Tasemnice

Tasemnice patří mezi nejstarší škodlivé lidské parazity. Tasemnice z ryb, vepřového a hovězího jsou považovány za nejnebezpečnější.

Za­tímco jedni ztrácejí na váze, jiní naopak hodně přiberou, když se v nich usídlí. Může zvýšit hladinu krevního cukru, čímž je mylně diagnostiko­vána cukrovka, může způsobit chudokrevnost, záchvaty či epilepsii. Vyměšování kusů parazita je potvrzením jeho přítomnosti, spolu s dal­šími obecnými příznaky jako bolestí v břiše, obrovským hladem, pohy­by ve střevech a rozšíření střev plynem. Dalšími znaky jsou střídání zácpy s průjmem, bolesti hlavy, noční pocení, hluchota, slepota, pálení žáhy, bušení srdce, svrbění konečníku a lechtání v nose. Velmi často však nejsou žádné příznaky kromě částeček těla parazita s vajíčky. Obecné potíže naopak mohou setrvat ještě i nějaký čas po vypuzení parazita.

Terapie je ovšem úspěšná pouze tehdy, je-li vyhnán celý červ. Pokud ve tkáni zůstane zaseknutá nepatrná hlavička (skolex), celý červ znovu doroste. Pokud se hlava zavrtá hluboko do střevní stěny, zranění může být dále infikováno bakteriemi a vede ke vzniku vředu. Proto je dobré podniknout několik kol terapie s jedno či dvouměsíčním odstupem, aby bylo dosaženo skutečně jistých výsledků. Pokud je podezření na vředy ve střevě, použijte při výplachu klystýrem vodu s aloe vera a lněným semínkem a také je užívejte formou čaje a šťáv.

Tasemnice z ryby

Tasemnice z ryby je největším parazitem, jaký může v zažívacím traktu vyrůst, dosahuje totiž délky i více než 20 metrů. Do lidského těla se dostane pozřením syrové nebo nedostatečně tepelně zpracované ryby, jež hostí stádium larvy. Červ dokáže vyprodukovat více než 1.000.000 vajíček denně a může žít 20 i více let, aniž je zaznamenána jeho přítomnost. Vyvolává totiž jen málo příznaků s výjimkou chudokrevnosti a zácpy tlustého střeva.

Úřad pro léčiva a potraviny ( USA ) vydal doporučení, podle něhož by se ryby, které budou servírovány syrové, marinované nebo jen částečně tepelně upravené měly bleskově zmrazit pod bod mrazu i níže a nechat zmražené 15 a více hodin nebo zmrazit konvenčně na mínus 12 °C a níž na 7 dní. Syrové ryby se používají do suši, na japonský pokrm ze syrové ryby sašimi, jihoamerický pokrm z marinované ryby zvaný seviche, je jím nasolený losos s koprem a pepřem gravlax, nakládaný sleď, pokrm zvaný lomi, losos v lomi úpravě a ryby za studenaá uzené. Patří k nim rovněž polovařené závitky a filé.

Kromě larev tasemnice se ze syrových ryb můžete nakazit dalšími potenciálně škodlivými červy jako škrkavkami nebo hlísticemi a další­mi dvěma nebezpečnými druhy. Z toho důvodu je doporučení rozum­ným opatřením proti parazitům, aby se daly konzumovat tepelně řádně nezpracované ryby.

Tasemnice z hovězího

Je druhou nejdelší tasemnicí, dosahuje délky mezi 6,5 až 19,5 m. Trpí jí obvykle lidé, kteří často jedí syrové nebo polosyrové hovězí maso. Jedovaté látky, které produkuje, mohou způsobit křeče a záchva­ty, únavu, nutkání ke zvracení, slabost, závratě a jiné potíže. Pokud je hovězí dobře propečené, paraziti a jejich zplodiny v něm nejsou. (Nic­méně, dobře tepelně zpracovaná masa jakéhokoliv druhu jsou mno­hem a mnohem hůře stravitelná než polosyrová a neobsahují žádné výživné látky. Proto určitě servírujte s masem velké množství zeleniny i listových salátů.)

Tasemnice z vepřového

Dospělá tasemnice z vepřového může v těle žít více než 25 let a způsobit takové zdravotní potíže jako epilepsii nebo záchvat jí podobný, protože larvy a cysty této tasemnice žijí v mozku.Parazity získané z vepřového lze zabít jen obtížně, a to je také důvodem pro to, že v mnoha kulturách se vepřové maso nejí nebo se jí dobře tepelně zpracované.

Zdroj: Carrie L´esperance - Detoxikace podel ročních období, nakladatelství Fontána

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama