Úloha zubaře v životě se zubní protézou

Rozhovor s MUDr. Jitkou Adamovou

 

  V České republice je přes jeden milion lidí, kteří jsou nuceni nosit zubní protézu. Aby byli schopni zlepšit kvalitu svého života, není důležité jen překonat psychické obtíže spojené s přijetím ve společnosti a sžíváním se se zubní náhradou, ale také moci se spolehnout na svého zubaře. Jak by měla kooperace lékař vs. pacient fungovat, jsme se zeptali zubní lékařky Jitky Adamové z Letovic, která má s pacienty se zubní náhradou dlouholeté zkušenosti.

Můžete jen krátce nastínit, jak probíhá vyšetření a jaký je postup, než pacient dostane svou první zubní náhradu?

Pokud přijde pacient ještě se zuby, které je nutné extrahovat (vytrhnout), většinou se domluvíme na postupu extrakcí a době hojení. Pacientovi navrhnu eventualitu pořízení dočasných zubních náhrad, které si ale musí plně uhradit, zde pojišťovna nepřispívá. Pro psychický pocit pohody je to však někdy velmi důležité, protože totální náhradu můžeme začít zhotovovat cca po 6 týdnech po vytržení všech potřebných zubů. Totální náhrady jsou pak plně hrazeny pojišťovnou, pokud se jedná o ty standardní. Existují také protézy s litým kovovým patrem, kdy má pacient na patře tenčí kovovou vrstvu a cítí tepelné podněty, na ty už si ovšem musí nějakou částku připlatit. Pacienty, u kterých proběhlo více extrakcí (trhání) zubů, je nutné upozornit na dobu hojení a zacelení děr po vytržených zubech zhruba tři čtvrtě roku. Díky této přestavbě v ústní dutině dochází k přeměnám a protéza většinou po půl roce nedrží tak, jak by měla. Zde jsou tedy určitě vhodným dočasným řešením např. fixační podložky, které při upevnění do úst nabobtnají, prázdná místa vyplní a protézu tím lépe upevní. Podložky navíc zabraňují otlakům od takto nepadnoucích zubních protéz. Nejdříve po půl roce je potom možná tzv. rebaze, kdy se udělá nový otisk do staré protézy a v laboratoři se vyrobí jakýsi film na vnitřní stranu protézy přesně podle proběhnuvších změn. Velice často se také setkáváme s pacienty, kteří náhle zhubli nebo přibrali a protéza přestává držet, i v tomto případě je nutná výše popsaná rebaze a prozatímním řešením opět může být pro pacienta nějaký vhodný fixační prostředek.

Jak probíhá proces výroby protézy a jak váš pacient pozná, že mu protéza sedí přesně tak, jak má?

Pokud se jedná o časový postup, záleží na pružnosti laboratoře, ale pro pacienta to znamená asi 4-5 návštěv většinou po týdnu. Po předání ještě pacienta zvu na úpravu, jelikož otisky jsou měkké, zkoušky ve vosku taky, takže většinou se nějaké to "doladění "vyskytne. Pacient je mým prostřednictvím dostatečně informován o údržbě, hygieně i všech potřebných návycích spojených s nošením zubní náhrady. Jakmile ho někde něco tlačí, je nutné, aby se neostýchal a přišel do ordinace na zabroušení. Pokud se do tohoto úkonu totiž pustí sám a s protézou se něco stane, nikdo mu neuzná záruku (která je běžně 6 měsíců), navíc já mám k dispozici různě tvarované vrtáčky a podle otlaků v ústní dutině velmi přesně vidím, kde je potřeba něco upravit. Dobře padnoucí protéza by měla vyhovovat nejen esteticky, ale hlavním důvodem, proč zubní náhradu děláme, je následná možnost pacienta dobře rozkousat sousto a nemít žádné potíže se zažíváním!

Jak často nositelé zubních náhrad mohou nebo musejí navštěvovat zubaře a jakým způsobem kontroly probíhají?

Je určitě důležité uvést, že na novou zubní náhradu plně hrazenou pojišťovnou má pacient nárok jednou za 3 roky. V případě pacientů s již hotovou protézou probíhá kontrola jen vizuální cestou pomocí zrcátka, kdy zubař zjišťuje, jestli někde v ústech nevyrůstá nějaký útvar nebo jestli není někde nějaká nesrovnalost. Vyšetření u třetích zubů probíhá stejně jako v případě vlastního chrupu, preventivně 2x ročně. Při takových preventivních prohlídkách dále ručně zkouším, jestli není v ústní dutině tzv. "vlající hřeben", což je volně pohyblivá dáseň nevyztužená kostí. Pokud by se tento problém vyskytl, měl by se chirurgicky odstranit. V případě, že je vlající hřeben u pacienta s ještě nevyrobenou protézou, měly by se brát otisky až s pevným podložím ústní dutiny. Pokud však pacient již vlastní zubní náhradu, je nutné vyřešit nepadnoucí protézu po chirurgickém zákroku buď rebazí, nebo fixačními prostředky do té doby, než má pacient nárok na novou protézu plně hrazenou pojišťovnou.

Jaké hygienické návyky by si měli vytvořit nositelé zubních náhrad?

Je nutné se o protézy dobře starat. Nejméně 2x denně je čistit (nejlépe kartáčkem na ruce), pokud je to možné po každém jídle protézu alespoň opláchnout, jinak se mohou na zubní náhradě vypěstovat plísně, které obtěžují především pálením. Vhodná je samozřejmě také desinfekce čistícími tabletami. Co se týká nošení, doporučuji nesundávat protézu ani na noc, aby se s ní pacient lépe sžil, je jen potřeba dodržovat výše popsanou hygienu. Používá-li pacient fixační prostředky, je vždy nutné večer případné zbytky ze zubní protézy i z dásní odstranit.

Jaké osobní zkušenosti máte s fixačními prostředky a které byste svým pacientům doporučila?

Fixační prostředky někdy nemusí být vůbec třeba, pokud laboratoř vyrábí skutečně dobře padnoucí protézu a pacient nemá v ústní dutině žádné změny. Fixační krémy každopádně doporučuji lidem s dočasnou zubní náhradou anebo těm pacientům, kteří prožívají období prvního tři čtvrtě roku, kdy ještě není dáseň po vytržení zubů ustálená, a ústa se mění. Co se týká rizik spojených s fixačními prostředky, může pouze dojít k alergické reakci na nějakou složku, což je v podstatě běžná praxe i u kosmetiky apod., je zkrátka nutné vyzkoušet, co pacientovi vyhovuje. Mohu-li pacientům dát nějakou radu ohledně fixačních prostředků, většina z nich si bohužel myslí „čím víc, tím líp“, je to ale přesně naopak. Čím tenčí je film fixačního krému, tím protéza lépe drží. Zvolí-li pacient silnější vrstvu, není protéza přesně na svém místě, dochází k mikropohybům a může dojít například k tvorbě výše zmíněného "vlajícího hřebene". Určitě je ovšem pacientům třeba sdělit, že kousat do jablka jako za mlada už nikdy nebudou ani s fixačním prostředkem, to je možné pouze ve výjimečných případech. I s vlastními zuby má spousta lidí problém s ukousnutím jablka, takže bych to s tím optimismem u třetích zubů tolik nepřeháněla, je lepší připravit se na nějaké ty ústupky. Pro kvalitní život se zubní protézou je velmi důležitá dobrá spolupráce mezi lékařem a pacientem a lékařem a laboratoří.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (19)

 • Obrázek uživatele filip
  filip (anonym)

  zdravi chtel byxh se zeptat mam velice spatne zuby a chtel bych zubni implantaty[zubni protezu]chtel bych se zeptat jak dlouho by to trvalo vsechny zuby vytrhat a dat nove a jestli to je bolestne dekuju

  Lis 01, 2010
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  zdravi chtel byxh se zeptat...No, to je podle toho kolik máš zubů,moje doktorka chce za jedno vytrhnutí 2OO,-Kč.Tak jsem si počkal a mám už jen šest zubů,je to síla,nemůžu nic kousat a často se cpu léky na zklidnění zánětů,ale vydržímaž to vypadá tak odstraní jen kořeny a dostanu nový chrup-prý je to zdarma,ale minule mě vyděsil kámoš,prý nová zubní prozéza ůplně první je za deset táců.M?ě fakt klepne.

  Lis 01, 2010
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  Dobrý den,mám asi 10let problém se zuby u nichž mám popraskanou sklovinu a odštipuje se nebo okousává. Tím jsou spojené další komplikace týkající se nadměrné citlivosti na kterou nepomáhají ani prášky a bolest přetrvává i několik dní. Je mi 35let mám nějakou možnost jak si nechat udělat kompletní náhradu a jestli pojiŠťovna něco takového hradí mám 207. Děkuji

  Lis 18, 2010
 • Obrázek uživatele JAN
  JAN (anonym)

  Tak celová náhrada je zdarma.Ale někteří volí variantu která stojí asi 2500kč.Jde o to že když se zuby vytrhájí a dásna než se zahojí a odpuchnou tak je udělána provizorní protéza, která se platí.Jakmile se dásna zahojí trvá asi tak čtvrt roku tak se udělá nová a ta je potom zdarma.Druhá varianta je chodit bez zubů než se dásna zahojí a to je potom zdarma.Mluvím o celkové protéze.

  Lis 19, 2010
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Tak celová náhrada je...Roman asi ve 35 letech nechce vyndavacky a mustky ci implantaty se plati. Za celou pusu to muze hodit i 300 000.

  Lis 19, 2010
 • Obrázek uživatele Magdaléna
  Magdaléna (anonym)

  Pěkný den,chci se zeptat zda je zubař povinen vyhovět mému přání v ordinaci.Je mi 48 let,mám nahoře pouze 6 zubů 1ky,2ky a 3jky z obou stran.Dole celkem 9zubů.Veškeré kazy mám na krčcích plombované zevnitř i zvenku.Jakékoli vrtání i pod umrtvením je u mne velmi bolestivé.Prosila jsem svého zubaře o žádanku na stomatochirurgii aby mi pod anestézií vytrhli celý vrch a já že si nechám udělat umělý chrup,to zásadně zubař odmítl :-( Poradí mi někdo?Děkuji-jsem z Ostravy

  Dub 28, 2012
 • Obrázek uživatele Jana a.
  Jana a. (anonym)

  Pěkný den,chci se zeptat... já mám už 3 roky všechny zuby pryč,v OL na ústní,čelistní a zubní klinice bez problémů pod celkovou anestezií,nejhorší je čas asi 3. týdnůnnež se dásně zahojily,to musíte mixovat všechnu potravu,pak jsem měla 3 mměsíce dočasné protézy a pak už stálé,a mám klid Jana

  Srp 14, 2012
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Ctěla bych se zeptat, mám zhotovenou zubní protézu na zadní vrchní čelist - 4 zuby stoličky ale mám problém když nán protézu v ústech vadí ni tam . Hlavně ně zajíná, zda by měla být jakoby ppřisátá na patře. ajá mám mezi protézou a dásní prostor, do ktrého se mi vše dostává. Myslím že by to tak být nemělo. Poradíte mi někdo co s tím, když má zubařka tvrdí že to tak má být a že si musím zvyknout. Děkuji.

  Pro 28, 2012
 • Obrázek uživatele Iva
  Iva (anonym)

  Ctěla bych se zeptat, mám...Jani, já bez Coregy nebo blend-a-dentu nemohu být. Ty neužíváš žádné takové pasty?

  Pro 29, 2012
 • Obrázek uživatele Lída
  Lída (anonym)

  Na co mi zubař udělá protézu,když se mi zatáhly dásně až pod nos?Mám korunky,ale budou muset ven.Mám paradentozu.

  Pro 29, 2012
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  já mám už 3 roky všechny...Dobrý den. Byla jsem na návštěvě u lěkaře, který mi sdělil že miiiimusi vytrhnout horní osmičky a pět předních zubů. Zůstanou mi tedy na každé straně 2 zuby. Rozhodla jsem se tedy že si nechám udělat horní snímatelnou protezu. Je nutné se na celkovou anestezii k vytržení zubů objednat a musí to být s doporučením lékaře? Děkuji moc.

  Led 15, 2014
 • Obrázek uživatele ,
  , (anonym)

  Dobrý den. Byla jsem na...Na každou celkovou anestezii musíš mít doporučení lékaře- protože ten ti vypíše žádnaky na předoperační vyšetření, která jsou nezbytně nutná.

  Led 15, 2014
 • Obrázek uživatele KM
  KM (anonym)

  Jak se dá řešit situace, kdy denně musím jednat s klienty a nemohu si dovolit chodit do zaměstnání bez zubů (bez zubů nemohu mluvit), do té doby, než mi zhotoví protézu?

  Črv 17, 2014
 • Obrázek uživatele petra
  petra (anonym)

  Dobry den mam 16 zubu chci je vytrhat a dat celkovou nahradu a je mozne ji mit do 14dnu a za kolik dekuji Petra

  Srp 23, 2014
 • Obrázek uživatele Gabriela
  Gabriela (anonym)

  No, to je podle toho kolik...Vyndavaci zuby jsou zdarma. Pokud budes chtit obycejne. Nic se neplati

  Lis 21, 2016
 • Obrázek uživatele Gabriela
  Gabriela (anonym)

  Dobrý den,mám asi 10let...Ano pojistovna hradi vse. Vytrhat a na otisky zuby jsou zdarma

  Lis 21, 2016
 • Obrázek uživatele Gabriela
  Gabriela (anonym)

  Dobry den mam 16 zubu chci je...Dobry den ano je to mozne jedno patro cca 3000_kc

  Lis 21, 2016
 • Obrázek uživatele Dagmar
  Dagmar (anonym)

  Dobry den mam 16 zubu chci je...Dobrý den.Po zánětu zubu.Mě již vypadaly nějaké zuby.Pření jeden a druhý asi vypadne v nejbližší době.Na dočasnou protézu nemám finance a 6týdnu bez zubu nechci být.Tak zatím něco pokoušu tak nejdu k lékařce.Mám jen dotaz mužu si zatím koupit fixační podložku jako zatím výpon zubu a abych mohla mluvit?Než si našetřím na dočasnou protézu?Bude držet?Děkuji moc.

  Feb 12, 2017
 • Obrázek uživatele Iva
  Iva (anonym)

  Syn 20.Vytrhnute přední,vrchní obě 1,2,3,4.Kdyz mu nechá aspoň 4 stolicky,budou klapacky lépe držet,než kdyby byl úplně bez zubů.Dole zuby zůstanou,jen se vyčistí všechny kanálky a na ně dají klapacky zdarma.A za jak dlouho můžou dát provizorní náhradu, nemocenskou nechce zubař, obvodní napsat.Dekuji

  Dub 26, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama