Unikátní technologie pro sledování srdečního rytmu je nyní k dispozici i českým pacientům.

Nejmenší monitor s názvem Reveal LINQ, který se umisťuje pod kůži jednoduchým vpichem, je velký přibližně jako třetina tužkové baterie. Díky tomuto miniaturnímu přístroji mohou lékaři sledovat srdce pacienta nepřetržitě po dobu až tří let, přesně stanovit diagnózu a zvolit adekvátní léčbu.

Přístroj je určen pacientům s podezřením na srdeční arytmii nebo se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění. Umožňuje průběžné monitorování srdce a nyní pomůže v diagnostice i českým lékařům. Jako první jej implantovali dvaatřicetileté ženě specialisté z Fakultní nemocnice Olomouc.

„Pacientka prodělala začátkem letošního roku cévní mozkovou příhodu. To samozřejmě není u tak mladého člověka běžné. Prošla všemi standardními vyšetřeními, která ovšem příčinu vzniku mozkové příhody nevysvětlila. Máme tedy podezření, že jedním z možných důvodů je srdeční arytmie. S jistotou se to dozvíme právě díky monitoru, který jsme jí implantovali,“ uvedl prof. MUDr. Miloš Táborský, CSc., FESC, MBA, přednosta I. interní kliniky - kardiologické FN Olomouc.

Reveal LINQ se zavádí pomocí řezu kratšího než jeden centimetr těsně pod kůži v levé horní části hrudníku. Tento jednoduchý „vpich“ nahrazuje chirurgický zákrok a pro pacienty znamená nenáročný zásah a rychlou rekonvalescenci. Monitor je bezdrátově napojen na síť CareLink, která ukládá data ze srdce a posílá je do analytické centrály ve Velké Británii. K zabezpečeným informacím se dostává pouze ošetřující lékař - ten si může nastavit zasílání upozornění v případě, že u pacienta dojde k srdeční příhodě. Pacient i lékař tak mohou být o mnoho klidnější, protože mají činnost srdce neustále pod kontrolou.

„Monitor je tak diskrétní, že většina pacientů ani nepozná, že ho má. Zařízení jim nijak nepřekáží, ani je neobtěžuje,“ říká Adriana Stará, ředitelka společnosti Medtronic. „Navzdory miniaturním rozměrům je přístroj vybaven velkou pamětí, díky které mohou lékaři shromažďovat data o srdci pacienta po dobu několika let. Implantovaný přístroj dokonce nebrání pacientům podstoupit v případě potřeby magnetickou rezonanci,“ dodává Adriana Stará.

Reveal LINQ bude nyní k dispozici dalším pacientům ve Fakultní nemocnici Olomouc, následovat by měla ostatní specializovaná centra v České republice.

O společnosti Medtronic
Medtronic, Inc. (www.medtronic.com) se sídlem v americkém Minneapolisu je předním dodavatelem zdravotnických technologií - s jejich pomocí ulevuje od bolesti, navrací zdraví a prodlužuje život milionům lidí po celém světě.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama