Studenti a zdravotní pojištění

Studenti na prázdninových brigádách by si měli zajistit, aby za ně zaměstnavatel platil zdravotní pojištění. Pokud pomáhají v rodinné firmě jako osoby samostatně výdělečně činné, platí si je sami. ČTK to řekl vedoucí oddělení pojištění a plateb pojistného Všeobecné zdravotní pojišťovny Tomáš Červinka.

"Studenti by neměli zapomenout, že z výdělku se platí zdravotní pojištění," upozornil. Za brigádníka je platí zaměstnavatel, který to také oznamuje pojišťovně. Student mu jen předloží doklad o studiu. Osoba samostatně výdělečně činná to oznamuje sama a má sníženou platbu zdravotního pojištění.

Když student přeruší studium, aby třeba rok cestoval, není po tu dobu považován za nezaopatřené dítě a stát za něj pojistné neplatí. Student hradí sám 837 korun měsíčně. "Je-li studium přerušeno kvůli nemoci nebo úrazu a dítě předloží lékařské potvrzení, že v té době nemůže studovat, považuje se dál za nezaopatřené a platby státu trvají," řekl Červinka.

Při přerušení studia nemusí student platit pojistné ve dvou případech: pokud začne studovat jinou školu, například v zahraničí. To ovšem musí oznámit pojišťovně a doložit potvrzením ministerstva školství, že zahraniční škola je postavena na roveň studia v ČR. Neplatí pojistné ani tehdy, je-li v zahraničí déle než půl roku a je tam zdravotně pojištěn. Pouze to oznámí pojišťovně, po návratu se znovu přihlásí.

Až prázdniny skončí a studenti se vrátí do školních lavic, měli by si rodiče ověřit, zda střední škola dává zdravotní pojišťovně hlášení o studiu. Není to povinností škol a ne všechny to podle zjištění ČTK dělají. Pokud škola hlášení nedává, měli by pojišťovně potvrzení dodat. Dítě bude považováno za nezaopatřené a stát za něj pojistné zaplatí.

Červinka připomněl, že odpovědnost za dluhy dítěte na pojistném mají rodiče do 18 let jeho věku, od 15 let už mohou děti hlásit změny pojišťovně samy.

Naďa Myslivcová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (18)

 • Obrázek uživatele Frantisek
  Frantisek (anonym)

  Ještě bych snad dodal, že stát hradí pojistné jen do 26 let věku, dál si musí hradit student sám, i když studuje a nepracuje.

  Črv 20, 2003
 • Obrázek uživatele janapipi"seznam.cz
  janapipi"seznam.cz (anonym)

  ma dcera má přerušení studia ze zdravotních důvodů od 16.1.2007 do 31.8.2007,ráda bych věděla jestli je brána jako student,když od září znovu nastupuje do školy.Dne 26.1.2007 dovršila 18 let a teď nám přišlo z HZP že má platit zrav.poj.od ledna 2007,jak tomu mám rozumět když normálně pobírá dět.přídavky.

  Dub 11, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  1.Jj, platit je musi po dovrseni 26let. 2.Pokud ma preruseno, tak neni student alespon na VS). 3.Blbe je, ze pokud student pracuje, plati za nej stat i student ze sve mzdy.

  Dub 11, 2007
 • Obrázek uživatele Pet
  Pet (anonym)

  Dobrý den , chtěla jsem se zeptat : Když jsem na soukromé střední škole a koncem května budu končit maturitou , mám jít na Urad práce , aby za mě platili soc.a zdr.pojištění nebo to stále platí škola?Děkuji

  Kvě 23, 2007
 • Obrázek uživatele Pet
  Pet (anonym)

  Dobrý den , chtěla jsem se zeptat : Když jsem na soukromé střední škole a koncem května budu končit maturitou , mám jít na Urad práce , aby za mě platili soc.a zdr.pojištění nebo to stále platí škola?Děkuji

  Kvě 23, 2007
 • Obrázek uživatele Radka
  Radka (anonym)

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda platí zaměstnavatel za brigádníka soc. a zdrav.poj.když jsem ted neodmaturovala a celou maturitu budu opakovat za rok...jak je to prosímvás??

  Čer 26, 2007
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Pet, pokud nehodláš dále studovat musíš jít na ÚP, aby za tebe někdo platil pojištění. Do 26 let platí zdravotní pojištění stát, ale pouze v případě, že studuješ.

  Čer 26, 2007
 • Obrázek uživatele Belatrix
  Belatrix (anonym)

  Když jsem končila studium na střední já, tak stát platil pojištění až do konce prázdnin. Tohle by vám měli říct ve škole.

  Čer 26, 2007
 • Obrázek uživatele havhav
  havhav (anonym)

  Dcera bude dělat 28.08.2007 zkoušky,výsledek se dozví až záčátkem září.Jak se zachovat ohledně zdrav.a soc. pojištění? Poraďte Díky

  Srp 05, 2007
 • Obrázek uživatele Peta
  Peta (anonym)

  Dobr den.Kdz studuju dalkove,tak stat za me nehradi zdr.a soc.,ze?dekuji!

  Říj 02, 2007
 • Obrázek uživatele Simona
  Simona (anonym)

  Dobrý den, letos nastupuji na kombinované studium a dnes jsem byla na pojišťovně a tam mi řekli, že studentem budu, takže bych neměla platit zdravotní. Ale je zajímavé, že po mně nechtěli žádné potvrzení, tak jak si pak ověřijou, že student opravdu jsem. Mám ještě někam zajít, nevíte? Nepracuji a na úřadě hlášená nejsem. Děkuji

  Srp 23, 2010
 • Obrázek uživatele dobrý den
  dobrý den (anonym)

  studuji, je mi 23 let, ale trochu si přivydělávám, musím platit pojištění?

  Srp 24, 2010
 • Obrázek uživatele kolek
  kolek (anonym)

  dobrý den, potřebuji poradit. 8.3 jsem nastoupil do práce a smlouvu mi dali do 31.3. Byla to Dohoda o prac. činnosti - práce 20 hod. týdně. Jenže jsem chodil normálně osmičky od pondělí do pátku (nikdo mě neupozornil nebo neřekl, že tak "nemůžu" chodit) Ke konci tohoto období mi dali dodatek o pracovní činnosti o prodloužení od 1.4 do 31.5. Jenže já jsem celou dobu chodil normálně osmičky a tím pádem jsem odchodil celé tři měsíce (po 20hod/týden) za 1 a půl měsíce (po 40hod/týden) a tím pádem jsem byl pak toho cca 1,5 měsíce doma a pak se šel nahlásit 1.6 na UP. Jenže jak jsem si šel nedávno kontrolovat na Zdrav. pojištovnu, jestli je vše ok, tak mi řekli, že mi neplatili (nemám zaplacený) ten poslední měsíc (květen), protože jsem vlastně nechodil do práce a neměl jsem vlastně příjem. (smlouvu jsem měl na ty tři měsíce údajně proto, aby mi mohli rozložit výplaty do těch tří měsíců). Tak a teď co - musím prý zaplatit ten květen - kolik bude penále? Na co se připravit? Co říct?

  Srp 28, 2011
 • Obrázek uživatele kolek
  kolek (anonym)

  ještě bych dodal, že mi při výstupu dali papír "potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti", kde je dohoda o pracovní činnost od 8.3 do 31.5 a pak toto zaměstnání bylo dobou důchodového pojištění od 8.3 do 30.4.

  Srp 28, 2011
 • Obrázek uživatele kolek
  kolek (anonym)

  promiňte za rozdělování, ale ještě mě zajímá jedna věc k tomu - sociální pojištění. Pokud jsem byl na up, platil up. Pokud jsem pracoval, platil to zaměstnavatel ze mzdy, že jo?. No a jak to teda je s tím jedním měsícem, kdy jsem neměl příjmy? A musel jsem něco nahlašovat (ať už při nástupu na up nebo ukončení up a nástupu do práce) to soc. pojištění? a kde? Všude na netu čtu, že je to nepovinné. Díky za odpověĎ.

  Srp 28, 2011
 • Obrázek uživatele martasek
  martasek (anonym)

  Dobrý den, ukončila jsem studium na střední škole. Hledala jsem si o prázdninách práci, ale bohužel, nic jsem nenašla, všude chtějí alespoň rok praxe. Musím se hlásit jako nezaměstnaná na ÚP. Peníze na úhradu zdravotního pojištění nemám.

  Zář 23, 2013
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  Dobrý den, ukončila jsem...Na ÚP je pro absolventy, kteří nenašli práci nebo nestudují dál, vhodné se zaregistrovat, aby nemuseli platit zdravotní pojištění - asi 1.000 Kč. Termín registrace doporučuji začátkem měsíce, nyní je už nejvyšší čas.

  Zář 23, 2013
 • Obrázek uživatele Lenka Šidláková
  Lenka Šidláková (anonym)

  To by snad pojišťovně měla hlásit škola sama že tam student studuje jak to ty rodiče mají všechno vědět.

  Led 18, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama