Trochu jiný apel aneb Jak o svátcích nepřetížit zdravotnictví

Po většinu tohoto roku nás provází epidemie nového koronaviru. Nyní počty nakažených opět stoupají a před námi jsou dny, kdy se respirační virózy nejvíce šíří. Zdravotnictví bude opět pod velkým náporem. Aby nedošlo ke kolapsu jsme vystaveni různým omezením, doporučením a nařízením. Co ještě můžeme sami v souvislosti s nadcházejícími svátky udělat pro své zdraví a snížit tak zátěž zdravotníků?

Hlavně se o svátcích nepřejídejte

Následkem nadměrného vánočního a silvestrovského hodování, přejídání cukrovím, konzumace alkoholu a tučných jídel bývají často různé průjmy, žlučníkové záchvaty či podráždění slinivky.

Do vánočního jídelníčku zařaďte více ovoce a zeleniny, vyzkoušejte různé odlehčené varianty klasických vánočních pokrmů. Alkohol užívejte s mírou.

 

Choďte do přírody

I o vánočních svátcích nezapomeňte na pohyb na čerstvém vzduchu. Plíce a imunitní systém to ocení.

 

Zbytečně se nestresujte

Nekontrolujte každý den počty nově nakažených. Dejte si pauzu od neustálého sledování zpráv. Přečtěte si hezkou knížku, pusťte si vánoční pohádky, oblíbenou hudbu či se věnujte svým blízkým (i když letos třeba jen ve virtuálním prostoru). Prostě se snažte užít si svátky co nejlépe dle současných možností.

 

Užívejte vitamíny a minerály

Vitamín D3, vitamín C, zinek a omega 3 kyseliny jsou nejčastěji doporučované látky v souvislosti s koronavirovou infekcí. Někteří lidé by kvůli zvýšenému stresu měli doplnit i vitamíny B a hořčík či si pomocí probiotik upravit střevní mikroflóru.

 

Na Silvestra to nepřehánějte s pyrotechnikou

Pyrotechnika škodí životnímu prostředí, uvolňuje do vzduchu plno škodlivých látek, které mohou poškodit naše dýchací cesty. Navíc ubližuje domácím i divokým zvířatům. V neposlední řadě je každoročně příčinou různých zranění, která končí na pohotovosti. Nepřidělávejte zbytečně zdravotníkům další práci.

 

Hezké, klidné či veselé Vánoce!

MK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Pavel
    Pavel (anonym)

    Nádherný článek. Děkuji.

    Pro 22, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama