Úpal, křeče a vyčerpání z přehřátí

V současném horku hrozí lidem úpal, křeče¨a vyčerpání z přehřátí, varuje občany na svém webu ministerstvo zdravotnictví. Důležitá je správná pomoc.

Při úpalu selže regulace tělesné teploty, takže v krátké době může vystoupat až na 41 stupňů a člověku hrozí trvalé poškození zdraví i smrt. Rychlá lékařská pomoc bývá nutná, stejně jako u křečí a vyčerpání z přehřátí. Při úpalu nesmí postižený dostat pít a je nutno ho chladit, než dorazí lékař. U křečí a vyčerpání z přehřátí se pít může.
    Příznakem úpalu je suchá horká červená pokožka, horečka bez pocení, rychlý silný pulz a tepavá bolest hlavy, únava, zmatenost, závratě, nevolnost až zvracení, bezvědomí. Postiženého je nutno přemístit do stínu a ochlazovat ho, třeba ponořit do vany se studenou vodou, polít ho studenou vodou, či postavit pod studenou sprchu. Pokud není možné, tak alespoň zabalit do chladného vlhkého prostěradla a zapnout ventilátor. Chladit se má, dokud tělesná teplota neklesne na 38,5 stupně Celsia.

    Křeče z přehřátí vznikají ze ztrát vody a iontů, bývají obvykle v břiše a končetinách, mohou se objevit při námaze. Je proto nutno okamžitě s námahou přestat a zůstat v klidu na stinném chladném místě, pít ovocné šťávy či iontové nápoje pro sportovce. Pomáhá svaly pevně stlačit a uvolňovat jemným promasírováním. Lékaře je nutno volat, jen když křeče do hodiny neustoupí.

    Vyčerpání z přehřátí se může objevit i několik dní po té, co byl člověk vystaven vysoké teplotě a přitom neměl dostatek tekutin. Projeví se pocením, bledostí, únavou, slabostí, svalovými křečemi, závratěmi až mdlobou, nevolností či zvracením. Tělesná teplota může být normální, kůže studená a vlhká, pulz rychlý a slabý, dýchání rychlé a mělké. Lékařská pomoc je nezbytná, pokud postižený trpí vysokým tlakem či problémy se srdcem. Zvláštní pozornost je nutno věnovat těhotným.
    Stav se zlepší, když se člověk ochlazuje a pije tekutiny po doušcích, při nevolnosti pít nesmí. Po konzultaci s lékařem je možné také podávat iontové roztoky.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama