V USA sílí placebo efekt

Nové kanadské studie zjistila, že v USA sílí placebo efekt. Jde o nevysvětlitelný vědecký fenomén, který, jak se zdá, se nikde jinde na světě v takové podobě nevyskytuje, napsal zpravodajský server The Times.

Problém pro farmaceutické firmy spočívá v tom, že u uživatelů mizí rozdíl mezi tím, když dostanou nový lék proti bolesti a když jim je podáno pouhé placebo, tedy neutrální látka, o které je ovšem pacient přesvědčen, že se jedná o lék. Tím je ale pro farmaceutické firmy, jež testují nové preparáty, čím dál těžší zjistit, zda daný lék skutečně funguje.

Analýza celkem 84 amerických testů nových léků ukázala, že se v letech 1996 až 2013 zmenšil rozdíl mezi analgetiky a placebem z 27 procent na devět procent. Nikde jinde podobný trend zaznamenán nebyl.

Vedoucí studie Jeffrey Mogil McGillovy univerzity v kanadském Montrealu uvedl, že šokující nebylo zjištění, že sílí reakce na placebo, ale skutečnost, že se tak děje jen v Americe. Jedním z vysvětlení může být to, že je americká kultura až příliš uvyklá na medikamenty. Zhruba každý dvacátý Američan trpí hypochondrií a dokonce i drobné zdravotní potíže se léčí léky.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele !
    ! (anonym)

    Placebo není žádný "nevysvětlitelný vědecký fenomén", funguje totiž podobně jako psychoterapie na psychosomatické choroby. Podle tvrzení prof. Vratislava Schreibera (špičkový endokrinolog) je polovina prodávaných léků neúčinných, takže jsou taky jenom placebo. Nicméně se prodávají, protože farmaceuti potřebují dostat zpět peníze vložené do výzkumu a pokud možno i nějaký zisk.

    Říj 27, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama