Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Toxikologické informační středisko radí při otravě dětí i zvířat

Asi tisíc nových dotazů ročně zodpoví Toxikologické informační středisko v Praze, které funguje už 45 let jako jedno z nejstarších v Evropě. Z poloviny se týkají přiotrávených dětí a asi ze dvou procent i domácích mazlíčků. Na dnešním semináři Společnosti pro návykové nemoci to řekla Daniela Pelclová z Kliniky nemocí z povolání.

Cílem střediska je poradit, jak lze poskytnout první pomoc nebo jestli je nutná hospitalizace. Lidé se zajímají třeba o to, jestli jim uškodí brzdová kapalina, rtuť teploměru nebo čisticí prostředky.

Za dobu, co středisko existuje, už nasbíralo tisíce informací a dat o různých látkách, které mohou být člověku nebo zvířeti nebezpečné. Papírová a nově i elektronická databáze obsahuje asi 70.000 hesel. Středisko archivuje listy se složením jednotlivých léků i chemických látek. Podle Pelclové někteří výrobci čisticích prostředků nezveřejňují všechny nebezpečné látky ze složení.

Poměrně dost lidí telefonuje a ptá se, nakolik je může poškodit třeba benzin, petrolej, nafta, ředidlo nebo lešticí přípravky. Velmi nebezpečná je podle lékařky praxe některých domácností, kdy se přelévá riziková kapalina do plastové láhve od vody nebo limonády. Pak se prý stává, že se lidé spletou a napijí se. Některé matky se prý také zajímají o to, jestli svému dítěti ublížily, když mu omylem nakapaly nesprávné kapky nebo daly špatné léky.

Nejvíce dotazů podle Pelclové přichází v období Vánoc, kdy se rizikem stávají například voňavé esence a svíčky, rostlinné silice nebo prskavky. Po Vánocích přichází útlum, telefonátů pak znovu přibývá od jara do podzimu, kdy rostou houby a rostliny.

Lidé se často zajímají i o látky, které jim nemohou příliš uškodit. Obavy vzbuzuje například rtuť z teploměru, šampon, rtěnky, jedy na mravence a na myši nebo koncentrovaná hnojiva do květin.

Asi polovina příčin otrav, s nimiž se lidé obracejí na středisko, se ale prý týká léků. Z jejich požití jde asi z 44 procent o sebevraždy, ze 39 procent o náhodné požití. V těchto případech do střediska volají třeba lékaři nebo příbuzní, které zajímá prognóza léčby.

Dotazy ze strany lékařů a rodiny se týkají také drog. Na všech dotazech se ale podílejí jen z jednoho až dvou procent. Lidé se nejčastěji zajímají o účinky durmanu, muchomůrek nebo konopí.

Toxikologické informační středisko přijímá dotazy 24 hodin denně sedm dní v týdnu na číslech 224919293 a 224915402. Bližší informace a stručný rádce při otravách je k dispozici na webových stránkách Všeobecné fakultní nemocnice http://vfn.lf1.cuni.cz/tis/pomoc.html.
Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (12)

 • Obrázek uživatele veronika
  veronika (anonym)

  co se stan kdiz nekdo olizne spice od sirek male dite prosim

  Črv 09, 2009
 • Obrázek uživatele Iveta
  Iveta (anonym)

  Dobry den, chtela bych se zeptat kdyz dite pozre jed na krysy (cervene granule) jake jsu priznaky?????Dekuji

  Srp 31, 2011
 • Obrázek uživatele Chemik
  Chemik (anonym)

  Pokud je to přípravek na bázi warfarinu nebo difethialonu, může to být velmi nebezpečné i pro člověka. Tyto látky zabraňují srážení krve, živočich umírá na vnitřní krvácení.

  Zář 01, 2011
 • Obrázek uživatele pavla
  pavla (anonym)

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat naše yorkshirský teriér snědl část prskavky.Poradíte co mám udělat?

  Led 01, 2013
 • Obrázek uživatele Blanka
  Blanka (anonym)

  Je jehličí tisu na dotek jedovaté?Když se člověk dotkne větvičky?Díky..

  Dub 22, 2013
 • Obrázek uživatele Chemik
  Chemik (anonym)

  Na dotek určitě ne. Snad jen kdyby s ním člověk prováděl větší manipulace holýma rukama, mohla by se trocha taxinu vstřebat kůží. To samé, kdyby si olízl špinavé ruce.

  Dub 23, 2013
 • Obrázek uživatele Zuzka
  Zuzka (anonym)

  Jaké infekce se mohou dostat do otevřené rány z hlíny?

  Dub 23, 2013
 • Obrázek uživatele Blanka
  Blanka (anonym)

  Je jehličí tisu na dotek...Ještě dotaz k tomu tisu..No ruce jsem si umyla, ale řeším, jestli třeba nemohlo někde zůstat trochu jedu než jsem si je umyla, na klice, vypináči (všecko jsem přemyla, ale jeden nikdy neví)..A kdyby člověk olízl prst, kterým se to jehličí dotýkalo, jak je to moc jedovaté? Mám doma děti, všecko žužlají,tak se hrozně bojím, aby to někde nebylo...Nezlobte se že otravuji..

  Dub 23, 2013
 • Obrázek uživatele Chemik pro Blanku
  Chemik pro Blanku (anonym)

  Otisky na klice nebo na vypínači jsou bezpředmětné. Odhaduje se LD50 pro člověka asi 50 gramů jehličí, smrt do 24 hodin. Žužlání tisu malými dětmi je ovšem nebezpečné, sice by asi nezemřely, ale špatně od žaludku by jim možná bylo.

  Dub 23, 2013
 • Obrázek uživatele Stanka5
  Stanka5 (anonym)

  muze se clovek otravit kdyz sahne na vec kde byla otrava pokladana dekuji

  Zář 03, 2014
 • Obrázek uživatele Zdena
  Zdena (anonym)

  Dobry den,co se stane po uvareni zjisteno,ze byl brambor nacichly naftou nebo nasaty...malej snedl 16mesicu,snedl jeden ctverecek brambo

  Říj 04, 2015
 • Obrázek uživatele Iveta
  Iveta (anonym)

  Dobrý den, o víkendu jsme grilovali a místo po láhvi s vodou při hašení plamene jsme šáhli na pet lahev, kde byl vodou naředěn postřik na ovocné stromy Mospilan 20 SP. Grilovali jsme zeleninu a maso. Snad tři kapky dopadly i na jedno maso. Zjistili jsme to posléze... Po pozření nám nic nebylo. Na krabičce jsme se dočetli o rakovině při pozření či vdechnutí apod... Předem děkuji za odpověď.

  Črv 16, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama