V létě a počátkem podzimu trpí ženy častěji mykózou

V létě a počátkem podzimu navštěvuje ordinaci gynekologa více pacientek s mykózou. Nepříjemné obtíže jako pálení a svědění zevních genitálií a bílý výtok trápí v této době podle gynekoložky Zuzany Fučíkové tři ze čtyř žen. O příčinách kvasinkového onemocnění, prevenci i možnostech léčby se dozvědí více na www.mykozy.cz, kde se také mohou poradit s lékařem.

Infekce sice někdy souvisí s prázdninovým sexuálním dobrodružstvím, v naprosté většině případů ale má jiné příčiny. Vysoké letní teploty ovlivňují i stav sliznic. Přechody z klimatizovaných místností do rozpálených ulic nabourávají imunitu. Riziko onemocnění stoupá při koupání; sliznicím nesvědčí chemicky upravená voda bazénů, ani mikroorganismy v přírodních nádržích.

Mykózy se více objevují u žen, které se léčí antibiotiky či užívají hormonální antikoncepci, častější jsou také u diabetiček. Vliv na rozvoj infekce má i psychický stres. K rozvoji přispívá nadměrná konzumace sladkostí, proto by je ženy náchylné k mykózám měly omezit. Toto doporučení platí i pro ženy s nadváhou. Muži s touto infekcí obvykle necítí potíže, jsou ale nosiči a mohou nakazit partnerku.

Kvasinky rodu Candida, které vaginální mykózu způsobují, jsou součástí přirozené poševní mikroflóry. Problémy nastávají ve chvíli, kdy se rovnováha naruší a kvasinky se přemnoží.

"Ženy se sklonem k mykózám by měly v intimní hygieně vynechat parfémovaná mýdla a gely, byť jsou podle nápisu na obalu k tomu určené," upozornila Fučíková. Po koupeli by se vždy měly dokonale utřít, měly by nosit jen bavlněné spodní prádlo a z šatníku vyřadit příliš těsné oblečení.

Ženy by se podle Fučíkové neměly léčit samy výplachy vodou či heřmánkovým nálevem. První pomoc jim poskytnou vaginální čípky a pěny, které prostředí pochvy upraví. Ženy si mohou vybrat ze široké nabídky volně prodejných přípravků v lékárnách. Pokud obtíže trvají i při této léčbě déle než tři dny a žena má bolesti při močení a pohlavním styku, rozhodně by měla vyhledat lékaře.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama