Reklama

Obliba aromaterapie ve světě roste, u nás byla označena za šarlatánství

Odmítavý či velmi zdrženlivý vztah k alternativní medicíně doporučila lékařům Purkyňova lékařská společnost. Za šarlatánskou metodu označila mimo jiné směry i aromaterapii. Aromaterapie, která využívá esenciální oleje pro léčebné účely si však ve světě získává popularitu, zejména ve Francii. Její oblibu zvyšuje zájem o bioprodukty a určitá nedůvěra vůči lékům, píše agentura AFP.

Podle společnosti OpenHealth se jen ve Francii roční obrat v sektoru aromaterapie blíží 180 milionům eur (4,9 miliardy Kč). Během jednoho roku vzrostl téměř o 16 procent.

“Uvědomujeme si, že uživatelé našich produktů chtějí pečovat o svou formu a zdraví a že si kladou otázky, které lobby syntetické chemie dlouho zastíralo,“ konstatuje Isabelle Pacchioniová ze společnosti Puressentiel, která je ve Francii jedničkou v aromaterapii a je ztělesněním nebývalého úspěchu v tomto sektoru..

Díky aromaterapii je možno si ulevit od mnoha běžných potíží, jako je rýma, bolest hlavy, nespavost, únava, stres, bolesti kloubů či bodnutí hmyzem.

Puressentiel rovněž ve spolupráci s lékaři a nemocnicemi provádí vědecké studie o účinnosti a toleranci svých produktů, zná však své limity. “Nechceme léčit choroby, ale zlepšovat podmínky nemocných,“ říká zakladatelka firmy.

Reklama

V Německu používá například třicítka nemocnic esenciální oleje jako podpůrné prostředky při léčbě a k prevenci strupů, zejména u starých pacientů.

“Často můžeme pozorovat, že tu jsou nižší náklady než s obvyklými farmaceutickými produkty,“ uvádí německá expertka na aromaterapii Monika Wernerová. “Mnozí lékaři změnili svůj názor na aromaterapii, ale čeká nás ještě dlouhá cesta a stále tu je mnoho skeptiků,“ dodává.

Anne Landreauová z univerzity v jihofrancouzském městě Nice, která vyučuje farmaceutické vědy a lékařské inženýrství, však varuje před nadměrným používáním esenciálních olejů. “Tendence veřejnosti k návratu k přírodě může vést k tomu, že lidé budou všude hledat zázračné účinky“ aromaterapie, upozorňuje.

“Přestože aromatické oleje nemají postavení léků, tvoří je směs aktivních látek, které je třeba používat v přesně určených případech a v odpovídajícím množství,“ uvádí Landreauová.

Landreauová zkoumala působení esenciálních olejů ve francouzském ústavu CHU v západofrancouzském Angers. A k jakému závěru dospěla? “Nelze říci, zda mohou být esenciální oleje nebezpečné, či nikoli. Závisí to na jejich složení, používaném množství a na reakcích každého člověka,“ konstatuje.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Hanka (Čt, 15. 10. 2015 - 11:10)
Z aromaterapie pravidelně používám tea tree a levanduli na jakékoliv běžné kožní problémy a eukalyptus doma a v kancelari do aromalampy jako prevenci nachlazeni. Zatim vše vždy zafungovalo.
! (Čt, 15. 10. 2015 - 16:10)
Šarlatánství to určitě není. Když vlezu do nacpané tramvaje, kde je vzduch jako kdyby se tam zouvalo procesí, je mně z toho smradu na blití. Z toho usuzuji, že aroma na člověka určitě nějaký vliv má,
Ivan (Čt, 15. 10. 2015 - 16:10)
ještě v šedesatých letech byla za šarlatánství označována i akupunktura,ačkoliv ještě dnes někteří i vzdělaní hlupáci ji pořád tak berou...Tenkrát ji začal provádět sovětský svaz a používal s uspěchem,tak pokud velký bratr toto uznal,museli i ti naši...
( ! ) (Pá, 16. 10. 2015 - 10:10)
Ále stejně nejlepší aromaterapie je taková pěkně roztoužená buchtička, plná té toužebné šťávy, horká a toužící.Ta vás tak krásně přijme, obejme a tak krásně laská, že je to těžké se někdy udržet a nenaplnit jí tím svojim semínkem. Rozhodně to není jako přijímat rozhodnutí na stranické schůzi!
no, (Pá, 16. 10. 2015 - 11:10)
Ále stejně nejlepší...A pak že aromaterapie nefunguje...
Linda (Pá, 16. 10. 2015 - 17:10)
Ále stejně nejlepší...To mi připomnělo můj oblíbený erotický olej s kapičkou pačuli, ylang ylangu a santalu :)
pavel (So, 17. 10. 2015 - 06:10)
To mi připomnělo můj...Santal mám moc rád.
Reklama