V USA schválili první digitální pilulku na světě

První digitální lék - pilulku se zabudovaným senzorem - schválil do užívání americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Tím se otevřela nová fronta nejen pro farmaceutický průmysl, ale i takzvaný internet věcí, tedy propojení vestavěných zařízení s webem, napsal list Financial Times.

Tabletka vysílá z pacientova žaludku data o tom, zda a kdy si lék vzal. Údaje pak mohou lékařům i pacientům pomoci lépe zvládat léčbu. Všudypřítomné nedodržování léčebného režimu, které je časté zejména u pacientů s chronickými nemocemi, má negativní dopad jak na pokladny zdravotních pojišťoven, tak na výrobce léčiv. Jestliže se pacientův stav kvůli chybějící léčbě zhorší, zdravotnickému systému to přináší nové náklady a farmaceutické společnosti zase pociťují pokles spotřeby svých léků.
Technologie, kterou před deseti lety vyvinula americká firma Proteus Digital Health, bude poprvé zavedena do antipsychotika Abilify japonské farmaceutické společnosti Otsuka Pharmaceutical. V USA tento lék užívá sedm milionů lidí.
“Technologie umožní lidem řídit svou medikaci pomocí mobilního telefonu,“ uvedl generální ředitel společnosti Proteus Andrew Thompson. Jakmile pacient spolkne tabletku, senzor, který je uvnitř, vyšle signál náplasti nalepené na jeho těle a ta předá sdělení o užití léku aplikaci v jeho chytrém telefonu. Současně se odesílá informace příslušnému lékaři, případně příbuzným a jiným osobám.
A co se týče ochrany soukromí, Andrew Thompson tvrdí, že data neopustí pacientovo tělo. Přenesou se jen na náplast a před odesláním na mobilní telefon jsou zakódována. Společnost Ostuka pak zdůraznila, že systém se bude používat jedině se souhlasem pacienta.
Zdroj: ČTK

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Šmírování občanů se stává stále masivnějším a účinnějším. Nestačí kontrolovat přes mobil místo pobytu, teď už se bude kontrolovat, jaké kdo užívá léky. Jak daleko je doba, kdy se budou konzumovat potraviny s instalovanými čipy?

  Pro 14, 2017
 • Obrázek uživatele Vašek
  Vašek (anonym)

  Šmírování občanů se...Tak to mne hned taky napadlo. Nejprve to bude dopbrovolné, propagované jako dobro - vyzdvyhované výhody a pak povinné a běda, pokud nebudeš užívat předepsané prášky. Jo nakonec by to mohlo dopadnou jako v jednom sci-fi, co jsem viděl - lidí museli každé ráno polknout pilulku, aby jim nic nevadilo a byli poslušní.

  Pro 16, 2017
 • Obrázek uživatele Kristina
  Kristina (anonym)

  Tahle sikana uz se davno deje v podobe ockovani. A kolik lidi tomu bezmezne veri...

  Pro 18, 2017
 • Obrázek uživatele Vašek
  Vašek (anonym)

  Tahle sikana uz se davno deje...A kolik lidí zná přesné složení vakcín...co vše do těla s očkovací látkou dostává?

  Pro 18, 2017
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  A kolik lidí zná přesné...Jsi snad takový odborník, že poznáš podle složení, jestli je to škodlivé nebo ne?

  Pro 18, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama