Vánoce z pohledu Tradiční čínské medicíny

Vánoční období je dnes hojně spojeno s téměř manickým nakupováním a přeplněnými diáři většiny z nás. Je to čas přebytku, který stejně jako naše společnost, odráží obecně mnohem více yangových než yinových kvalit. Ve svém důsledku tato nerovnováha přispívá k většímu nepohodlí a chorobám na všech úrovních, od osobních až po globální.

Kromě Vánoc se v závěru roku koná mnoho dalších oslav, od zimního slunovratu, uctívaného tradičními společnostmi po celém světě, až po mnoho různých náboženských svátků, jako je hinduistický Diwali, židovský Chanuka, budhistický den Bodhi a možná i mírně umělý Nový rok.  Většina těchto oslav má společnou myšlenku na nový začátek a symbolické přijetí daru „světla“ - triumfu světla nad temnotou, představovaného začátkem nového slunečního cyklu.
 
Yin
Rituály, symbolika, rodina, pěstování vděčnosti, přijímání nového začátku…mohli bychom říci, že skutečný význam Vánoc je skryt někde mezi těmito slovy, ačkoliv ironií zůstává, že to jsou možná ta poslední slova, která by mnoho z nás ve spojitosti s Vánoci napadla. 
 
Hudba a rituály – yin vánočních činností, které podporují klid, reflexi a výživu našich emocionálních životů prostřednictvím rituálních a společenských oslav. To je yin. Místo toho se westernizované země ženou za úplným opakem - přebytkem.
 
Yin se tak vyčerpává a spálí nadměrnou činností, málo odpočinkem, nedostatkem spánku, zahřívající povahou alkoholu a těžkého jídla. Při nedostatku yinu si můžeme povšimnout příznaků, jako je pokleslá nálada, podrážděnost, neschopnost soustředit se nebo myslet přímo. 
 
Yang
Listopadem počínaje nákupní centra, restaurace a bary přepínají do vánočního módu, aby nás „naladili“ na vánoční atmosféru. Ne, že by bylo na některém z těchto míst něco v nepořádku, co však přispívá k nerovnováze, je zuřivost, se kterou nakupujeme, jíme a pijeme až do Štědrého dne.
 
S tímto množstvím nadbytku se i ty nejvíc yinové činnosti stávají bouřlivou yangovou časovanou bombou. Výsledky našeho přebytku lze jasně pozorovat v lednu, kdy se cítíme těžcí, vyčerpaní a s prázdnou peněženkou, jsme bez nálady, sklíčení a náchylní k onemocněním. Někteří z nás se těší z vánočních oslav a přejídání natolik, že posléze obětují týdny hladovce a nesmyslným dietám, neboť se cítí unaveně a nevýkonně. Opravdu to stojí za to?
 
Yang je oheň, který podporuje fungování celého našeho těla. Jeho nedostatek můžeme pociťovat jako pocit chladu, vyčerpání, slabost či nedostatečnou funkci v kterékoliv naší části těla a mysli.
 
Nejde o odsouzení konzumace alkoholu nebo jakýchkoli konkrétních potravin. Ve světě rovnováhy neexistuje nic takového, co je neodmyslitelně špatné, vše záleží na kontextu a rozsahu spotřeby. 
 
Oslavy, sdílení časů jídla, pití a zábavy s přáteli a blízkými jsou ve skutečnosti vynikajícími způsoby, jak zrelaxovat a nasát novou energii. Jen je vše třeba udržet v potřebné rovnováze a hlavně nezapomenout, že Vánoce mají spíše yinovou podstatu. 
 
Přejeme Vám krásné a klidné svátky vánoční v kruhu lidí, jež jsou Vám blízcí. 
 
Zdroj: TCM INSTITUT
Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama