V Británii lékaři voperovali první bionické oči

Dvěma britským pacientům s chorobou sítnice nazývanou retinitis pigmentosa, která postupně vede ke slepotě a pro niž zatím není známa žádná léčba, voperovali lékaři na Moorfieldské oční klinice v Londýně bionické oko. Experti doufají, že se experiment zdaří a že tento způsob léčby přinese naději lidem, kteří by jinak nenávratně přišli o zrak. Operace proběhla úspěšně a pacienti se cítí dobře.

Bionické oko, které vyrobila americká firma Second Sight, se nazývá Argus II. Funguje díky telekameře, která předává radiový signál maličkému receptoru a elektronickému zařízení umístěnému na úrovni sítnice, tenké vrstvy pokrývající zevnitř oční stěnu. Elektrody tohoto zařízení stimulují zbývající nervy sítnice a umožňují, aby signál procházel zrakovým nervem a dostal se do mozku, kde je dešifrován a přeměněn v obraz.


Při chorobě retinitis pigmentosa se postupně rozpadá sítnice a tím pozvolna a neodkladně nastupuje zhoršení zraku až slepota. Lékaři zatím odpovídající léčbu na tuto chorobu, která postihuje jednu z 3500 osob, neznají. Další nadějí pro lidi postižené touto nemocí je léčba kmenovými buňkami.


Experti předpokládají, že přístroj dokáže obnovit zrak na jeho velmi nízké úrovni. Není vůbec jisté, zda oba pacienti, jimž byl přístroj voperován, budou opět vidět: prozatím je cílem lékařů to, aby mohli rozlišovat mezi stínem a jasem.


Profesor oftalmologie a bioinženýrství Očního institutu Dohenyové v Los Angelese Mark MHumayun, který tuto technologii vyvinul, vyjádřil v internetovém vydání listu The Times optimismus ohledně možnosti dále zmenšovat rozměry telekamery a zvyšovat počet elektrod v přístroji. Dosud má přístroj 16 elektrod, ale technici již vyvíjejí přístroj s 60 elektrodami a předpokládá se, že by bylo možno dosáhnout až 1000 elektrod. Zvyšováním počtu elektrod se bude dosahovat stále lepší definice obrazu v mozku.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele lada
    lada (anonym)

    mam zeleny zakal - ma nadeji ze nekdy uvidim?t.723532280

    Feb 06, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama