Vaginální mykóza - rady lékaře

Vaginální mykóza je běžné kvasinkové onemocnění, se kterým se alespoň jednou za život potýká 75 % žen, každá druhá se s přemnoženými kvasinkami potkává opakovaně. Jak se tomuto nepříjemnému onemocnění bránit a nenaletět ?zaručeným? radám? Osvědčené a léty prověřené tipy přináší lékař z Oddělení klinické mikrobiologie Pardubické nemocnice MUDr. Karel Mencl, CSc.

Nerovnováhu vaginální mikroflóry způsobuje řada faktorů - hektický životní styl plný stresu, upnuté oblečení ze syntetických materiálů, průmyslově zpracované potraviny s přemírou jednoduchých cukrů a různé hormonální výkyvy (těhotenství, přechod, menstruace, tabletka „po“) i sexuální aktivita.

Hygiena - všeho s mírou
V žádném případě, zvláště pokud máte s kvasinkami své zkušenosti, nepoužívejte na intimní partie obyčejné mýdlo. Je příliš agresivní a mohlo by snížit žádoucí kyselé pH v pochvě a okolí. Speciální přípravky na intimní hygienu používejte také s rozumem, doporučuje se maximálně 3x do týdne, aby nedošlo k narušení přirozené samočistící schopnosti ženského těla. Ze stejného důvodu ani nedoporučuji vnitřní výplachy. Určitě zapomeňte na aplikaci deodorantů do intimních partií nebo používání přehnaně parfémovaného toaletního papíru! Tato chemie může u citlivých osob přivodit alergizaci terénu, na kterém se pak kvasinkám velmi dobře daří.

Oděvy z kvalitního materiálu
Upnutý oděv ze syntetických materiálů nebo kůže vytváří ideální prostředí pro přemnožení kvasinkových kmenů, kůže nemůže dýchat a zapařuje se. Také „zaříznutá“ tanga mohou přispět k přenosu kvasinek z oblasti konečníku. Míváte-li problémy, tak určitě vsaďte na kvalitní bavlnu, v létě dávejte přednost vzdušným šatům před těsnými kalhotami. Po plavání či sportovním výkonu se co nejdříve osprchujte čistou vodou a převlečte do suchého.

Racionální strava
Zdravá strava je základem pevného zdraví. Sladkosti, bílá mouka, všechny průmyslové „výrobky“ tělu neprospívají - zato svědčí kvasinkám! Vyhnout se sladkostem s rafinovaným cukrem výrazně snižuje riziko kvasinkového onemocnění genitálu, což opět platí zvláště u osob, které tímto onemocněním trpí častěji.

Kdy navštívit lékaře?
Pokud si nejste jistá, co přesně vám je, trpíte abnormálním výtokem, svěděním, nebo vás bolí v podbřišku, navštivte svého gynekologa. Stejně tak s návštěvou lékaře neváhejte, pokud vás obtíže zastihnou v těhotenství.

Prevence především
Pokud počínající mykózu podchytíte včas, ušetříte si spoustu obtíží. Která z žen již jednou ataku mykózy zažila, tak pozná, že se blíží další kvasinkový problém. Osobně v takovém případě doporučuji již při prvních známkách svědění provést sedavou koupel obsahující  Pythium oligandrum (neboli chytrou houbou), která je přímo určená pro péči o místa náchylná k výskytu kvasinek.

Pozor při menstruaci
Při menstruaci je vagina nejcitlivější a takzvaně nejvnímavější k napadení kvasinkami. Dbejte tedy na hygienu - tampony i vložky měňte po 3 až 4 hodinách, abyste nedaly šanci ani dalším mikroorganizmům.

Obtíže jako signál
Trpíte vaginálními mykózami pravidelně? Podle celostní medicíny to může to být signál těla, že máte zpomalit a posílit imunitu: zaměřte se na harmonizaci trávení, podpořte detoxikaci jater a pravidelně relaxujte. Vaše tělo vám poděkuje.

Sex - ano! Ale...
Nárazový a divoký „víkendový“ sex může být dalším faktorem, který hraje kvasinkám do karet. Mikrooděrkám, které mohou na vaginální sliznici vznikat, nejlépe předejdete dostatečným zvlhčením. To můžete podpořit například antibakteriálním lubrikačním gelem.

Partner jako přenašeč
Stále se diskutuje o tom, zda muži mohou být přenašeči zákeřných kvasinek, i když se u nich žádné obtíže neprojeví. Ano, mohou, ale z pohledu na naši klientelu vidím problém spíše v sexuálních praktikách, než v samotném partnerovi. Pokud tedy sama mykózami trpíte právě v souvislosti s pohlavním stykem, doporučuji problém řešit společně s partnerem.

Tip:
Chytrá houba (Pythium oligandrum) je mikroorganismus, který napadá kvasinky a aktivně je vysává až do úplného zničení. Biologická přísada do koupele s chytrou houbou Feel Fresh je určená pro péči o místa náchylná k výskytu kvasinek. Stačí napustit vlažnou vodu do sedací vany, přípravek v lahvičce dolít vodou stejné teploty, protřepat a nalít do připravené lázně. V této lázni se pak za občasných vířivých pohybů rukou koupejte po dobu nejméně 30 minut. Koupele opakujte dle potřeby, nejlépe tři dny po sobě. Nezapomeňte po následujících 12 hodin nepoužívat jiné lokální přípravky, mimo běžné hygieny.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (35)

 • Obrázek uživatele Libuše
  Libuše (anonym)

  Mykózu mi gynekoložka léčila antibiotiky a čípky. Když jsem je vyzvedávala v lékárně doporučili mi k nim probiotika. Vzala jsem si Probiolact. Mykóza odezněla rychleji a už se znovu neobjevila.

  Čer 14, 2016
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Mi lékařka doporučila především to, ať jsem opatrná pořád, i když mykózu zrovna nemám... a preventivně používám intimní hygienu. Vyzkoušela jsem jich spousty, ale nic mi až donedávna prostě nesedlo a svědění se pořád vracelo :-( Mamča pak domů přinesla Intime od Cannadermu, což jsem do té doby vůbec neznala :-D A hle, zázračné konopí zafungovalo a já klepu, na co můžu, žádné svědění nemám...

  Čer 14, 2016
 • Obrázek uživatele Veronika
  Veronika (anonym)

  Taky jsem opatrná v podstatě pořád. NA intimní hygienu používám Lactacyd z lékárny a snažím se vyhýbat rizikovému chování. V létě nenosím nic těsného abych se nezapařovala, a kalhotky volím spíše bavlněné.

  Čer 16, 2016
 • Obrázek uživatele Dominika
  Dominika (anonym)

  Taky se snažím o sebe starat pořád a v podstatě zamezit tomu aby vůbec nějaká mykóza nastala. Někdy to je ale složitější. Ráda třeba jezdím na fesťáky v létě a tam je ta hygiena horší, balím ale vlhčené ubrousky a i ty intimní od Lactacydu a hygienu lze udělat i ve stanu. A když cítím, že mi začíná být nepříjemně, snažím se upravit stravu a doplnit lactobacily.

  Čer 16, 2016
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  Snažím se alespoň hlídat ve stravě, nejhorší problémy mi dělají sladkosti, což je ale všeobecně známo. Obyč mýdlo nepoužívám, taky používám Lactacyd jako holky co tady píší.

  Čer 17, 2016
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Holky, zkuste si vyléčit kvasinky jednou pro vždy - základem je obnovit zdravou střevní mikroflóru a potlačit pomnožené kvasinky ve střevech - viz. http://nemoci.doktorka.cz/candidoza/

  Čer 17, 2016
 • Obrázek uživatele Karolína
  Karolína (anonym)

  Taky jsem mykózu léčila antibiotiky. K tomu jsem měla z lékárny probiotika, na mytí Lactacyd a upravenou stravu.

  Čer 20, 2016
 • Obrázek uživatele hlavně
  hlavně (anonym)

  Nenoste tanga podporují to, četla jsem to a je fakt že pokud jsem už nenosila problémy zmizely.

  Čer 20, 2016
 • Obrázek uživatele Janča
  Janča (anonym)

  Tak tanga taky nenosím, spíše normální kalhotky a hlavně bavlněné. Celkově je nevyhovující i těsné oblečení. Stejně jako holky se občas myji Lactacydem a vlastně celkově bych řekla, že zásady intimní hygieny dodržuji správně, jak se mají.

  Čer 21, 2016
 • Obrázek uživatele Gigi
  Gigi (anonym)

  Tanga taky nosím jen občas, záleží co mám za oblečení jinak se jim spíše vyhýbám. Intimní partie si myji gelem stejně jako holky co píší výše.

  Čer 22, 2016
 • Obrázek uživatele Adéla
  Adéla (anonym)

  Holky co teda všechno používáte na mytí na intimní hygienu?

  Čer 24, 2016
 • Obrázek uživatele Dino
  Dino (anonym)

  Na vaginální mykózu, která mě zlobila jednu dobu docela často, jsem brala pokaždé antibiotika. Jednou mi k tomu v lékárně poradili probiotika Probiolact. Líp jsem pak snášela antibiotika, uzdravovala jsem se rychleji a taky se mi mykóza pak už nevrátila.

  Čer 30, 2016
 • Obrázek uživatele Tina
  Tina (anonym)

  Já vždy používám to, co mi dají v lékárně nebo co mi napíše Dr. K tomu se myju Lactacydem rovněž z lékárny a snažím se vyhýbat všemu rizikovému. A musím zaklepat, že jsem dlouho bez obtíží.

  Čer 30, 2016
 • Obrázek uživatele beruskamala
  beruskamala

  Mykózu mi gynekoložka...Za mne mohu poradit probiotika. Ta mi zabrala jak na mykozu tak na opakující se záněty močového měchýře. Kombinuji obyčejné tablety a vaginální. Tato kombinace se mi osvědčila.

  Srp 23, 2016
 • Obrázek uživatele Vlasta
  Vlasta (anonym)

  Mykózu jsem měla už víckrát, vždy jsem dostala čípky. Pak mi jednou v lékárně doporučili Probiolact jako prevenci opakování zánětu a myslím si, že mi to pomohlo.

  Led 06, 2017
 • Obrázek uživatele Edita
  Edita (anonym)

  Mykózu jsem mívala jednu dobu docela často. Díky užívání Probiolactu, který mi poradily v lékárně, jsem se mykózy zbavila. Kdo máte podobný problém, zkuste to.

  Feb 01, 2017
 • Obrázek uživatele Jarmila
  Jarmila (anonym)

  Na mykózy trpí moje dcera. Pokaždé dostala na gyndě čípky a byla nějakou dobu v pořádku. Ale nikdy ne na dlouho. Postěžovala jsem si jednou kolegyni v práci a ta nám řekla, ať vyzkoušíme Probiolact. Sama s ním má ty nejlepší zkušenosti. Dcera ho zkusila a chválou nešetří. Mykózu od té doby nemá.

  Feb 24, 2017
 • Obrázek uživatele pro ženy, které nehledají reklamu...
  pro ženy, které... (anonym)

  Zkuste si objednat v lékárně či na netu Scarlett - 2 vaginální detoxikační tělíska. Stojí to od 400 do 500 Kč. Jak kde. Mně to stačí na rok, i víc. Pořád jsem měla problémy a utrácela za gynopevaryl, probiotika, canesten, fermalac, jenamzol, výplach skvělým Járišovým roztokem - tenkrát asi největší úspěch, ....atd...šílené prachy. Až mi doktor dal leták, jestli to chci zkusit. Nosíte to v pochvě 3 dny. Už druhý den (po prvním tělísku) ze mě začaly odcházet nechutné věci. Trvalo to asi 5-6 dní. Velké hrudky /2 cm/ bílohnědé hmoty. Musela jsem si i pomoct vatovými tyčinkami, aby ten bordel ze mne odešel. Od té doby si dávám tělísko jednou za 6-8 měsíců, už jen preventivně. Konečně mám klid. Zkuste, uvidíte samy.

  Feb 24, 2017
 • Obrázek uživatele jo
  jo (anonym)

  Zkuste si objednat v...jsou na to špičkové recenze.

  Feb 25, 2017
 • Obrázek uživatele Marika
  Marika (anonym)

  Mykóza se nejdřív objevovala každé léto po koupání v bazénu. Loni v létě my poradila doktorka, ať vyzkouším Probiolact. Zkusila jsem ho a mykóza se pak už nevrátila. Paráda.

  Bře 13, 2017
 • Obrázek uživatele R.
  R. (anonym)

  Mykóza se nejdřív...Probiolact je na nic.

  Bře 14, 2017
 • Obrázek uživatele Ivana
  Ivana (anonym)

  Každý rok mě přes léto trápili mykózy. Stačilo si zaplavat v bazénu. Loni jsem dala na spoustu ohlasů a užívala preventivně Probiolact. Mykózu jsem měla za celé léto jednou. Letos to zkusím znovu. Snad to bude v pořádku.

  Kvě 22, 2017
 • Obrázek uživatele Karolína
  Karolína (anonym)

  Taky s probiolactem nemám dobré zkušenosti. I přes to, že jsem se při jeho užívání snažila vyvarovat bazénu a jiným věcem, kde by bylo riziko, tak i přes to se mi mykóza vrátila. Takže stále hledám a zkouším, co mě od problému s mykózou zbaví.

  Kvě 23, 2017
 • Obrázek uživatele já
  já (anonym)

  Taky s probiolactem nemám...mám konečně klid po vaginálním tělísku Scarlett (nebo tak nějak). Ještě mám jedno v zásobě. Probilact mi byl na dvě věci.

  Kvě 23, 2017
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Taky s probiolactem nemám...to jsme na tom stejně. já teď beru enzymax V., tak jsem zvědavá, jak na tom budu po dobrání.

  Kvě 28, 2017
 • Obrázek uživatele Mirka
  Mirka (anonym)

  Hanko, já jsem ho brala taky a jsem ok...na mykozy jsem trpela, hned se mi vratila po dobrani leku...ale po tomhle ne :)

  Čer 11, 2017
 • Obrázek uživatele Inna
  Inna (anonym)

  Hanko, jak pise Mirka...tenhle doplnek stravy je vazne dobry. Ja jsem ho brala, kdyz jsem tyto problemy mela a uz behem uzivani mi odeznivaly :)

  Čer 13, 2017
 • Obrázek uživatele no jo no
  no jo no (anonym)

  Halt musíte vic větrat frndy, aby vám neplesnivěly.

  Čer 14, 2017
 • Obrázek uživatele Olga
  Olga (anonym)

  Aha, takze my vsechny moc dekujeme za tento velmi uzitecny prispevek!

  Čer 22, 2017
 • Obrázek uživatele neděkuj
  neděkuj (anonym)

  Stačí se zeptat a pokud vím tak poradím.

  Čer 22, 2017
 • Obrázek uživatele Gábina
  Gábina (anonym)

  A jak dlouho je potřeba Enzymax brát ? To je na předpis nebo volě prodejné ?

  Črv 06, 2017
 • Obrázek uživatele Nikola
  Nikola (anonym)

  Hanko, jak pise...Jak dlouho jste ho brala ?

  Črv 11, 2017
 • Obrázek uživatele větrat
  větrat (anonym)

  Frnda se musí větrat pravidelně každý den a to pokud možno co nejdéle. Protože nosíte prádlo z umělého materiálu a obtažené rifle a pod, je větrání frndy účinná prevence proti mikózám a kvasinkám.

  Črv 11, 2017
 • Obrázek uživatele Hana
  Hana (anonym)

  V balení je 60 tablet a berou se 2 tablety denně, takže vychází na měsíc.

  Črv 12, 2017
 • Obrázek uživatele Renata
  Renata (anonym)

  Nemáte vyzkoušené spíš něco přírodního ? Tady s těma přípravkama co jsou plné chemie nemám moc dobré zkušenosti :/. Buď mě ty přípravky štípou nebo vysušují :/

  Lis 19, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama