Už rané stádium nemoci ledvin ovlivní fyzickou zdatnost ve stáří

I středně těžké onemocnění ledvin se může projevit zhoršením fyzických funkcí ve vyšším věku. K tomuto závěru dospěli američtí vědci v nové studii. I když mechanismus tohoto vztahu není podle nich zatím zcela jasný, výzkum potvrdil, že problémy s ledvinami mohou mít přímý dopad na svalovou sílu.

Doposud bylo známo, že vážné nemoci ledvin snižují svalovou sílu, ale nevědělo se, že i rané stádium nemoci může postihnout tělesnou zdatnost, uvádí vedoucí výzkumného týmu Michael Schlipak v časopise Journal od Epidemiology.

Vědci měřili obsah proteinu cystatinu C v krvi. Tento protein je produktem buněčného metabolismu a normálně ho z krve odstraňují ledviny. Vysoká hladina tohoto proteinu tedy ukazuje, že ledviny nepracují tak dobře, jak by měly.

Vědci porovnali při řadě testů fyzické zdatnosti hladinu cystatinu C u více než tří tisíc starých mužů a žen s jejich výkonností. Zjistili, že jejich kondice se systematicky zhoršovala s růstem hladiny tohoto proteinu.

I mírné snížení funkce ledvin znamenalo nižší pravděpodobnost, že dotyčný ujde 400 metrů, potřeboval na to více času a bylo u něj zjištěno slabší sevření ruky.

Ze studie vyplynulo, že fyzický výkon se snižuje už u pacientů s raným stádiem chronického onemocnění ledvin. Tato ztráta výkonu může vést k snížení kvality života, k omezení hybnosti nebo invaliditě, uvedl Schlipak.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele krysarr
    krysarr (anonym)

    Muj deda ma pres 25 let docela vaznou chronickou nemoc ledvin, je mu 77 let a ma vic vitality nez nekteri 30ilety, tak nevim nevim :-)

    Feb 13, 2007

Přidat komentář

Reklama

Reklama