Zpráva o stavu

Dnes od půlnoci bude doktorka.cz vypnuta z důvodu finalizace přechodu na nový reklamní systém. Děkujeme za trpělivost a pochopení. Budeme se snažit, aby spuštění doktorky proběhlo do 6 do rána. Váš tým Doktorka.cz

V Česku je podle odborníka nedostatečná prevence cukrovky

Prevence cukrovky podle předsedy České lékařské společnosti Štěpána Svačiny v Česku selhává. Lidé málo vědí o jejích příčinách, což hodnotí negativně i Evropská unie. Zásadní je ozdravění životního stylu a pohyb.

V Evropě žije 64 milionů lidí s cukrovkou. Počty pacientů v ČR se přitom jen odhadují, aktuální statistiky nejsou.

Podle Svačiny se léčí s cukrovkou zhruba 8,5 procenta Češek a Čechů, další 2,5 procenta o ní neví a neléčí se. Cukrovka totiž dlouho nemá žádné příznaky, zvýšená hladina cukru ale poškodí cévy a prvním projevem cukrovky může být až infarkt. Zhruba pět procent lidí v Česku má prediabetes, tedy zvýšené hodnoty cukru nad optimální hladinu, která je do 5,6 milimolu (mmol) na litr krve.

Pohyb je zcela nejvýznamnějším opatřením k prevenci diabetu. Kdybychom od svých osmnácti let ušli každý den 10.000 kroků, vyhnuli bychom se všem chronickým onemocněním, včetně cukrovky,“ řekl profesor.

Riziko těch, kdo se pravidelně pohybují, je jen zhruba poloviční v porovnání s těmi, kteří vedou sedavý způsob života. “Přidá-li diabetik ke své denní aktivitě jen 1000 kroků navíc, sníží se hladina cukru po jídle o 1,2 mmolu, což představuje dvojnásobek poklesu, kterého lze dosáhnout léky,“ řekl Svačina.

Stejně důležitá je podle něj dieta. Nejde ale o to vyhnout se zcela cukrům. Cukrovka druhého typu není nemoc z příjmu cukru. Je vyvolávána především vyšším příjmem živočišných tuků, typicky v uzeninách. Riziko cukrovky naopak snižuje listová zelenina, káva a rostlinné tuky.

Cukrovky přibývá podle Světové zprávy o cukrovce zejména u mužů. Dnešní mladí muži více sedí u počítačů a méně sportují než jejich otcové ve stejném věku, více jich tedy má kila navíc. V Česku stoupl výskyt cukrovky druhého typu u mužů z 6,5 procenta v roce 1980 na 8,7 procenta v roce 2014. Cukrovku má téměř deset procent obyvatel a znepokojivá je podle zprávy také situace v oblasti nadváhy a obezity, které se vyskytují u více než 90 procent diabetiků.

“Cukrovka je příčinou dvou procent všech úmrtí v ČR. Nicméně odhady ukazují, že nejméně 80 procentům případů diabetu druhého typu lze předejít,“ řekla Alena Šteflová z kanceláře WHO v ČR.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama