Reklama

Třetina populace má alespoň někdy potíže se suchým okem

Syndrom suchého oka postihuje alespoň někdy třetinu populace. Pokud je podceňován a neadekvátně léčen, může vést až ke vzniku závažných defektů na rohovce a ohrozí také kvalitu vidění. Oční povrch musí být neustále zvlhčován, a proto je důležitá tvorba slz a pohyb víček, které je roztírají a vytvářejí slzný film, novinářům to řekl oftalmolog z Fakultní nemocnice Na Bulovce a prezident České kontaktologické společnosti Pavel Rezek.

V 80 procentech je příčinou suchého oka narušení tukové neboli lipidové vrstvy slzného filmu, která zabraňuje odpařování vodní vrstvy. Suché oko se nejčastěji projevuje pálením, svěděním, zarudnutím, citlivostí na světlo a zhoršeným viděním. Syndrom se objevuje ve větší míře u lidí vyššího věku, může mít i hormonální či zánětlivý původ.


Ohroženi jsou především lidé, kteří tráví mnoho času v klimatizovaném prostředí nebo před obrazovkou počítače, často oboje. Problémy mohou mít i nositelé kontaktních čoček a syndrom suchého oka může být důvodem ukončení jejich používání. Záleží na typu čoček a způsobu režimu jejich používání. Lidé by si neměli kupovat čočky přes internet, ale nejprve by se měli nechat vyšetřit u očního lékaře, připomněl Rezek.
Lokální léčba spočívá v dlouhodobé a opakované aplikaci co možná nejkvalitnějších roztoků, které do jisté míry suplují a podporují narušený slzný film. Na českém trhu se objevil také nový přípravek ovlivňující lipidovou vrstvu. Je to oční sprej, který se stříká na zavřené oko, dokonce ani nevadí, má-li pacientka oko namalované. Léčebná látka obsahuje malé tukové částice, jež samy pronikají štěrbinou víčka do oka a zabudovávají se do slzného filmu a udržují jeho funkci v požadované kvalitě.


Jitka Klejnová - ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

F.Zlínská (Út, 30. 10. 2007 - 10:10)
Dobrý den , přečetla jsem si Váš článek a protože tyto negativní zkušenosti s očima mám , chci se ještě zeptat, jestli tento oční sprej ovlivňující lipidovou vrstvu suchého oka, je vyroben přírodně a z přírodních preparátů a jestli nemá žádné vedlejší účinky. Prosím jak se přesně jmenuje a kolik stojí ? Děkuji pěkně za odpověď a zdraví Zlínská
Líba (Út, 30. 10. 2007 - 15:10)
Dobrý den, tento přípravek jsem koupila
mému synovi,který měl často hodně červené oči.Stál 226,-Kč,ale můžu říci,že po 3 nastříknutí nemá můj syn vůbec žádné potíže. Je to sice drahé,ale účinné!!!! Líba
Reklama