Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Ticho léčí

Odpradávna se říká, že ticho léčí. Paradoxně ve zdravotnických zařízeních ovšem ticho velmi často nepanuje. Například v nemocnicích se za uplynulých 40 let zvýšila průměrná úroveň hluku o 27 % na 70 dB. Přitom Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje pro zotavování maximální míru hluku na úrovni 35 dB.

Zásadní dopady má hluk ovšem i na výkon zdravotnického personálu, obzvlášť na operačních sálech. Naštěstí v některých tuzemských nemocnicích se na akustiku zvýšený důraz klade. Zářným příkladem jsou nemocnice v Sokolově nebo Vrchlabí.

Podle vědeckých studií hluk zvyšuje u pacientů hladinu stresu, ruší jejich spánek a zpomaluje tak proces zotavování. Nejohroženější jsou pacienti na odděleních intenzivní péče, těsně po operaci a předčasně narození novorozenci. Hluk v nemocnicích pochází zejména z lékařských přístrojů, alarmů a mluveného slova. "Zdravotnická zařízení kladou velký důraz na hygienu. Proto se při jejich budování používají převážně tvrdé materiály, jako je kov či keramická dlažba. V takto koncipovaných prostorách ale hluk nemá být čím pohlcen, odráží se od tvrdých povrchů a šíří se nežádoucím způsobem," vysvětluje Iveta Králová, Key Segments Manager ze společnosti Ecophon. Ta bezmála čtyřicet let vyvíjí a prodává akustické systémy na absorpci hluku.

Akustika sníží opakované hospitalizace o 50 %

Nevyhovující prostorová akustika má na rekonvalescenci pacientů konkrétní a měřitelné dopady. Podle studie provedené na stovce pacientů s bolestmi hrudníku ve Švédsku, potřebovalo po uplynutí tří měsíců opakovanou hospitalizaci o 56 % méně pacientů než těch, kteří se zotavovali v nevyhovujícím zvukovém prostředí. Navíc u pacientů, kteří měli problém s krevním tlakem došlo k jeho poklesu až o 24 %.

Operace za zvuků sbíječky

Méně hluku však nepomáhá pouze pacientům, ale i zdravotnickému personálu. Například akustická studie z nemocnice v dánském Hvidovre potvrdila pokles rizika lékařských pochybení po zlepšení akustických podmínek. "Během ortopedických operací se může úroveň hluku vyšplhat až k 110 db. Pro srovnání – takový hluk vyprodukuje sbíječka. Tak hlasité prostředí nejen škodí sluchu, ale i výrazně zhoršuje komunikaci zdravotnického týmu na sále," objasňuje Králová.

Nemocnice s top akustikou? V Sokolově nebo Vrchlabí

Na prostorovou akustiku se začíná klást zvýšený důraz i v tuzemsku. Sází na ni například i jeden z největších českých provozovatelů zdravotnických zařízení, společnost Penta Hospitals CZ. Ta v ČR provozuje například Nemocnice Sokolov, Ostrov, Vrchlabí nebo Roudnici nad Labem, několik dalších nemocnic i ambulancí nebo třeba síť domovů Alzheimer Home.

"Akustické úpravy jsme zatím provedli ve třech našich nemocnicích, konkrétně v Sokolově, Vrchlabí a Roudnici nad Labem. Všude jsme kladli důraz na zlepšení podmínek nejen pro naše pacienty, ale i pro personál." říká Daniel Lemer, marketingový ředitel Penta Hospitals a pokračuje: "V Nemocnici Sokolov jsme zdokonalili akustiku v prostorech přiléhajících k centrálním operačním sálům, například dospávacích pokojů a ve Vrchlabí došlo ke kompletní rekonstrukci oddělení Ortopedie, ambulantního traktu a recepce. V Roudnici jsme zase při rekonstrukci oddělení Následné a Dlouhodobé intenzivní péče chtěli zlepšit akustické podmínky pro dlouhodobě nemocné a vytvořit jim optimální podmínky pro rekonvalescenci."

Investice do prostorové akustiky přinášejí zdravotnickým zařízením ale ještě jeden zásadní benefit – jednodušší hygienickou údržbu. "Obzvlášť v aseptických provozech je nutné provádět pravidelnou dezinfekci stěn včetně stropů. Po rekonstrukci a montáži akustických panelů máme podhledy všude pevně zafixované, což výrazně usnadnilo i urychlilo pravidelnou údržbu," vysvětluje Lemer.

PROTEX

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Renata
  Renata (anonym)

  Přijdu do nemocnice na návštěvu a všude tam řvou televize či hluší lidé řvou do svých mobilů. Klid na lůžku se tomu moc říci nedá.

  Lis 07, 2022
 • Obrázek uživatele mirka
  mirka (anonym)

  to je fakt. spát ve dne ve špitále se opravdu nedá. ráno najedou uklizecí firmy, pak sestry s léky, převazy .Po obědě zase úklidové firmy a rehabilitace. večer je člověk hotový. ráno přinesou třeba na Malvazinkách čajové konvice s čajem už ve 4 hodiny a k tomu vám jdou navléct "punčochu".....ještě před ranní hygienou. ach jo. Hlavně, že na to mají systém! Na Malvazinkách mi třeba jedna sestra povlíkla čistě postel a za hodinu přišla jiná sestra a povlékla mi jí znova!!! To už jsem se smála na celé kolo!

  Lis 08, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama