Vědci opět varují před možným poškozováním zdraví užíváním mobilů

Dvě desítky amerických a evropských vědců dnes zveřejnily ve francouzském nedělníku Le Journal du Dimanche výzvu, ve které varují před možnými negativními dopady používání mobilních telefonů na lidské zdraví. Ohroženy jsou podle vědců hlavně děti do 12 let. Výzvu koordinoval podle agentury AFP světově známý profesor psychologie z Pittsburské univerzity David Servan-Schreiber.

Signatáři výzvy doporučují nedovolovat dětem do 12 let používat mobily, nebo jen ve výjimečných případech. Mobilní telefon je podle nich při komunikaci třeba mít pokud možno nejméně metr od těla, což umožní zabudovaný reproduktor, nebo takzvaná hands free sada. Člověk by měl prý také nosit co nejméně mobil při sobě. Vědci zároveň nabádají lidi, aby spíše komunikovali textovými zprávami než telefonováním.


Vědci z USA, Francie, Itálie a dalších zemí se shodují v tom, že sice neexistuje formální důkaz škodlivosti mobilních telefonů na zdraví, ale že dlouhodobé vystavování se radiaci mobilu zvyšuje riziko vzniku rakoviny.


"Jsme dnes ve stejné situaci, jako tomu bylo před padesáti lety s azbestem a tabákem. Buď nic neuděláme a přijmeme riziko, nebo připustíme, že existují určité znepokojivé vědecké poznatky," řekl francouzský odborník na rakovinu a signatář výzvy Thierry Bouillet.


Mezi dalšími signatáři je například ředitel oddělení preventivní medicíny ve státním ústavu pro rakovinu v Miláně Franco Berrino.


Podobná varování se objevila již v minulosti. Například studie týmu Kalifornské univerzity v květnu tvrdila, že těhotné ženy, které pravidelně používají mobilní telefony, zvyšují riziko, že jejich dítě bude trpět poruchou chování. Studie navazovala na zjištění ruských odborníků, kteří došli k závěru, že ohrožení z mobilních telefonů "není o mnoho nižší než riziko, jaké pro zdraví nenarozených dětí představuje tabák nebo alkohol".


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Cilla
  Cilla (anonym)

  Jsou horší věci mezi nebem a zemí, než mobily!!!

  Črv 17, 2008
 • Obrázek uživatele kety
  kety (anonym)

  Pravda, třeba rakovina:-(

  Črv 17, 2008
 • Obrázek uživatele Lilla
  Lilla (anonym)

  Která může být způsobena mobily a jejich vykrývacími vysílači.

  Črv 18, 2008
 • Obrázek uživatele Mhz-Ghz
  Mhz-Ghz (anonym)

  Teď už mi neuniknete,jsem všude,ať máte mobil,Tv,Net,nebo nemáte.....jsem elektromag.smog...,brácha vozidel a přibližovadel....:-))))))

  Črv 18, 2008
 • Obrázek uživatele šulínek
  šulínek (anonym)

  Cilla má nejspíše asi na mysli současnou vládní koalici...

  Črv 23, 2008
 • Obrázek uživatele pochybovaCZ
  pochybovaCZ (anonym)

  http://www.koreus.com/video/telephone-portable-mais-popcorn.html Strkat hlavu do mikrovlnky asi nikoho nenapadne, ale mobil je ve své podstatě také taková (mini)mikrovlnka.

  Črv 23, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Vážený/á pochybovaCZ. Dám vám radu, méně koukejte na YouTube a více studujte fyziku. Stačí prostý Ohmův zákon.

  Črv 23, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama