
Syndrom suchého oka postihuje alespoň někdy třetinu populace. Pokud je podceňován a neadekvátně léčen, může vést až ke vzniku závažných defektů na rohovce a ohrozí také kvalitu vidění. Oční povrch musí být neustále zvlhčován, a proto je důležitá tvorba slz a pohyb víček, které je roztírají a vytvářejí slzný film, novinářům to řekl oftalmolog z Fakultní nemocnice Na Bulovce a prezident České kontaktologické společnosti Pavel Rezek.
V 80 procentech je příčinou suchého oka narušení tukové neboli lipidové vrstvy slzného filmu, která zabraňuje odpařování vodní vrstvy. Suché oko se nejčastěji projevuje pálením, svěděním, zarudnutím, citlivostí na světlo a zhoršeným viděním. Syndrom se objevuje ve větší míře u lidí vyššího věku, může mít i hormonální či zánětlivý původ.
Ohroženi jsou především lidé, kteří tráví mnoho času v klimatizovaném prostředí nebo před obrazovkou počítače, často oboje. Problémy mohou mít i nositelé kontaktních čoček a syndrom suchého oka může být důvodem ukončení jejich používání. Záleží na typu čoček a způsobu režimu jejich používání. Lidé by si neměli kupovat čočky přes internet, ale nejprve by se měli nechat vyšetřit u očního lékaře, připomněl Rezek.
Lokální léčba spočívá v dlouhodobé a opakované aplikaci co možná nejkvalitnějších roztoků, které do jisté míry suplují a podporují narušený slzný film. Na českém trhu se objevil také nový přípravek ovlivňující lipidovou vrstvu. Je to oční sprej, který se stříká na zavřené oko, dokonce ani nevadí, má-li pacientka oko namalované. Léčebná látka obsahuje malé tukové částice, jež samy pronikají štěrbinou víčka do oka a zabudovávají se do slzného filmu a udržují jeho funkci v požadované kvalitě.
Jitka Klejnová - ČTK
Komentáře (2)
- odpovědět
Říj 30, 2007- odpovědět
Říj 30, 2007Přidat komentář