  M6c se nemrdej,sráči vokolo písmen,ale do svýho mozku!

  Srp 26, 2013
 • Obrázek uživatele Jakub
  Jakub (anonym)

  Déle ses neudržel v sedle,a máš na mozku švába.

  Zář 02, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama