Trápí Vás těžké, unavené nohy? Není až takový problém jim odlehčit.

Komerční sdělení: Bolest nohou, otoky, křeče, mravenčení, nepříjemný pocit napětí v dolních končetinách. Stavy, kterými trpí zhruba každý druhý obyvatel české kotliny. Po hříchu ale mnohem častěji ženy. Důvody mohou být různé, ale nejčastěji jsou to hormonální změny, těhotenství či menopauza.

Problémy s nohama v podobě chronického žilního onemocnění (CHŽO) jsou v elmi často spojeny s věkem. Zatímco kolem dvacátého roku života jsou příznaky chronického žilního onemocnění poměrně výjimečné, kolem šedesátky je těmito obtížemi postiženo zhruba padesát až šedesát procent populace. Ženy bývají v tomto případě zasaženy nemocí dvakrát až třikrát častěji než muži. Velmi často jsou tyto obtíže i dědičné.

Když se řekne „mám dneska těžké nohy„ může to mít různé příčiny. Od banálního přetažení sportem či prací až po první příznaky onemocnění. Častou příčinou bývá dlouhodobé sezení či stání, časté „tvrdé“ doskoky, zatěžování dolních končetin a zvedání či nošení těžkých břemen. Jako u mnoha dalších zdravotních potíží, hraje i tady velkou roli obezita, nevyvážená strava či nedostatečný přísun tekutin.

Co to vlastně je chronické žilní onemocnění ? Lékaři hovoří o tom, že je při tomto onemocnění dlouhodobě narušen návrat žilní krve z dolních končetin. Hovoří o narušení mechanismů správného proudění krve, dlouhodobém zvýšení žilního tlaku, o přenosu tlaku na žilní stěny a nedomykavosti chlopní. Důsledkem pak je tlak a pocit tepla v končetinách, křeče, mravenčení a bolesti nohou. Tyto stavy pak doprovází otoky, rozšířené žilky, křečové žíly, kožní změny v podobě ekzémů či bércové vředy .

Jak problémům předcházet ? Důležitý je především pravidelný pohyb, boj s obezitou a případně i nošení kompresních punčoch. A pokud ani tato prevence nepomáhá, je vhodné poradit se s lékařem. Ten zcela jistě doporučí v případě opakujících se problémů vhodnou léčbu - například takzvanými venofarmaky . Většina z nich je dostupných bez receptu v lékárně. Lékaře je pak nutné navštěvovat pouze v rámci jím doporučených pravidelných kontrol či při zhoršení obtíží. 

A jak zabránit tomu, aby se obtíže s „těžkými nohami“ neopakovaly? Pokud se onemocnění objeví, má téměř vždy tendenci se zhoršovat. Jako poslední stadium chronické žilní nedostatečnosti jsou označovány bércové vředy, jejichž hojení je zdlouhavé a pro pacienta představuje značné problémy. Je tedy důležité věnovat pozornost již prvním příznakům. Pokud se totiž onemocnění zachytí včas a zahájí se komplexní léčba zahrnující terapii, užívání  venotonik a úpravu životního stylu, je velká pravděpodobnost, že se progrese onemocnění výrazně zpomalí.  

Více informací a tipů pro zdravé a krásné nohy najdete na www.antistax.cz .

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama