Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Váš úhlavní nepřítel - HOMOCYSTEIN

Homocystein je vysoce agresivní aminokyselina obsahující síru. Vzniká při zpracování bílkovin v lidském organizmu z životně důležité aminokyseliny methioninu. U zcela zdravého člověka s optimální stravou se homocystein rychle odbourává jako vedlejší produkt a zase se přeměňuje na methionin. Tento proces však funguje pouze tehdy, když se v organizmu nacházejí zcela konkrétní enzymy, které jsou zase aktivní pouze tehdy, když jsou k dispozici v dostatečném množství vitaminy jako kyselina listová, vitamin B6 a B12 a lecitin.

Jestliže tomu tak není, pak se homocystein neodbourává a jeho hladina v krvi stoupá. Tak vzniká neblahý, osudový proces - homocystein působí jako  jed pro buňky. Napadá cévní stěny, vyvolává v nich zánět a zdrsňuje je. A na těchto místech pak má škodlivý LDL cholesterol možnost ukládat se ve formě plaku a způsobuje arteriosklerózu. Tak je jasné, že cholesterol a homocystein jsou nebezpeční partneři, kteří způsobují onemocnění a dřívější stárnutí.

Dobrá zpráva je, že jestliže je organizmus zásobován prostřednictvím každodenní výživy dostatečným množstvím kyseliny listové, vitaminů B6 a B12 a lecitinu, dochází zase k rychlejšímu odbourávání homocysteinu a k poškození cév nedochází. Vitaminy B a lecitin tak chrání naše cévy a udržují je mladé.

 

Jakmile však dosáhne hladina homocysteinu v krvi nebezpečné hranice, pak lékař doporučí kyselinu listovou, vitamin B6 a B12 a lecitinu ve formě přípravk . A sice plnohodnotný lecitin, který se získává ze sójových bobů. Úspěch se projeví už po čtyřech týdnech.

Jak to funguje, není žádným tajemstvím. Homocystein se musí rychle odbourávat, aby nezpůsobil našim cévám poškození. Při tom hraje rozhodující roli betain, který podporuje odbourávání  homocysteinu. Betain vzniká jako biologický odpadní produkt lecitinu, jakmile se tento dostane do organismu. Proti  přílišnému množství homocysteinu však nepůsobí pouze betain, nýbrž také cholin z lecitinu. Tak poskytuje lecitin dvojitou pomoc proti škodlivým aktivitám homocysteinu.

V této souvislosti je zajímavé, že kyselina listová byla dosud považována za důležitou především pro těhotné ženy jako ochrana před potratem, předčasným porodem a proti malformacím u dítěte. Objevení homocysteinu ukázalo, že kyselina listová je důležitá i pro dospělé lidi - jako ochrana pro cévy. A také lecitin byl dříve považován přednostně za látku na posílení slabých nervů a pro zlepšení paměťových výkonů a koncentrace. Dnes víme, že lecitin může pomoci předcházet vážným onemocněním.

Prof. Dr. Jeffrey B. Blumberg z univerzity v Tufts říká: "Homocystein se v medicíně stává velkým tématem příštích deseti let."

Studie ukázaly souvislost mezi vysokými hodnotami homocysteinu a zvýšeným rizikem rakoviny, ale byly zaznamenány vzájemné vazby i mezi vysokými hodnotami homocysteinu a epilepsií, Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou. Jistotu však v této oblasti přinesou teprve další studie.

 

 

 

Zdravý člověk potřebuje jako ochranu proti homocysteinu denně 150 mikrogramů kyseliny listové, 1,8 miligramu vitaminu B6, 2 až 3 mikrogramy vitaminu B12 a alespoň 3 gramy lecitinu. Chceme-Ii přijímat tyto životně důležité ochranné látky z každodenní stravy, pak musíme vědět následující:

             Kyselinu listovou obsahuje tmavě zelená listová zelenina, karotka, kvasnice, celozrnný chléb, vaječný žloutek, avokádo, pšeničné klíčky, mango, čerstvý platýz, sleď a treska.

             Vitamin B6 přijímáme z brambor, ořechů, banánů, všech druhů ryb, žita, ječmene a pšenice.

             Vitamin B12 se nachází v tvarohu, kysaném zelí, vejcích a makrelách.

             Lecitin se vyskytuje v hrachu, čočce, pšeničných klíčcích, celozrnných výrobcích, vejcích, řepce, lněných semínkách, slunečnicových semínkách, ale především v sóji.

Zdroj: 30 způsobů, jak se zbavit stresu, nakladatelství Grada

 

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Skeptik
  Skeptik (anonym)

  Zde je odkaz, jak je to s tím homocysteinem doopravdy: http://www.sysifos.cz/index.php?id=vypis&sec=1198957290

  Bře 23, 2010
 • Obrázek uživatele Hmmm
  Hmmm (anonym)

  Dobry clanok, ale chyba mu nieco dolezite. Pise sa tam v podstate ze vsetci si musime davat pozor na homocystein. To ale nie je pravda, problem s homocysteinom maju obvykle casty pojedaci masa a obcas aj striktni vegani. Ak mate vysoky homocystein (a nie je to geneticka porucha), pomoze vam prestat, alebo aspon obmedzit jest maso. Viac info napr. tu http://www.mojadiagnoza.sk/vyziva/myty-a-legendy-o-vegetarianstve Odstavec Homocystein.

  Bře 25, 2010
 • Obrázek uživatele prevence je důležitá
  prevence je důležitá (anonym)

  ahojte, pomáhá z těla odstranovat těžké kovy,toxiny a další jedovaté látky,pomáhá odstranit chronickou zácpu,čistí trávící ustrojí,jako probiotikum podporuje tvorbu prospěšných lactobacilů a bifidobakterií, podporuje zdravou krvetvorbu,zvyš uje hladinu hemoglinu,podpo ruje kožní metabolismus,ho jení ran a vředů,posiluje imunitu organismu proti virovým onemocněním,pod poruje zdravé funkce reprodukčních orgánů,prospívá celkové regeneraci organismu,zvyšu je energii a vitalitu a další a další věci my ji bereme celá rodinka plus malej má 4 a už jí bere od 1 roku a jsme s ní moooc spokojeni proto posílám dál více se dozvíte zde jsou tam supr články http://chlorellamrmia.blogspot.com/ a nebo na mr.miahotmail.cz

  Led 31, 2011
 • Obrázek uživatele Drsný
  Drsný (anonym)

  https://www.youtube.com/watch?v=97b3USWOO88

  Led 02, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama