Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Taoistický recept na dlouhověkost

Jedním z nejúžasnějších případů dlouhověkosti je čínský bylinkář a taoista Li Ťing-juan, který si po celý svůj dlouhý a aktivní život uchoval mladistvou sílu, sexuální potenci a dokonalé zdraví.

Mistr Lu- Ťing-juan zemřel v roce 1933, krátce poté, co se oženil se svou 24. ženou. V Číně je považováno za historickou skutečnost, že se narodil v roce 1677. Pokud je to pravda, bylo by mu v době jeho úmrtí 256 let. Když zemřel, měl dosud vlastní zuby a vlasy a ti, kteří ho znali, říkali, že ještě ve 200 letech vypadal na padesát. Mistr Li Ťing - juan zanechal konkrétní rady pro všechny, kteří mají v úmyslu řídit se jeho příkladem. Držel se tří základních pravidel.

1. Nikdy v životě nespěchej
Vykonávej vše pozvolna, ber vše klidně a dopřej si tolik času, kolik potřebuješ. Své žáky nabádal, aby stále dbali na to, aby bylo jejich srdce klidné, aby seděli tiše, jako želva, chodili tak čile jako pták a spali tak tvrdě jako pes.

2. Vyhýbej se extrémním emocím
Prudkým citovým bouřím by se měl člověk vyhýbat, především když je starší. Nic neokrádá tělo tak rychle o energii a nic tak nenarušuje harmonii vnitřních orgánů jako prudké citové výlevy. Ucpávají totiž tři stanice odstraňování jedů - ledviny, játra a plíce.

3. Cvič denně čchi-kung
Člověk by měl pravidelně cvičit čchi-kung. Délka a intenzita takového terapeutického programu přitom nejsou tak důležité jako pravidelnost, pokud cvičení vybral mistr čchi-kung.

Navíc Li ťing-juan ještě uváděl tři specifické pokyny pro výživu:

  • V horkých letních večerech by se nemělo příliš jíst, protože to způsobuje stagnaci krve a energie.
  • V chladných zimních dnech by se mělo jíst větší množství výživných potravin, protože dodávají tělu esenci a energii, kterou potřebuje, aby se při chladném počasí udrželo v teple.
  • Člověk by se měl živit především vegetariánsky a navíc užívat byliny prodlužující život.

    Byliny, které mistr Li Ťing-juan téměř výlučně doporučoval, byly ženšen, kořen dlouhověkosti a dosti neznámá rostlina s názvem hydrocotyle aratica minor, skromný příslušník čeledi pupečníkovitých, který roste divoce v tropických asijských marších. Obsahuje silný alkaloid, který má italizující účinky na nervovou soustavu, mozkové buňky a endokrinní systém.

    Zdroj: Mistr chian Zettnersan - Stará čínská tajemství

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

  • Obrázek uživatele Jarmil
    Jarmil (anonym)

    Mam za to ze jakakoliv snaha o predani informaci o udrzeni zdravi prirodni cestou je neocenitelna pro lidstvo.Nesmirne si techto dobrovolniku vazim,s pranim aby vznikla masova informacni organizace dotovana miliardovimi vladnimi prostredky.J.K.

    Feb 06, 2007
  • Obrázek uživatele Uncaria
    Uncaria (anonym)

    Jarmil ,ja chci byt taky stale mlada a karsna,ale bohuzel vek se neda zastavit. Ty mas naky recept?

    Feb 07, 2007

Přidat komentář

Reklama

Reklama