Užívání více léků od několika lékařů může být velký problém

Řada pacientů pravidelně navštěvuje nejen svého praktického lékaře, ale v průběhu roku také ambulantní specialisty, kterých je často hned několik. To s sebou vedle zvýšené kvality léčby může přinášet jedno velké riziko – nadměrné nebo zdvojené předepsání léků na tutéž chorobu.

Pokud několik lékařů předepíše podobný lék například na vysoký tlak, aniž by věděli o medikaci svého kolegy, může současné užívání takových léků způsobit pacientovi velké potíže nebo ho dokonce ohrozit na životě.

Je tedy nezbytné, aby pacient vždy informoval své lékaře o všech lécích, které bere. Riziko nevhodných lékových interakcí nebo nesprávného dávkování se pak výrazně snižuje.

Tento krok může výrazně usnadnit zapsání všech předepsaných léků, včetně doporučeného užívání léků a ideálně i se jménem lékaře, který daný lék předepsal. Tento seznam by kardiaci měli mít vždy u sebe při návštěvě lékaře.

Každý pacient by měl mít jednoho dobrého lékaře, který se o něj bude starat a bude mít přehled o návštěvách pacienta u specialistů a předepsaných lécích. Může se totiž stát, že několik odborných lékařů, kam pacient zajde s různými problémy, mu předepíše, z hlediska svého oboru a diagnózy, správné léky. Pacient se jim však nesvěří s tím, jaké léky už bere a může si jejich případnou nevhodnou kombinací způsobit i vážný problém,“ varuje prof. MUDr. Richard Češka, garant projektu Srdce v hlavě.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele Hana
  Hana (anonym)

  Ke všem lékařům nosím zprávy od jiných lékařů, ale mám pocit, že to nečtou a neřeší

  Srp 10, 2022
 • Obrázek uživatele Simona
  Simona (anonym)

  Nechapu, ze v dnesni dobe neexistuje nejaky centralni system, ktam by vsichni lekari psali leky a zaroven by je to upozornilo, pokud by predepsali leky, ktere se k sobe nehodi nebo ktere maji stejnou ucinnou latku a jsou jiz predepsane od jineho doktora.

  Srp 10, 2022
 • Obrázek uživatele Janicka
  Janicka (anonym)

  Spatny system

  Srp 12, 2022
 • Obrázek uživatele Jarmil12
  Jarmil12

  Chtěl jsem něco naspat, ale koukám že už to napsala Simona... Na to není potřeba AI, to je celkem jednoduchá úloha i pro středně pokročilého programátora.

  Srp 15, 2022
 • Obrázek uživatele Michaela
  Michaela (anonym)

  Myslím, že vyhodnotit všechny interakce mezi léky není tak jednoduché. Některé interakce jsou známé a některé jsou stále neznámé. Těch možných kombinací léků je hodně mnoho.

  Srp 15, 2022
 • Obrázek uživatele Joea
  Joea (anonym)

  jediné léky, které ted beru je claritin na rýmu a to mám na předpis a doplácela jsem opravdu jenom nějaké drobné, Mám holt dobrou pojišťovnu

  Srp 30, 2022
 • Obrázek uživatele Linda
  Linda (anonym)

  Moje babi užívá asi 15 léků. Stále ji něco bolí, je jí špatně od žaludku. Kdoví, jestli to není z těch léků.

  Srp 31, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama