Syndrom diabetické nohy

Čtvrtina z více než 700.000 diabetiků trpí vážnými zdravotními komplikacemi. K nejzávažnějším patří syndrom diabetické nohy, kterým trpí 40.000 lidí s cukrovkou. Termín diabetická noha označuje poruchy tkáně nohy provázené poruchou nervů, nejčastěji pod kotníkem. I drobná poranění pak vedou ke vzniku vředů a infekcí. Novinářům to řekla Alexandra Jirkovská z Centra diabetologie Institutu klinické a experimentální medicíny.

Syndrom diabetické nohy postihne zhruba pět procent diabetiků. Nemocným lékaři postupně odstraňují poškozené části nohy a téměř polovina pacientů se nakonec musí podrobit amputaci. Rozhodující je včasné zahájení léčby na specializovaném pracovišti, které se zabývá nejenom bezprostředním ošetřováním vředů.


V Česku pracují téměř dvě desítky podiatrických ambulancí, které se specializují na syndrom diabetické nohy. Podle Jirkovské by jich mělo být pětkrát tolik. Vznik a dostatečný počet podiatrických ambulancí dokázal ve Velké Británii a Německu téměř o polovinu snížit počet amputací nohy u diabetiků.


Klienti českých podiatrických ambulancí přicházejí v průměru teprve půl roku potom, co se jim na noze objevil vřed. To je chyba.


Riziko vzniku diabetické nohy může signalizovat pravidelné samovyšetření, které si pacient může provádět speciálními náplastmi, jež lze koupit v lékárně. Náplast dokáže kontrolovat funkci kůže a na problémy upozorňuje změnou zabarvení. Prvotní zjištění nějaké dysfunkce je třeba konzultovat s odborným lékařem.


Jitka Klejnová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  Nevím, jestli je to mezi diabetiky všeobecně známo, ale kdysi provedl Dr. Agarwal rozsáhlou studii na zhruba 3000 diabeticích. Podával jim větší dávky aloe vera gelu společně s vlákninou a výsledkem bylo snížení cukrovky u 94% z nich. Podrobněji je to popsáno třeba tady: http://www.beznudle.cz/lex-cz-blog-0002.html Třeba ta informace někomu pomůže snížit komplikace cukrovky. Martin

  Srp 02, 2016
 • Obrázek uživatele Diabetik
  Diabetik (anonym)

  To víš že jó, dealere.

  Srp 02, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama