Reklama

Jak reflektoricky stimulovat orgány

Na začátku 19. století zkoumali různí badatelé jak v Evropě, tak i v USA reflektorické spoje mezi určitými oblastmi kůže a orgány. Za zakladatele moderní masáže reflexních zón je považován americký ORL lékař William H. Fitzgerald (1872-1942), který se zabýval nejen čínskou, ale i indickou lidovou medicínou. Zjistil, že masáž určitých oblastí těla může ovlivnit i funkci jednotlivých orgánů.

Objevy doktora Fitzgeralda dál zkoumala masérka Eunice D. Ingham-Stoppel. Při tom se obzvláště soustředila na reflexní zóny nohou a tím položila základní kámen pro moderní masáž reflexních zón. Zjistila, že cílená masáž chodidel vyvolává účinky v odlehlých částech celého těla a celý organizmus je zobrazen na reflexních zónách chodidel. Pomocí masáže reflexních zón lze například prokazatelně stimulovat prokrvení vnitřních orgánů na základě jejich reflektorického spojení s chodidly. Snad ještě důležitější je ale celkové působení na tělo: Masáž reflexních zón vede k uvolnění celého organizmu a harmonizuje tělo a duši.

Také na dlaních a na ušních boltcích existují zóny , které jsou reflektoricky spojeny se zbytkem těla. I ty mohou pomoci zvýšit pocit pohody a naplnit tělo novou energií. Masáž reflexních zón navozuje blahodárný spánek, zlepšuje funkce metabolizmu a redukuje stres.

Reflexní zóny

Vzájemná propojení reflexních zón (především na chodidlech) a orgánů jim příslušejících jsou velice zjevná: mohou se projevit pocitem tlaku, svěděním nebo i pocitem tepla. Jak toto vzájemné působení probíhá, dosud nebylo zcela objasněno. Teorie, podle kterých jsou podněty doteku vedeny nervovými drahami od reflexních zón k oblastem těla, které jsou s nimi spojeny, se dosud nepodařilo potvrdit.

Reklama

Někdy se účinek připisuje také energetickým drahám, které fungují podobně jako meridiány v tradiční čínské medicíně.

Zdroj: Masáže pro rozmazlování, nakladatelství Grada

Reklama

Komentáře

Reklama