Reklama

Orientální diagnostika

Klíčem je tep a jazyk
Stejně jako lékaři na Západě tak i tradiční orientální léčitelé začínají každý rozhovor s pacientem tím, že se snaží rozpoznat jeho nemoc.

Klíčem je tep a jazyk
Stejně jako lékaři na Západě tak i tradiční orientální léčitelé začínají každý rozhovor s pacientem tím, že se snaží rozpoznat jeho nemoc. Protože však mají velmi rozdílný názor na to. jak funguje zdravé tělo a co způsobuje nemoci, spoléhají na úplně jiné metody stanovení DIAGNÓZY.
Většina orientálních metod má původ v klasickém čínském lékařství, které pokládá dobré zdraví za harmonický stav mezi JING A JANG - dvěma stadii v procesu neustálých změn, které v těle probíhají - a vyváženost tělesné energie neboli ČCHI.

Čchi proudí po neviditelné síti cestiček zvaných MERIDIÁNY, které vzájemné spojují všechny tělesné orgány a systémy. Jakékoli zablokování nebo nerovnováha v této síti se považuje za příčinu tělesných a duševních chorob. Proto účelem diagnózy v orientálních metodách léčení, např. v akupunktuře, akupresuře a šia-cu, je určit závadná nebo neprůchodná místa na meridiánech, aby se mohla nasadit vhodná léčba.

Ke stanovení diagnózy se používá množství různých složitých postupů, z nich mnohé jsou staré tisíce let. Terapeut se vyptává na pacientovy příznaky, anamnézu, zvyky a způsob života, a současně si dělá poznámky o jeho hlasu, o stavu a barvě kůže a způsobu dýchání, držení těla a dokonce i pachu. Všechno dohromady slouží k vytvoření detailní představy o pacientově zdraví, největší váhu však mají dva speciální postupy: diagnóza z pulzu a z jazyka.

Diagnóza z pulzu. V čínském lékařství se obvykle měří 12 druhů pulzu, z nichž každý odpovídá důležitému orgánu nebo systému v těle.
Terapeuti pulz zjišťují jemným přitlačením tří prstů - každý zjišťuje jiný pulz - na tepnu na vnitřní straně zápěstí. Další pulzy se měří silnějším přitlačením a tento postup se pak opakuje na druhém zápěstí, až se změří dohromady 12 pulzů. Střední přitlačení se někdy používá ke zjištění dalších šesti pulzů, které prý udávají hladinu energie v krvi.
Každý pulz se hodnotí 28 stupni kvality nebo typu - např. "rychlý" , "těžko zachytitelný", "proměnlivý , "plný", "nekompaktní" a "prázdný". Na základě tohoto vyhodnocení a síly nebo slabostí pulzu terapeut rozhodne, na kterém místě je energie nevyrovnaná a jakým způsobem to napravit. Pomocí dedukce, založené na pozorování různých jevů a příznaků, najde zkušený terapeut důkazy o prodělaných chorobách a dokáže předpovědět pravděpodobnost budoucích zdravotních problémů.

Reklama

Pulzy ovlivňuji i jiné faktory než nemoci, např. denní doba, roční období a tělesná námaha. Zkušeny terapeut o všech těchto vlivech ví a při určování pacientova zdravotního stavu s nimi počítá.

Diagnóza z jazyka. Terapeuti vyhodnocují barvu, tvar a povlak jazyka, dále jestli je vlhký nebo suchý a jsou-li na něm nějaké prasklinky, "bodlinky", jizvy nebo vřídky.
Jednotlivé části jazyka se vyšetřují kvůli speciálním informacím o jednotlivých orgánech. Např. namodrale purpurová špička jazyka údajně svědčí o konkrétním stavu energie v srdci a pohmožděniny od zubů kolem okraje jazyka ukazují na obtíže trávicího systému.
Temný bílý povlak se považuje za normální, avšak silnější šedý, žlutý nebo bílý povlak svědčí o nějaké poruše. Zdravý jazyk by měl být mírné vlhký, což je znamením, že tělesné tekutiny volné proudí; je-li příliš suchý nebo příliš vlhký, svědčí to o porušené rovnováze.
Přesný typ nerovnováhy se pak určí po zvážení dalších jevů - např., jestli je jazyk rozpraskaný, zduřelý, tuhý nebo zda se chvěje a všech informací získaných od pacienta.

Reklama

Komentáře

Dana (St, 9. 6. 2010 - 15:06)
Pálí mě 2 roky jazyk a proto bych se chtěla zeptat,zda je známa nějaká adresa, kam se obrátit na stanovení ortientální diagnostiky. Podle lékařů jsem naprosto zdravá.
cedule (St, 16. 6. 2010 - 04:06)
Když přijdete do nemocnice,tak se dle nástěnek,nebo cedulí a máte huby z orientujete a pak Vám ten,který příslušný lékař určí Vaši diagnosu.
Granvin (Čt, 10. 6. 2010 - 00:06)
Pálí mě 2 roky jazyk a...Napiš mi na mail (viz profil) a pošlu ti nějaký kontakty s adresama.
Granvin (St, 16. 6. 2010 - 22:06)
Když přijdete do...Jak hlubokomyslné.
Reklama