Svízele špatně placených lékařů postkomunistické Evropy

Lékaři v postkomunistických zemích Evropské unie, kteří jsou občas placeni hůře než uklízečky, stále častěji stávkují a protestují - anebo prchají na Západ, napsala agentura AFP.

V polských nemocnicích lékaři stávkují už šestý týden za výrazné zvýšení svých platů. Stávka podle lékařských odborů OZZL zatím vypukla téměř v polovičce ze 608 nemocnic v zemi.


V naléhavých případech i stávkující poskytují péči, avšak nevyplňují dokumenty. Konzervativní vláda odmítá učinit jakékoli ústupky a tvrdí, že na ně nemá peníze. Doktoři zvažují, zda se pustí do hladovek.


Před týdnem v Sofii pochodovaly skoro dvě tisícovky zdravotnic a zdravotníků na manifestaci za zvýšení platů. "Stop bídě," skandovali demonstranti.


Polský doktor v průměru pobírá základní plat na úrovni 380 eur čistého (necelých 11.000 Kč). V Bulharsku je to ještě méně, okolo 280 eur (8000 Kč). V Maďarsku činí průměrný měsíční příjem, se zahrnutím prémií a příplatků za přesčasy, 420 eur (12.000 Kč).


V sousedním Slovensku si lékaři loni vymohli zvýšení platů o pětinu, po skoro dvouměsíční stávce. Nyní v průměru vydělávají 1000 eur měsíčně (necelých 29.000 Kč). Ale na takovou sumu se musejí podle šéfa odborů LOK Mariána Kollára hodně nadřít a odpracovat 350 až 400 hodin měsíčně. Odboráři znovu požadují zvýšení mezd o 30 procent a hrozí stávkou.


Nejvyšší platy v regionu mají čeští lékaři, v průměru 1400 eur (40.000 Kč). Avšak za podmínky, že v práci stráví na 300 hodin měsíčně.


"Nikdo z nás by nechtěl být v pondělí operován lékařem, který je ve službě už od pátečního rána," říká prezident České lékařské komory Milan Kubek.


Nízkými platy se vysvětluje i přetrvávající korupce a úplatky ve zdravotnictví, jako dědictví komunismu, kdy zdravotní péče byla teoreticky zdarma, ale kde ve skutečnosti vládla plíživá privatizace.


V Polsku obálka velmi často zázračně umožní zkrátit čekací doby na operaci, které jinak bývají i na léta.


V Maďarsku bývá občas třeba zaplatit až tisícovku eur za jednoduchý zákrok. Porod vyjde na přibližně 400 eur (více než 11.000 Kč). Chirurgové a gynekologové široce těží ze systému, který pacienty ani neudivuje.


V Bulharsku se často stává, že lékař odmítne léčit pacienta, který nechce vyplatit jistou částku v hotovosti.


Problém je daleko vzácnější v luteránském Estonsku, zatímco v sousedním Lotyšsku nový prezident Valdis Zatler přiznal, že jako lékař po celou dobu přijímal "dárky" vděčných pacientů.


Jiným způsobem, jak uniknout bídným platům, je odejít pracovat na Západ, kde je silná poptávka po zdravotnickém personálu, zejména v Británii, Irsku, Švédsku, Dánsku či Německu.


Díky nízkonákladovým leteckým společnostem někteří polští lékaři létají do Anglie, kde si za dva dny a dvě noci v pohotovosti vydělají 2000 eur (přes 57.000 Kč).


Polská lékařská komora odhaduje, že od vstupu do EU v roce 2004 vycestovalo šest procent ze 100.000 praktických lékařů. Daleko více se pustilo žilou řadám domácích anesteziologů, jichž ubylo okolo 17 procent.


Česko podle Milana Kubka každým rokem opouští okolo čtyř stovek doktorů.
"Stále víc a víc mladých lékařů sní o práci v zahraničí," tvrdí generální tajemnice estonských lékařských odborů Katrin Rehemaaová.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (35)

 • Obrázek uživatele 111111
  111111 (anonym)

  To je pěkná lež. Neznám chudého lékaře a ještě ta drzost napsat , že jsou špatně placeni. Chtěl bych takového poznat. Celý článek je nesmysl.

  Črv 05, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Taky neznám chudýho lékaře. A to na pár vyjímek,že znají hovno mají moc peněz.

  Črv 05, 2007
 • Obrázek uživatele Macek
  Macek (anonym)

  Kecy, kecy, nic než kecy! Já jako podnikatel ve stvebnictví, kdyby mě spadl barák, tak ostuda že se z ní nezmotám! A můj velký zisk? Já musím i investovat! Soused je lékař.Investuje za něj pojišťovna a ještě bere´všimné v ceně lepšího motocyklu. Už usmrtil několik lidí, nedbalou péčí. Vždy ale opuštěl soudní síň jako víťěz. Jo, já lituju, že jsem taky místo práv nevystudoval medinu!

  Črv 05, 2007
 • Obrázek uživatele Miloš
  Miloš (anonym)

  Doktoři, dám vám radu. Když vy pořád s tím pozitivním myšelním... Táhněte do Německa dělat saniťaky a uklízeče:)

  Črv 05, 2007
 • Obrázek uživatele rectify
  rectify (anonym)

  Klidně, saniťáky a uklizeče v Německu zvládneme a vy můžete za nás tady dělat lékaře. Doufám, že budete jedničky. Marek To je slovník doktora práv? Docela zajímavý.

  Črv 05, 2007
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Sedět u kafe, bouchat razítka a řvát na děcko aby udělalo "Á" umím taky. Klidně si odjeďte do Německa, na každé místo obsazené lékařem, který umí napsat akorát léky na kterých nejvíc získá, nebo bejte nepříjemnej na lidi tady čeká 10 dalších, mladších , schopnějších...(já vím, s vyjímkou zubařů) Takhle Vám to sdělí každej pracovní úřad.

  Črv 05, 2007
 • Obrázek uživatele Natali
  Natali (anonym)

  Je mi 30let. Chodila jsem od jedné zubařky k druhé a mám takový pocit, že zubaře může dělat kde jaký trouba! Asi tak 70% zubařů nechodí na pravidelná školení, nezdokonalují se a nezajímají se o novinky. Lékaři ustanou na mrtvém bodě a jakmile postřehnou, že při placení sebedivnější částky nereptáte, navyšují a navyšují, dokud si to necháte líbit, ale jejich péče se s cenou nezlepší, bohužel. Máte pod zubem váček, ale toho si pan doktor nevšimne, dokud jej na to neupozorníte. Dříve jsem za bílou plombu platila 290czk, nyní platím 1600czk a na zub stejně nemůžu kousat, přesto že je zub po zákroku více jak 14dnů. Zaplatíte si bílou plombu a v bílých zubech máte šedou plombu. Zubař má dovolenou, jinak by to odemě pěkně slíznul, šarlatán! Myslím, že na těchto případech se člověk opravdu naučí bránit a hájit své finance i zdraví, přesto, že se mu do toho moc nechce a nerad na lidi křičí. Takže už žádné kávičky a bonboniérky, pane doktore sem,pane doktore tam,...prostě mě bude muset nějak to své lékařské flinkání logicky vysvětlit a na své náklady dát do pořádku. Co se to děje???

  Črv 05, 2007
 • Obrázek uživatele Milka
  Milka (anonym)

  dát takový téma na "doktorku" je vyloženě provokace. Protože i kdyby se našlo dost lidí nespokojených s lékařskou péčí ani s tímhle článkem, tak tady je utlučou čepicema:)

  Črv 05, 2007
 • Obrázek uživatele M.
  M. (anonym)

  Až bude mít půl národa takovej plat za tak málo práce jako doktoři (nemyslím sestřičky a pomocný personál!) tak ať si stěžují. jinak je to diskuse o ničem. A navíc to provokuje mladé lidi s dětmi, kteří nacpou půl rodinných příjmů do lékařské péče!

  Črv 05, 2007
 • Obrázek uživatele rectify
  rectify (anonym)

  jana ...schopnějších NElékařů, tak to asi mělo být správně.

  Črv 05, 2007
 • Obrázek uživatele rectify
  rectify (anonym)

  Není nad šamany, zvlášť u zomené ruky nebo zápalu slepého střeva. Nebo taková uskřinutá kýla! Kam se hrabou nějací doktoři. Jedině zaříkávání.

  Črv 06, 2007
 • Obrázek uživatele Lobbyman
  Lobbyman (anonym)

  Zdravím, rectify-chudáčku ubožáčku.Za odstranění nádoru si lékař mého otce vyžádal ještě před operací 10.000,-.Když jsem šel na operaci s kýlou,tak si zase jiný pan chudáček doktor řekl o 7.000,-.Jděte páni doktoři do prdele.Dělám v oblasti,která žije procenty z prodeje,ale v životě by mi moje svědomí a vychování nadovolilo dělat to,co dělá většina doktorů. Co se týče zlomeniny (poslední článek prstu-otevřená),tak tu jsem díky skvělému zákroku pana doktora řešil skoro dva měsíce a po dvou letech mám 50% hybnost a prst nadosmti ohnutý směrem dolů (bohužel jsem v ten okamžik neměl u sebe hotovost). Poslední zkušenost-byl jsem na pohotovosti s kamarádem,který dostal astmatický záchvat 01:00-Motol (došel mu lék) .Po třiceti minutách,kdy sestra od nás odešla,vykoukl doktor,ze kterého to táhlo až k nám a seřval nás,proč ho otravujem s takovou blbostí. Takže se tady prosím Tě přestaň litovat a zkus nejdřív začít na straně doktorů. Zneužíváte svého zaměření.Když Ti dělá problém dělat to,co jsi odpřísáhl (a věděl moc dobře za kolik),tak si najdi práci,kde vyděláš víc a přitom neublížíš lidem.

  Črv 06, 2007
 • Obrázek uživatele Lobbyman
  Lobbyman (anonym)

  Fakt nesnáším tohle fňukání.Lituji jen toho,že se netrestájí vaše chyby tak,jako když např. řidič autobusu srazí někoho na přechodu.On to přece také neudělal schválně.

  Črv 06, 2007
 • Obrázek uživatele Lobbyman
  Lobbyman (anonym)

  Mimochodem,aby nenastal pocit,že jsem nějaký nespokojený důchodce.Je mi 27.Vydělávám několika násobek průměrného měsíčního platu-OFIKO.

  Črv 06, 2007
 • Obrázek uživatele Lobbyman
  Lobbyman (anonym)

  Tzn. RANEC NA ZDRAVOTNÍM A NA DANÍCH.

  Črv 06, 2007
 • Obrázek uživatele Doktor
  Doktor (anonym)

  Jsme pakáž, nezasloužili bychom si ani deset tisíc hrubého za to hovno, co děláme. Jdu si do práce odpočinout jako všichni moji kolegové, tak se nám pak nedivte, že na to serem.

  Črv 06, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Když je tady tolik řečí, tak proč jste na ty fňukající doktory nešli vy? Po šesti letech flákání na vysoké byste měli plat, o kterém se vám ani nesnilo. A jen bysta razítkovali a psali recepty a na nějakých nočních byste se pohodlně vyspali a ještě brali plat. Konečně, proč platíte zdravotní pojištění? Přece není povinné, tak ho vypovězte, doktoři jsou k ničemu, tudíž je nepotřebujeme. A proč nepřejdete k těm dobrým doktorům. Když kupujete televizor, také ho nekoupíte na tržnici, abyste na něj pak nadávali, ale projezdíte kříženm krážem republiku. Není snad svobodná volba lékaře?

  Črv 06, 2007
 • Obrázek uživatele __utma=34027242.921430188.1183643793.1183672344.1183701159.4
  __utma=34027242... (anonym)

  Jen si dejte, ring volný. Prima místo na odreagování agrese a zakomplexovaných jedinců.

  Črv 06, 2007
 • Obrázek uživatele bobina
  bobina (anonym)

  Kvalitní doktory určitě potřebujeme všichni.Bohužel ,jako ve všech resortech:pár flákačů a věčných fňukalů pokazí reputaci i těm ostatním.Nelze přecházet jenom k těm kvalitním,protože dobrý doktor,musí mít na svého pacienta alespoň trochu času.Spíš by se pojišťovny měly starat o to,komu vyplácí kapitaci a za jak odvedenou práci.Zatím je jim to šuma fuk.Takže se pak klidně najde lékařka,která je v práci pár hodin a nikomu ,kromě pacientů,to nevadí.Je soukromá,takže si může dělat, co chce ,protože své má jisté.Platy lékařů odpovídají všem ostatním profesím,to znamená,že naříkat by mohla většina pracujících.Nevím,proč se stále někdo preferuje,jako potřebnější.Zřejmě se řídí příklady těch,kteří jen hrabou a hrabou a stále mají málo.Co se týká států,zmíněných v článku,tak tam také záleží na ostatních cenách.Podle toho,pak lze porovnávat výši příjmů.To je stejné,jako když nám tady neustále hustí do hlavy srovnávání cen v evropské unii,ale pouze ,co se týká výdajů.Škoda,že si všichni,po vzoru vlády,nemůžeme schválit platy a přesvědčovat ostatní,jak si je zasloužíme.

  Črv 06, 2007
 • Obrázek uživatele rectify
  rectify (anonym)

  Bobino, beru. Nedávno se diskutovalo , kolik přidat soudcům, aby nemohli být zkorumpovatelní. Pilvák To, co popisuje, je možné dělat všude, nejen ve zdravotnictví. A často v mnohem větší míře. Stačí vzpomenout předváděcí akce. A proč tolik lidí /žen/ věří zázračným tabletkám na hubnutí také mi není jasné.

  Črv 06, 2007
 • Obrázek uživatele Pilvák
  Pilvák (anonym)

  No, tak lékárna (VŠ) není zrovna jednoduchá. Ale potom, když si přes známý šikovně zařídíte dodávky nedostatkových a omezených léků a prodáváte je důchodcům a holkám toužícím po vosím pasu, je to Havaj! K tomu se nedopracuje ani špičkovej manažér středně velkýho podniku:)

  Črv 06, 2007
 • Obrázek uživatele Lobbyman
  Lobbyman (anonym)

  Jasně,jak jsem očekával.Kritika musí být asi kladná,aby mohla očekávat reakci toho,komu je určená. Jinak nikdo tu přece netvrdí,že by jste měli brát minimální mzdu.Jen nadřazenost,která je doktorům vlastní,je na takovém bodu,že popírá důležitost a potřebnost jiných profesí. Ano studovali jste 6 let,ale to např. můj bratr také.Je vedoucím vývoje v oblasti letectví a po 5.letech bere 20.000,- čistého.Jeho žena dělá ve výzkumáku (také inženýrka) a bere tam 15.000,-.Tak si to zkuste porovnat s platem,co berete jenom vi všichni,co jste zde reagovali na obranu doktorů a pak dejte argumenty,proč to tak je,a nebo proč by to mělo být jinak. Díky

  Črv 06, 2007
 • Obrázek uživatele bbb
  bbb (anonym)

  Před pár lety a jistě dosud byl základní plat zkušeného lékaře 16.000 Kč měsíčně. Na polyklinice. Lékař narozdíl od konstruktéra mnohdy pracuje s krví, s umírajícími, setkává se s ukrutnou bolestí. Lékař léčí, ale příroda uzdravuje. Přesto chyby udělá, pomyšlení na takové vlastní omyly bych nechtěl mít.

  Črv 07, 2007
 • Obrázek uživatele Richard
  Richard (anonym)

  Tady mne máš, i s mýma trubičkama. Praktikuji to asi 2 roky. Začínal jsem trubičkami prům. 3 mm, postupně jsem přidával a teď používám orig. silikonové cévky.Močová roura se přizpůsobí, používám lubrikační gel s Tea Tree oil. Ze začátku po aplikaci to při močení trochu řezalo ale teď je to bez problémů. Je to nepopsatelně příjemný pocit, když cévkou projíždíte zúžením v místě prostaty.Tak se vlastně dráždí prostata. Takto se můžete dráždit "jak dlouho" chcete a nedojde k ejakulaci a při tom zažíváte nepopsatelné pocity. Už ten pocit, že máte v penisu zastrčenou takovou trubku, která vás příjemně dráždí je rajcovní a když si jdete např. zaběhat

  Črv 07, 2007
 • Obrázek uživatele Lobbyman
  Lobbyman (anonym)

  Zdravím, bbb-chyba konstruktéra letadel může táké dost bolet.

  Črv 07, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Konstruktér letadla když to podělá, tak to taky odsere. Ale když po neschopném doktorovi zůstanou mrtví, tak se nic neděje.

  Črv 07, 2007
 • Obrázek uživatele bobina
  bobina (anonym)

  to rectify:nelze nikoho učiniti nezkorumpovatelným,neboť "s jídlem roste chuť".

  Črv 08, 2007
 • Obrázek uživatele rectify
  rectify (anonym)

  bobino, máš opět pravdu, že tohle není řešení. Naopak jistě znáš pár lidí, kteří jsou i přes nízké platy nezkorumpovatelní, prostě proto, že mají určité zásady. ----- Ring volný. Můžete se pustit všichni znovu do lékařů. Jen dávejte pozor, ať si neuženete písařskou křeč.

  Črv 08, 2007
 • Obrázek uživatele bobina
  bobina (anonym)

  rectify:také ti dávám za pravdu.Právě v oborech,jako zdravotnictví,soudnictví,školství ap.,by měli pracovat lidé s morálními zásadami.Pak by diskutující nevstupovali do ringu.Za rány na solar si každý koleduje sám.Pokud by se lidé pracující v těchto oborech byli schopni prezentovat tak,jak od nich společnost očekává a potřebuje,pak si myslím,že i ta touha po lepším finančním ocenění,by nepůsobila ,jak červená na býka.

  Črv 08, 2007
 • Obrázek uživatele radek
  radek (anonym)

  souhlasím s tebou,pracoval jsem ve Francii 4 roky u své tety jako "chef de ranch" v jejím hotelu na Gare Du Nord v Paříži a mněl jsem možnost když onemocněla poznat francouzské nemocnice-tedy dvě. No je to jako přesednout z FERARI do perfektně vytunované škodovky ale se špatným řidičem.Naše nemocnice jsou perfektně vytunované ale pracují tam arogantní povýšenečtí lékaři.Ve francii mají doktoři 3 možnosti 1)zaplatit si své studium(pak ať si dělají po studiu co chtějí) 2)zajistit si sponzora (u toho pak musí 10-20let pracovat) 3)dostat stipendium (těch je minimálně) U nás vystudují zadara a ještě si vyskakují. Přesně jak říkáš-stav jejich příjmů odpovídá přesně stavu příjmů celé společnosti! Oni ale nechtějí se se společností SŽÍT,oni chtějí jen ŽÍT a ještě k tomu na vysoké noze za naše odvody na pojištění. Řeknu ti, že kdyby francouz platil v přepočtu ke své mzdě tak vysoké zdravotní pojištění jako platíme my,asi by byla další francouzská revoluce. No nic,ale měli by páni nafoukaní doktoři vědět,ža jich už máme dost.Bylo by asi načase si založit PACIENTSKOU ZDRAV.POJIŠŤOVNU a z vybraných peněz zprivatizovat nemocnici,zaměstnat loajální lékaře,se slušnýma podmínkama a naším programem. Je otázkou, jestli by tito se svou pýchou dokázali pracovat v takovémto zařízení.Tipnu si že by nás žalovali u ústavního či Strasburského soudu a volali po zrušení takové organizace. Oni umí tak akorát vyvěšovat na dveře svých ordinací stupidní nápisy typu "pořadí určuje lékař" atd.... Jsou to prostě pijavice žijící z krve pojišťoven,které plníme my svými odvody ze zákona a to je celé neštěstí. Kdyby každý pacient mněl svůj účet a teto si obhospodařoval pak by i museli léčit a poctivě pracovat.Ale pamatujme si to ! Stejně jim to jednou spočítáme tak jako jsme to spočítali teď Julínkovi,Cikrtovi a Topolánkovi.Tito 3 pánové chtěli udělat jen jedno: 1)Nakrmit lékaře peplatky aby drželi hubu 2)Vykrmit pojišťovny do kulata našimi penězi 3)Potom je zprivatizovat na A.S. a peníze by zmizely do nenávratna. Tyto metody jsou nám známy a i já skalní dlouholetý volič ODS jsem si s celou svou rodinou tentokrát ponechal hlasy u ledu a ODS sjme je nedali. a tak to spočítáme zase jednou i doktorům,přijdou totiž i horčí časy a pak jim vystavíme účet. AHOJ

  Lis 02, 2008
 • Obrázek uživatele radek
  radek (anonym)

  Ano zkurvený doktore-táhni do prdele i se svým lékařským uměním! Co jsště více takovému HOVADU odpovědět-nic ne OPOVRHUJI S VÁMI vy vyděrači a pijavice společnosti.

  Lis 02, 2008
 • Obrázek uživatele radek
  radek (anonym)

  HUSO! ty jsi vystudovala za naše daně,tak makej! Taková ubožačka jako jsi ty,která neví o zákoně zdravotního pojištění vůbec nic nestojí za povšimnutí. A nezpomeň si ty pičo pověsit na dveře ceduli"pořadí určuje lékař"

  Lis 02, 2008
 • Obrázek uživatele mahas
  mahas (anonym)

  radek je asi vul jak andel. Kazda spolecnost si vybere priority a podle nich zaplati ty obory, ktere zaplatit chce. Neni to o vykonnosti ekonomiky, protoze treba Portugalsko- lekar tam bere 5x vice nez je prumerny plat v dane zemi. Doktori v CR jsou unaveni a ustvani. Diky systemu socialistickeho zdravotnictvi, ktere tady udrzuje Paroubek a spol, neni mozne si vydelat jinak nez sluzbama nebo odchodem do zahranici. Premyslejte lidi, soudcu nedostatek neni, pravniku nedostatek neni, bankovnich uredniku na urovni stredniho managementu nedostatek neni. Proc? Vsichni si vydelaji vysoce nadstandartni platy. Lekaru realne nedostatek JE, coz uz se vi, jen politici to tutlaji. Lekari doopravdy odchazi do zahranici, hlavne do Nemecka, Rakouska, Irska, Anglie. Proc to delaji? No to je jednoduche... vyplati se jim to. Abych neukazoval jen ty nejbohatsi zeme. Prumerny plat lekare ve Slovinsku je 3x-4x nasobek prumerne mzdy ve state v tarifu, tedy bez sluzeb. Je mi lito. Muzete znat hodne doktoru, kteri to svidluji, muzete nadavat jak chcete, ze jsou povyseni, nezdvorili, arogantni, lini, ze vyzaduji penize bokem. To vsechno muze byt pravda, ale dokud se nenarovna ta pomerova cast, to znamena, ze lekar s atestaci, 10 lety praxe a tudiz dokoncenym vzdelanim, nebude brat 3X nasobek prumerneho platu v zakladu, v soucasnoti zhruba 75 tis hrubeho, tak budou lekari dal vesele odchazet. A pro komika radka: proste neni pravda, ze za lekare, kteri odejdou, je nahrada, ze na vratnici cekaji dalsi, sikovnejsi, dravejsi a mladsi, tedy vykonnejsi. Ti totiz odchazi do toho zahranici. Povidat by o tom mohli nemocnice v pohranici - treba Karlovy Vary, Most, Chomutov, Usti nad Labem, Liberec. Nektera oddeleni uz se pro nedostatek lekaru zavrela, probehlo to medii, racte si nastudovat. Jen tak na okraj, neposuzoval bych lekare podle obvodaku, protoze ti jsou placeni jinak, kapitacni platbou a taky se podle toho chovaji - co nejmensi naklady, co nejmene lecby, aby co nejvice zbylo. Treba o zubarich uz se proste vi, ze jich je malo. Nevydelaji si dost, tak to mladi nechteji studovat, pocatecni naklady jsou obrovske - koupit po nekom ordinaci i s vybavenim je zalezitost v radu milionu. Ohledne vystudovani za "nase dane". Je to nesmysl, jsem pro zavest skolne, ale varuju, na medicine, pokud neuvidi budouci doktori navratnost - treba i v te praci v zahranici, ale tam se situace na trhu muze zmenit, trh se muze nasaturovat - tak to nikdo moc studovat nepujde. Jinak chudych doktoru je, a ne malo. Treba spusta zamestnancu v nemocnicich. Zdaleko to tady neni tak jako v Rakousku, kde pan doktor ma BMW nebo Mercedes, protoze je pan doktor

  Čer 08, 2009
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Moc hezky napsané. Naprostý souhlas.

  Čer 08, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama