Třetinu zdravotních problémů úst způsobuje alergie na kov

Třetina potíží v ústní dutině jako jsou afty, záněty sliznice a pocit pálení má příčinu v alergii na dentální kovy. Vyplynulo to ze studie, kterou prováděli lékaři olomoucké fakultní nemocnice. Studie dentálních alergií se uskutečnila v Česku zcela poprvé. Nejpokročilejší výzkum v této oblasti je ve Skandinávii a USA, řekla ČTK lékařka olomoucké fakultní nemocnice Dagmar Ditrichová.

"Pilotní studie se zúčastnilo 350 lidí. Důvodem jejího vzniku bylo stále častější využívaní nových materiálů k výrobě dentálních protéz," vysvětlila Ditrichová.
Nové keramické materiály k výrobě korunek začala používat také Klinika zubního lékařství Fakultní nemocnice Olomouc. Důvodem byly právě alergie. "Ročně jsme měli vždy několik desítek pacientů, u nichž jsme už byli zoufalí. Místo klasické kovové slitiny jsme v jejich případech alespoň dočasně používali pryskyřicové materiály," vysvětlil vedoucí lékař protetického oddělení kliniky Miroslav Eber.

Výrobu nové keramické korunky zajišťuje speciální fréza řízená počítačem. "Vysokopevnostní zirkoniová keramika je vytvarována podle otisku čelisti sejmutého scannerem. Výsledný tvar se vytvrdí v sintrovací peci,? popsal proces vzniku náhrady Eber.

Nové zařízení si olomoucká klinika pořídila za 1,75 milionu korun. Mluvčí fakultní nemocnice Egon Havrlant upřesnil, že finance získala z Fondu rozvoje vysokých škol. "Probíhá u nás výuka studentů Lékařské fakulty Univerzity Palackého. Také oni si mohou vyzkoušet práci s moderní technologií, která se běžně používá v zemích Evropské unie. Dnes jde ale o jedno z mála pracovišť v České republice, které pacientům s alergií nabízí alternativu," řekl Havrlant.
Běžná korunka s použitím niklu stojí na klinice přibližně 2500 korun, keramická korunka je o 2000 korun dražší.
Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Mauser
    Mauser (anonym)

    Jak je to s korunkamy ze zlata?

    Feb 20, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama