Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Trpíte hypoglykémií?

Hypoglykémie znamená sníženou hladinu cukru v krvi. Cukr je zdrojem tepla a energie pro buňky organismu, zvláště pak pro buňky mozku a srdce. V dnešní době nadměrné konzumace sladkých jídel paradoxně přibývá lidí trpících opakovaně stavy hypoglykémie, které se mohou projevovat únavou, psychickými poruchami, bolestí hlavy, zažívacími či jinými potížemi. V následujícím článku přinášíme seznam možných projevů hypoglykémie a příčin jejího vzniku.

Možné příznaky hypoglykémie:


Nervozita, podráždění, vyčerpání

Omdlévání, závratě, chvění, studený pot, záchvaty slabosti

Deprese

Ospalost

Bolesti hlavy

Poruchy trávení

Zapomnětlivost

Nespavost (probouzení se a neschopnost znovu usnout)

Nepřetržité obavy, nepodložený strach

Duševní zmatenost

Vnitřní chvění (svíraní žaludku)

Bušení srdce, rychlý puls

Bolesti svalů, strnulost

Nesociální, asociální či antisociální chování

Nerozhodnost

Záchvaty pláče

Nezájem žen o sex

Alergie

Nedostatečná koordinace

Nedostatek koncentrace

Křeče v nohou

Neostré vidění

Škubání svalů

Svědění a mravenčení kůže

Lapání po dechu

Náhlé pocity dušnosti a nedostatek dechu

Potácivost

Vzdychání a zívání

Mužská impotence

Bezvědomí

Noční můry, děsy

Revmatická artritida

Fobie, strach

Neurodermitida

Sebevražedné sklony

Nervový kolaps

Křeče

Možné příčiny vzniku hypoglykémie jsou:


1.Nedostatečný příjem potravy, hladovění (nebezpečné u lidí trpících cukrovkou)

2.Nadměrná fyzická činnost při nízkém příjmu potravy (nebezpečné u lidí trpících cukrovkou)

3.Nadměrná konzumace jídel bohatých na jednoduché cukry (bílé pečivo, sladkosti, cukr a jiná sladidla) - Po sladkém jídle rychle stoupne hladiny glukózy v krvi, což způsobí masivní vyplavení inzulínu a rychlé vstřebávání cukru do tkání. Inzulín se však rozkládá pomaleji a dále snižuje hladinu krevního cukru pod původní hodnoty.

Jedná se o nejčastější typ hypoglykémie. Pokud konzumujeme často rafinované cukry, slinivka se stává na cukr přecitlivělá a produkuje více inzulínu, než je potřeba k zachování normální hladiny cukru v krvi. Výsledkem je stále snížená hladina cukru v krvi.

4. Nadměrná konzumace alkoholu, tabáku, kávy a dalších kofeinových nápojů a emocionální stres jsou dalšími příčinami hypoglykémie.

5. Lidé trpící cukrovkou se mohou předávkovat inzulínem a způsobit si život ohrožující hypoglykémii.

6..Nadměrná tvorba inzulínu způsobená nádorem na slinivce je vzácnou příčinou.

Zpracováno podle knihy Dr. Michaela Sharona - Komplexní výživa

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (37)

 • Obrázek uživatele Nikola
  Nikola (anonym)

  Mám spíš dotaz.Jsem sportovec a mám podezdření na tuto nemoc.Dá se hypoglykémie poznat podle krevních testů??můžete mi někdo prosím odpovědět a pomoct mi?předem dík

  Črv 17, 2005
 • Obrázek uživatele zlatka
  zlatka (anonym)

  Ahoj, moje dcera měla občas motání hlavy a k tomu následně neviděla do stran. Po všech vyšetřeních, se z krevních testů zjistilo, že má nízký obsah cukru v krvi. Proto musí ráno pravidelně snídat a hlavně pít.

  Kvě 11, 2006
 • Obrázek uživatele jindra
  jindra (anonym)

  Určitě se to zjistí z krevních testů, ale problém je, že ten pokles bývá jen někdy, u mě vyloženě nahodile nebo v určitým životním období a proto to nejbližší test ukázat nemusí. A chodit na testy pořád dokola, to bych si připadal jako hypochondr a asi by to ani neplatila pojišťovna, nevím. Mě třeba všechny testy vyšly dobře v době, kdy jsem se cítil úplně hrozně, na odpis.

  Lis 07, 2007
 • Obrázek uživatele terka
  terka (anonym)

  Ahoj, občas trpím motáním hlavy a na jedné akci od VZP jsem zjistila, že mám hladinu cukru 2,7 mmol/l - můžu mít hypoglykémii?

  Feb 22, 2008
 • Obrázek uživatele terka
  terka (anonym)

  Ahoj, hladina cukru v krvi se určuje z malé kapky krve (která se bere z prstu) a téměř hned je možno znát výsledek

  Feb 22, 2008
 • Obrázek uživatele Lída
  Lída (anonym)

  Hypoglykémie není nemoc, to je momentální stav - nízká hladina cukru v krvi. Takže Terko, hypoglykémii jsi měla v tu chvíli, kdy ses měřila.

  Feb 26, 2008
 • Obrázek uživatele Acro
  Acro (anonym)

  Kamarád mi říká, že se chovám jako kdybych hypoglykémii měl. Jsem často ospalý, špatně se koncentruji a někdy mám problém se zrakem (nicméně jen na krátkou dobu), či se chovám lehce asociálně (jsem nepříjemný na všechny v okolí). Snídám pravidelně, to samé platí o všech hlavních jídlech dne. Můžu mít hypoglykemii?

  Zář 23, 2008
 • Obrázek uživatele Tom
  Tom (anonym)

  Věřte, že hypoglykemii by jste určitě poznali. Já sám jsem profesionální sportovec a poslední rok jí trpím čím dál tím víc. Nejhorší je to pokud se ráno hodně nasnídám sladkého, k tomu dám silnou kávu a po hodině vyrážím na trénink na kole. Už po 30 minutách se začínají dít věci. Sotva udržím řidítka, motá se mi hlava a jsem totálně bez štávy. Okamžitě to musím zachránit několika tyčinkami a za 10 minut už můžu pokračovat... to je hypoglykemie

  Dub 19, 2009
 • Obrázek uživatele Iva
  Iva (anonym)

  Presne! Nejhorsi je zacit den necim sladkym. To uz se to potom s vami veze cely den. Kdyz si dam k snidani treba musli, tak za 2 hodiny se zacnu klepat, jsem nervozni, zacne me polevat studeny pot a zaroven mam navaly. Taky se mi to stava, kdyz si dam Colu bez cukru.

  Kvě 17, 2009
 • Obrázek uživatele Diabetik
  Diabetik (anonym)

  Hypoglykémie je stav a pocit zcela charakteristický a nezaměnitelný. Není nic jednoduššího než při ní sníst potraviny bohaté na cukr a je po problému.

  Kvě 17, 2009
 • Obrázek uživatele David
  David (anonym)

  zdar všem,právě mam zasebou noční můru.Je ráno 5:00 a cukr mi právě zachránil život,včera tak kolem 16:00 jsem si uděla silný odvar pravého sypaného zeleného čaje a od té doby až do večera nic nejedl ikdyž jsem měl hlad,to co se dělo pak a následující celou noc nato jentak nezapomenu,všechny přáznaky co jsou uvedené výše jsem prožíval celou noc!Myslel sem že v té posteli skolabuji,nacpal sem dosebe matčin neurol v domění že to přejde,nic nepřešlo a stále se to zhoršovalo,asi nejhorší byla dušnost a neustálí strach,panika,křeče v břiše no prostě stres,srdce mi bušilo takovim stylem že jsem myslel že to semnou šlehne byl jsem na pokraji šílenství,ve 4:00 mi došlo že jsem už jednou někdy čet že zelený čaj rapidně snižuje hladinu cukru v krvi,okamžitě sem zapnul internet a začal hledat ale nebylo moc času myslel sem že zkolabuji,když jsem si přečetl uvedené příznaky které do posledního bodu namě pasovaly,okamžitě sem si rozmíchal ve 2dcl 10lžiček cukru,a tet dobře poslouchejte,ani né do jedné minuty bylo povšem,POVŠEM!teď je 5:10 a já mam pocit že se nic takového nikdy nestalo jsem 100% zdravej a nic mi neni.Nejsem diabetik jsem jenom prostě vůl a shoda náhod hrála taky velou roli,jenom jsem se stím chtěl svěřit protože tohle jsem ještě nikdy nezažil a možná až nějakej druhej člově bude v akutnim stavu bádat co snim je tak mu tohle třeba může pomoct,mějte se

  Čer 13, 2009
 • Obrázek uživatele Yossarian
  Yossarian (anonym)

  Tohle ale není hypoglykemie ...já mívám tyhle stavy taky........a když jsem se ptala doktorky, řekla mi že tohle hypo není...hypo má člověk který bere inzulín....a má ho moc a málo cukru.

  Čer 13, 2009
 • Obrázek uživatele Diabetik
  Diabetik (anonym)

  Pro Davida: Že by zelený čaj snižoval cukr je pověra. Spíš to bude reakce na silnou dávku kofeinu v čaji a ten neurol to dorazil.

  Čer 13, 2009
 • Obrázek uživatele David
  David (anonym)

  A jak teda vysvětlíš že po vypítí cukroví vody se mi udělalo fajn?a všechno zmizelo,moc dobře vim co sem jed a vim že sem toho moc nejed a když se začteš do odbornýho textu co píše doktorka zjistíš že to sedí

  Čer 13, 2009
 • Obrázek uživatele Diabetik
  Diabetik (anonym)

  Tak jo, jak si přeješ.

  Čer 13, 2009
 • Obrázek uživatele Yossarian
  Yossarian (anonym)

  Prý to není pravá hypo.....já jsem se na to taky ptala ...mám stavy , kdy je mi na omdlení když mám hlad ....a nejhorší to bylo když jsem vysadila cukr a jedla jen normální jídlo, tak při hladu jsem málem šla k zemi ......ale tohle prý pravá hypo není .... Jde o to že když člověk často jí cukr a sladká jídla nebo tučná ....tak naučí slinivku víc vylučovat inzulín a pak se mu při hladu dělá zle .....ale prý to není tak dramatický jako u cukrovkáře...že by třeba měl koma .......

  Čer 13, 2009
 • Obrázek uživatele K.
  K. (anonym)

  Nejsem diabetik, ale tyhle stavy mivam - tres, studeny pot, mzitky pred ocima, pocit na omdleni. Je to vzdy pote, co moje posledni jidlo ma hodne cukru a treba par hodin pote se nenajim. Typicky - kdyz posnidam v 8h jogurt nebo tvaroh, je mi cele dopoledne fajn, vydrzim treba i do 4h odpol. a v pohode, ale jakmile si dam rano treba buchty, tak v 10 mam vlci hlad, pokud se nenajim, tak se mi stane presne vyse popisovane ...

  Čer 22, 2009
 • Obrázek uživatele Gabriella
  Gabriella (anonym)

  tak tuhle nemoc má Miley Cyrus (Hannah Montana)

  Pro 28, 2009
 • Obrázek uživatele oldpetr
  oldpetr (anonym)

  Hypoglykémie může být velmi nebezpečná například při řízení auta.Nejlépe je ji předcházet.Nesnídat sladké ,nejíst přeslazené potraviny ve větším množství čili ti co mají náběh na hypoglykemické stavy musí přizpůsobit tomu jídelníček.Nesnídám sladké potraviny jelikož po nich dostanu vždy hypoglykémií.Je taky dobré mít u sebe mimo domov něco sladkého na zahnání těchto nepříjemných příznaků.Pomůže trochu cukru či nějaká sladká tyčinka či slazený nápoj.

  Črv 06, 2010
 • Obrázek uživatele Oldpetr,
  Oldpetr, (anonym)

  pleteš si pojmy s průjmy. Po sladkém nelze dostat hypoglykemii, ale hyperglykemii. Diabetik

  Črv 10, 2010
 • Obrázek uživatele Simona
  Simona (anonym)

  Dobrý den,léčím se na neurologii,protoze to vypadalo, že mám nějaký druh epilepsie,ale protože mi nezabíraly asi už čtvrte léky, byla jsem na vyšetření v nemocnici a nevypadá to na epi.Moje příznaky jsou-pocení,ospalost,mžitky před očima,jakoby na zvracení, celková slabost, třes, a nakonec odpadnu.Někdy , když si hned lehnu abych se nesesunula na zem ,tak se mi udělá dobře,ale jsem hrozně unavená,v jiném případě nestihnu vůbec nic a praštím sebou a jsem v bezvědomí nevím jak dlouho a proberu se po nějaké době.Mám tyto stavy už od dětství , ale nevím co s tím tedy mám dělat,někdy mám divný pocit a musím si jít koupit rychle něco hodně sladkého a pak to do sebe nacpu a za nějakou dobu se mi udělá líp,nejsem diabetik.Poradí mi někdo prosím?Děkuji

  Srp 21, 2010
 • Obrázek uživatele Karkulka
  Karkulka (anonym)

  Dobrý den,léčím se na...A nenapadlo někoho Tě poslat k psychiatrovi? Co takhle panická porucha?

  Srp 22, 2010
 • Obrázek uživatele La-La-La
  La-La-La (anonym)

  Tohle ale není hypoglykemie...Yossarian, hypoglykemii může dostat kdokoli, kdo se málo nají...

  Dub 30, 2011
 • Obrázek uživatele petra
  petra (anonym)

  pleteš si pojmy s průjmy....juj, co to tu nekdo napsal za nesmysl? jisteze po sladkem se dostane hypoglykemie a to vezte, ze je pravda. po sladkem prudce stoupne cukr, telo si s tim nevi rady, inzulin vubec ne a pak hodne prudce klesne - z toho vyplyva, proc nesnidat sladke a vice mene sladke omezit, co nejvice - radim vam, protoze mam zkusenosti:)

  Črv 31, 2011
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  juj, co to tu nekdo napsal za...Petro, máš pravdu! Nejhorší je,když zapomenu jídlo a jdu někam dál ven, spadne mi cukr a mám jen sladkost. To koukám okamžitě urychleně se dostat domů. Rychlé cukry působí rychle a současně okamžitě padají dolů..jak to píšeš.Lepší je pečivo, rohlík atd.A vzít to včas.

  Črv 31, 2011
 • Obrázek uživatele Lucie
  Lucie (anonym)

  Co snižena funkce Š.Ž. a hypoglikemie. Podle příznaků to na hyp. vypadá, když mám hlad a včas se nenajim začnu se třást a musím si lehnou a najíst.Mám zjištěnou sniženou funkci Š.Ž.a při odběru krve cukr v normě 4,2. Tak nevím. .Má někdo zkušenosti?

  Bře 03, 2015
 • Obrázek uživatele ahoj
  ahoj (anonym)

  Co snižena funkce Š.Ž. a...taky jsme tohle zkoumali štítku a třes někde jsem četla že hypogl.může mít i zdravý člověk pří něj.viróze,nemoci,vyčerpání stresu a dietní chybě nebo změně,taky když dlouho nejíš nebo po flámu tak nevim ale běžně se o tom nemluví,řešili jsme i odér acetonu ale krev prý ok

  Bře 03, 2015
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  – opak hyperglykémie, tzn. koncentrace glukózy v krvi nižší než 3,3 mmol/l.Mírná hypoglykémie se může projevit u zdravých lidí při nízkém příjmu potravy – zejména sacharidů - nebo při vysoké tělesné zátěži. Hypoglykémie se projevuje nejprve sníženou psychickou výkonností, bolestí hlavy, studeným potem, pocitem hladu, poruchou jemné motoriky, později křečemi a v extrémním případě I krátkou mdlobou nebo bezvědomím.

  Bře 03, 2015
 • Obrázek uživatele Dana
  Dana (anonym)

  Dobrý den,léčím se na...měla jsem něco podobného a zjistili mi tetanii

  Dub 28, 2015
 • Obrázek uživatele Vladimír
  Vladimír (anonym)

  Hypoglykémie je způsobena nedostatkem určitých minerálů v těle, často vyčerpaných stresem, bez nichž nefunguje vyrovnávání uvolňování inzulinu, aby jeho nepřiměřené množství nezpůsobilo náhlý pokles hladiny cukru v krvi. Používám přístroj, který změří jakých, pro zdraví důležitých minerálů a vitamínů, máte v těle nedostatek a poradím, jak si je doplnit. Existuje přímá souvislost mezi nedostatkem minerálů v těle a konkrétními nemocemi. U hypoglykémie je tato souvislost naprosto zřejmá a prokazatelná. Kdo by měl zájem, může mne kontaktovat na čísle 608 155 338.

  Pro 04, 2015
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  To víš že jó, dealere vševědoucí.

  Pro 04, 2015
 • Obrázek uživatele Beďo
  Beďo (anonym)

  Jako diabetikovi mi doktor nedávno doporučil abych si když to na mně přijde stříkl Tri-hypo že mi to pomůže od příznaků a vždy mi to naštěstí uleví, což jsem rád, protože to stojí za …. !

  Bře 22, 2016
 • Obrázek uživatele niko
  niko (anonym)

  tri-hypo neznám - co v tom je?

  Dub 18, 2016
 • Obrázek uživatele H
  H (anonym)

  tri-hypo neznám - co v tom...Koukněte se sem http://www.lekarna.cz/tri-hypo-napomaha-proti-hypoglykemii-spray-15ml/

  Dub 18, 2016
 • Obrázek uživatele niko
  niko (anonym)

  aa díky - zkusím to

  Dub 19, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama