Telefonní linka Fons vitae: informace o nádorových onemocněních prsu

Preventivní prohlídky u zubaře či pravidelné návštěvy kadeřníka již většina z nás přijala jako samozřejmost. Ženy by si ve svých kalendářích ale měly pravidelně zaškrtávat ještě jeden termín - pravidelné samovyšetřování prsů.

Zhoubným nádorům prsů u nás ročně podlehnou asi dva tisíce žen a u dalších přibližně čtyř tisíc je toto onemocnění nově diagnostikováno. Bohužel až 40% pacientek vyhledá lékařskou pomoc až v pokročilém stádiu onemocnění, kdy je šance na vyléčení malá.

České ženy bohužel zatím nejsou zvyklé pravidelně kontrolovat své prsy a provádět samovyšetřování. Přitom pokud žena objeví ve svém prsu bulku (která naštěstí v mnoha případech nemusí znamenat zhoubné onemocnění) a navštíví svého lékaře včas, v případě, že se skutečně jedná o zhoubný nádor, mnohonásobně zvyšuje šanci na úplné uzdravení. Možnosti léčby jsou u nás srovnatelné s ekonomicky nejvyspělejšími zeměmi a lékaři mají k dispozici řadu moderních a účinných léků, které mohou ženám významně pomoci.

Samovyšetřování prsů by měla jednou měsíčně provádět každá žena starší 25 let. Po dosažení 40 let by navíc každé dva roky měla podstoupit mammografické vyšetření a od 50. roku by měla na mammograf docházet již každoročně.

Máte-li obavu z rakoviny prsu, zkuste zavolat na telefonickou linku Fons vitae (Pramen života), kterou v rámci stejnojmenného programu prevence nádorových onemocnění prsu provozuje Česká společnost podpory zdraví. Cílem programu je motivovat ženy k pravidelnému samovyšetřování prsů, což vede k včasnému zachycení onemocnění a tím vyšší naději na uzdravení.


Na pražském telefonním čísle 02/ 20 38 21 88 si můžete 24 hodin denně vyslechnout základní informace o tomto závažném onemocnění. Chcete-li se o svém problému poradit osobně, zavolejte na linku vždy ve středu mezi 18. a 20. hodinou. V tu dobu na vaše dotazy odpovídají lékaři - specialisté z pražských onkologických pracovišť.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama