Tipy na ranní rutinu, která podpoří vaše zdraví

Rána mohou být hektická, stresující a všechen ten shon vyčerpá člověka ještě dřív, než vůbec dorazí do práce. Jak se tomu vyhnout? Nastavte si rutinu, díky které se budete na vstávání těšit, dodá vám energii hned po ránu a navíc přispěje vašemu zdraví i psychické pohodě!

Vstávejte vždy ve stejnou dobu

Správně nastavený biorytmus a dodržování denního režimu je základem pro dobrý spánek, pocit odpočatosti, ale i pro správný metabolismus. Choďte spát a vstávejte každý den ve stejný čas. Když si na tento režim zvyknete, nebudete mít tendence posouvat každé ráno budík hned několikrát, nestíhat základní povinnosti a přivádět se do stresových situací hned zrána.

Nastavit cirkadiánní rytmus není složité, chce to pravidelnost a trpělivost. Nezapomeňte své zásady neporušovat ani ve dnech volna a o víkendech neponocujte a nevyspávejte příliš dlouho. Díky správnému biorytmu bude navíc váš spánek kvalitnější, projdete si ve správném pořadí všemi spánkovými fázemi a bohatě vám bude stačit 7-8 hodin nočního odpočinku.

Nezapomínejte na snídani

To, že je snídaně základ dne, není jen otřepanou frází. Pro nastartování metabolismu, získání energie pro celé dopoledne, ale i zlepšení nálady bychom se měli najíst do 20 minut od probuzení. Snídejte zdravě a nikdy ve spěchu a za chůze. Snídani by měly tvořit zejména bílkoviny, které zasytí na celé dopoledne. Nezbytné jsou po ránu i sacharidy, ty dodají zase dostatek energie. Ne každý ale pohodovou snídani u stolu s celou rodinou stíhá. V tomto případě mohou být ideálním řešením proteinové nápoje a smoothies, které poskytnou dostatek bílkovin i dalších důležitých živin.

Žádný spěch ani stres

Tento bod jde ruku v ruce s brzkým či včasným vstáváním. Pokud svůj budík nastavíte na takový čas, abyste vše s přehledem stíhali, nebude ráno tak hektické a plné stresu. Stihnete se nasnídat, neujede vám autobus nebo nebudete muset překračovat povolenou rychlost v autě. Všechny tyto na sebe se kupící maličkosti, které se po každém probuzení vracejí, způsobují stres. A stres zase způsobuje zdravotní i psychické problémy, takže je lepší se mu obloukem vyhýbat, je-li to možné.

Stresu pramenícího z práce, školy či rodinných záležitostí se můžete zbavit různými metodami. Pokud trpíte tímto problémem, věnujte se ráno pár minutám dechového cvičení, dopřejte si šálek teplého bylinkového čaje nebo si třeba při čištění zubů pusťte vaši oblíbenou hudbu. Je-li součástí vaší ranní rutiny čtení novin nebo zpravodajských webů, zamiřte do nějaké pozitivní rubriky a negativní zprávy nechte raději na později.

Vyzkoušejte terapii červeným světlem

Dříve bylo běžné, že lidé byli téměř celý den venku - od východu slunce až do jeho západu. Dnes většina obyvatel našich končin tráví až 90 % z celého dne uvnitř, ať už je to domov, práce nebo třeba dopravní prostředek či obchod. Složkou denního světla tvořeného slunečními paprsky je mimo jiné také červené světlo, které stojí za mnohými procesy v lidském těle. Souvisí zejména s obnovou buněk a energií.

Terapie červeným světlem je ideálním řešením pro všechny, kteří mají pocit, že se venku nepohybují dost často, jsou bez energie, ale také pro sportovce nebo jako prevence stárnutí. S vlastním infračerveným panelem či zářivkou si takovou terapii můžete dopřát klidně každé ráno a využít všech zmíněných benefitů.

Zacvičte si a rozprouděte krev

Dalším tipem pro dostatek energii i dobrou náladu po ránu je cvičení. Zvolte jakýkoliv pohyb vás baví - protáhněte se s pomocí jógových cvičení, jděte se proběhnout nebo si dejte pár minut HIIT tréninku či rychlého kardia. Jakýkoliv pohyb rozproudí krev, okysličí mozek a vyplaví endorfiny, hormony štěstí.

Pokud nejste na sport zvyklí nebo nemáte ráno času nazbyt, vyměňte alespoň výtah a auto za nohy a svižným tempem se projděte.

Home office? Myslete na zdraví i zde!

Práce z domu často svádí k tomu, abychom všechna pravidla denní rutiny nechali stranou a užívali si pomalejšího pracovního tempa a domácí pohody. Na konci takového dne ale možná zjistíte, jak málo produktivní jste byli a jak moc jste paradoxně unavení. Nepolevujte ani na home office - ráno vstaňte, oblékněte se, vykonejte základní hygienu, zacvičte si, nasnídejte se a udělejte zkrátka vše, co byste udělali, kdybyste šli do zaměstnání mimo domov.

Důležité je i správné zařízení pracovního místa, abyste se usednutí ke stolu podvědomě nevyhýbali.

Pořádná výškově nastavitelná kancelářská židle je základ. Při práci zkuste i polohovací stůl - ten lze nastavit podle vaší výšky a na základě typu práce můžete podle potřeby také naklánět pracovní desku.

Komerční sdělení

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama