Trápí vás citlivý chrup? Chraňte zubní krčky

Potýkáte se s ostrou bolestí při konzumaci horkých, studených, sladkých či kyselých potravin a nápojů? Pak je vaším problémem zvýšená citlivost zubů, za níž stojí odhalené zubní krčky. Čekat na odeznění bolesti se nevyplatí, zubní krčky je nutné chránit.

K odhalování zubních krčků, kam již nedosahuje zubní sklovina, dochází v důsledku ústupu dásně. Vznikne tak přímé spojení mezi dutinou ústní a zubní dření, v níž jsou ukryté mikroskopické kanálky. Pokud je oblast zubních krčků vystavena agresivním podnětům ve stravě, dojde v odkrytých zubních kanálcích k přenosu tekutiny, která dráždí nervová zakončení zubní dřeně a způsobuje tím bolest.

Konzumace horkých, studených, sladkých či kyselých nápojů a jídel se tak může proměnit ve značné trápení. Místo toho, aby lidé s hypersenzitivitou začali tento problém řešit, spíše omezují svůj jídelníček. Vzhledem k bolesti si také přestanou důkladně čistit zuby, čímž ale jen napomáhají usazování škodlivého zubního plaku v dutině ústní. Plak vypouští toxiny, které dráždí dásně a způsobují jejich zanícení. Pokračuje ustupování dásní, zubní krčky jsou stále odhalenější a bolest se zvětšuje. Se zvýšenou produkcí bakteriálních kyselin jde ruku v ruce větší riziko, že vznikne krčkový či kořenový kaz. Ústup dásní může být také předzvěstí parodontitidy.    

Vedle nedostatečné ústní hygieny, která vede k zánětu dásní, může být příčinou hypersenzitivity také nešetrné čištění zubů. „Problémy s přecitlivělostí chrupu si můžete způsobit přílišným tlakem kartáčku na okraje dásní. Stejně tak byste neměli používat abrazivní zubní pastu či příliš tvrdý zubní kartáček, který poškozuje zubní sklovinu. Kartáček také pravidelně obměňujte,“ přibližuje základní preventivní opatření dentální hygienistka Petra Křížová.

Při potížích s citlivým chrupem je nutné navštívit zubního lékaře. Řešením může být omezení pohybu kanálkové tekutiny, a tedy i přenosu podnětů k zubní dřeni. Za základní péči u tohoto onemocnění je ale považováno uzavření odhalených kanálků.

V péči o citlivé zuby a obnažené zubní krčky je účinným pomocníkem nová zubní pasta elmex® Sensitive Professional. Je totiž vybavena speciální technologií Pro-Argin®, díky níž můžete zažít okamžitou úlevu od bolesti. Stačí prstem nanést pastu na postižený zub a jemně jej masírovat, to vše dvakrát denně po dobu jedné minuty. Pravidelným používáním navíc docílíte vytvoření dlouhodobé ochranné bariéry, která uzavírá kanálky a blokuje tak bolest. Kromě toho zubní pasta elmex® Sensitive Professional obsahuje jemné čistící složky, vyznačuje se tedy nízkou abrazivitou, a chrání před kazem zubního krčku.

 

Tuto pastu je vhodné používat v kombinaci s dalšími výrobky řady elmex® Sensitive. Jedná se o ústní vodu elmex® Sensitive Plus, která uzavírá zubní krčky a obsahuje aminofluorid  pro zvýšenou ochranu kazu zubního krčku, a také zubní kartáček elmex® Sensitive Extra Soft s měkkými vlákny pronikajícími hluboko do mezizubních prostor. Systém elmex® Sensitive představuje komplexní ochranu před obnaženými zubními krčky a citlivým chrupem.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Nikola
    Nikola (anonym)

    Tak jsem pochopila, v čem je problém... Asi před rokem se mi odhalil krček a nachytnul se na to ještě kaz. V ponděli jdu k zubaři a podívá se na to. Našla jsem ještě jeden článek, který mi přišel fajn https://dsmile.cz/zubni-krcek/ snad pomůže :)

    Lis 29, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama