Trombóza a hormonální antikoncepce

Užívání hormonální antikoncepce není zcela bez rizika zejména pro dívky, které mají vrozené sklony ke vzniku krevních sraženin.

Hormonální antikoncepce je dnes považována za naprostou samozřejmost. Někdy však zapomínáme na zdravotní komplikace, které dívkám může způsobit. Hormonální antikoncepce zvyšuje až čtyřikrát riziko trombózy a u dívek, které mají vrozené genetické dispozice ke vzniku krevních sraženin, antikoncepce zvyšuje toto riziko až 50krát. Proto je vhodné provést u všech dívek genetické vyšetření ještě před zavedením hormonální antikoncepce.

Tímto genetickým vyšetřením prošlo 500 dívek ve věku od 11 do 26 let pojištěných u Zdravotní pojišťovny METAL-ALIANCE. Zapojily se tak do preventivního projektu ZP METAL-ALIANCE a kliniky GHC, který zkoumal vhodnost současného či budoucího užívání hormonální antikoncepce ve vztahu k riziku vzniku trombofilie. A jak dopadly? U 9 % dívek skutečně bylo prokázáno zvýšené riziko rozvoje závažné a život ohrožující komplikace v případě užívání hormonální antikoncepce - rozvoj tromboembolické nemoci (TEN). Dle doporučených kritérií vydaných Českou hematologickou společností pro testování trombofilních mutací by na základě osobní anamnézy žádná z těchto dívek nebyla podrobena genetickému vyšetření trombofilních mutací a pouze 35 % dívek by toto vyšetření mělo indikováno na základě rodinné anamnézy. Přitom více než polovina dívek, které by se k testům nedostaly, užívá hormonální antikoncepci, 11 % z nich má nadváhu nebo obezitu a 20 % z nich kouří. To vše jsou faktory, které zvyšují riziko rozvoje TEN.

Přínosem projektu pro Zdravotní pojišťovnu METAL-ALIANCE je zvýšení informovanosti veřejnosti o rizicích spojených s užíváním hormonální antikoncepce a úspora budoucích finančních prostředků díky zamezení rozvoje tromboembolické nemoci a jejích komplikací u vyšetřené skupiny dívek.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Masskot@seznam.cz
  Masskot@seznam.cz (anonym)

  Je mi 30 let a před rokem jsem měla trombózu, také jsem brala Diane 35

  Feb 03, 2013
 • Obrázek uživatele kirin
  kirin

  trombózu způsobenou HA měla i moje kamarádka.

  Kvě 15, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama