Vbočený palec může mít příčinu i v krční páteři

Vbočený palec postihuje až 25 procent světové populace. S věkem se riziko zvyšuje, ohrožena je více než třetina seniorů nad 65 let, ale ani případy dvacátníků nejsou výjimkou.

Za vbočeným palcem stojí genetika, nadváha a nadměrná zátěž chodidel. Tím spíš by si lidé s predispozicí v rodině měli dávat pozor na nevhodné obutí. Jednou z hlavních příčin vzniku halluxu valgus (tzv. vbočeného palce) jsou totiž módní úzké špičky bot a vysoké podpatky.

„Na noze máme po svých předcích stejné svaly jako lidoopi, kteří dokáží postavit palec dolní končetiny proti ostatním prstům a šplhat po stromech. Dnes už odtahovač palce člověk nemá tak silný a změnil se i tvar kloubu palce, přesto není-li dostatečně používán, ochabuje a vzniká tzv. vbočený palec, který se může řetězit do dalších funkčních blokád pohybového ústrojí,“ uvedla Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Průvodním jevem vbočeného palce je snížená funkčnost vazů, šlach, kloubních pouzder a svalů v oblasti chodidla a nártu. Tato dysfunkce vede ke vzniku příčně ploché nohy a tím i k destabilizaci kloubů. Cvičením to však můžeme zvrátit.

CVIK NA DOMA – VBOČENÝ PALEC

Cílem cvičení je uvolňování drobných kloubů nohy a prstů na noze. Vsedě si propleťte prsty levé nohy s prsty na pravé ruce. V kotníku kružte na obě strany. Dále provádějte menší kroužky v zánártí, opět na obě strany. Stejný postup proveďte i s druhou dolní končetinou. Viz. video.

Chůze s vbočeným palcem je nepříjemná, někdy až nemožná, měkké obutí ani vložky na míru příliš nepomáhají. Bolestivé záněty nebo počínající artróza kloubu, které vbořený palec doprovázejí, se ozývají v klidovém režimu, znemožňují spánek a citelně snižují kvalitu života. Medikamenty a různé podpůrné ortézy a bandáže mohou na čas ulevit, ale zdravotní problém neléčí.

Viditelně vbočený palec je podle Ivy Bílkové potřeba řešit cílenou fyzioterapií, která odhalí zdánlivě nesouvisející svalová napětí. Na základě kineziologického rozboru fyzioterapeut pracuje se svalovými dysbalancemi nejen na dolní končetině, ale na celém těle.

„V případě vbočeného palce jsou jednoznačně patrné blokády v oblasti drobných kloubů nohy, hlezenního kloubu, kolene, blokády v kloubu lýtkové a bércové kosti, dále je patrné napětí svalů v oblasti vnitřní strany stehen, dysfunkce v oblasti pánve, ale i kloubů prvních dvou krčních obratlů. Doporučujeme i vyšetření chodidla na podoskopu, kde se odhalí například rotace patních kostí či jiné deformity nohy, které je nutné korigovat,“ vyjmenovala Iva Bílková.

Vhodná fyzioterapeutická cvičení aktivují oslabené svaly a hluboký stabilizační systém, kromě terapie v ordinaci je však žádoucí důsledně cvičit také doma. Operace by měla být až nejkrajnějším řešením. „Pokud je palec bolestivý, využíváme vedle manuální fyzioterapie neinvazivní metodu fokusované rázové vlny, která přináší úlevu už po první terapii a léčba dosahuje až 95procentní úspěšnosti. Naopak operace znamená odstranění části základního článku palce, čímž se kloub stává nestabilním a komplexní svalová příčina problému zůstává. Rehabilitace, chůze o berlích, otoky a bolestivost přitom pokračují další týdny i měsíce po operaci,“ podotkla fyzioterapeutka.

MK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Není pravda, že operace nic nevyřeší. Jsem po operaci obou halluxu od r. 2012 a v pohodě.

  Říj 23, 2019
 • Obrázek uživatele děda75
  děda75

  Souhlasím jenom se škodlivostí úzkých módních špiček bot. Souhlasil bych i se škodlivostí víc jak 90% všech ostatních bot, protože těch, které netlačí palce k prstům vůbec, je jak šafránu. Za druhou spolupůsobící příčinu považuji nedostatečnou kvalitu výživy. Jejím důsledkem je vadný metabolizmus vápníku vedoucí ke měknutí a poté deformacím kostí v oblasti kloubů a k jeho hromadění v měkkých tkáních kolem klubů . Vápníku je v průměrné stravě dost. Zhusta ale chybí vitamín D3, hořčík a vitamín K2. A také některé další vitamíny a minerály k zajištění asimilace a dalšího metabolizmus těchto tří. Vitamin D je nutný pro přechod vápníku do krve. Hořčík a vitamin K2 jsou nutné pro jeho zabudování do struktury kostí, a dokonce i vápník z měkkých tkání převedou zpět do kostí. Kostem se vrátí pevnost a klouby odolají namáháni. Dokonce i v těch úzkých špičkách bot, podaří-li se palce předem narovnat. Uvedený postup platí i pro osteoporozu obecně. K pochopení problematiky valuxů stačí absolvovat strojní nebo stavební průmyslovku (nespat v hodinách statiky), a k tomu mít mírně nadprůměrné znalosti v oblasti "léčení výživou" (průmyslovky na ni ještě nejsou, medicína ji zanedbává). Všechno ostatní považuji jaksi za zatemňující střelbu mimo cíl. A výživu zdravou nejenom pro kosti, ale i pro svaly a nervy, vřele doporučuji si zajistit už od dětství. Sám jsem si na to nedal včas a dost pozor.

  Říj 23, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama