Stres je spouštěč řady nemocí včetně roztroušené sklerózy

Stres je symptomem moderní doby. Jsou na nás kladeny stále větší nároky, musíme zvládat hodně věcí ve velmi krátkém časovém horizontu. Pod tlakem jsme ve škole, kde je velký důraz kladený na výsledky a výkonnost, potom v práci, kde se prosadí jen Ti nejúspěšnější a navíc musíme zvládat i rodinný a osobní život. Na odpočinek a relaxaci tak mnohdy nezbývá čas. Tělo a mysl je v neustálém shonu bez možnosti regenerace.

Stres nás může někdy pozitivně motivovat (tzv. eustres), ale pokud jsme pod jeho nadvládou dlouhodobě, negativně se podepíše na naší duši i na našem zdraví. “Stresovou reakci těla může vyvolat nadměrná fyzická nebo psychická zátěž. Pokud se člověk cítí kvůli něčemu dlouhodobě ve stresu, tělo je neustále v napětí, škodí to zpravidla více orgánům a celému organismu. Tělo si postupně zafixuje nezdravou fyzickou reakci, vznikne řetězec pochodů, který změní imunologickou stabilitu na patologický stav, který může vést ke zjevnému onemocnění,“ vysvětluje MUDr. Olga Zapletalová, vedoucí Centra pro diagnostiku a léčbu roztroušené sklerózy Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava.

Dlouhodobý stres se podepisuje na psychické i fyzické stránce člověka. V odborné literatuře je popsán tzv. adaptační syndrom na stres, který má tři fáze. První fáze je poplach, který doprovází pocit, že se něco děje a nevím co s tím, poté následuje adaptace, při které člověk sklouzne do stereotypní nezdravé reakce, třetí fází je vyčerpání, nejprve psychické a potom i fyzické.

“Na fyzické úrovni stres působí na nervový, hormonální a imunitní systém. Imunitní systém se tolik nezdůrazňuje, ale já bych ho dala na první místo. Popíši-li alespoň stručně, co se v těle děje, tak tyto tři jmenované systémy jsou stresem vyprovokovány a vznikají propletené reakce. Ve fyzických oblastech neblaze působí například na vegetativní a endokrinní systém, hormony ovlivňují příjem tekutin a metabolismus, jsou například ovlivněny žlázy s vnitřní sekrecí. V kůře nadledvinek se do těla vyplavují hormony, jsou to adrenalin a glukokortikoidy. V důsledku těchto a dalších dlouhodobě opakovaných vzájemně provázaných reakcí na psychické i fyzické úrovni, může být celý organismus, nebo některý z těchto systémů, natolik oslaben, že člověk onemocní, “ vysvětluje dopad stresu na fyzickou stránku člověka MUDr. Zapletalová.

Jednou z nemocí, které stres může spustit, je roztroušená skleróza. Ke stabilizaci nemoci je nutné, aby se pacienti vyrovnali se stresem, který nemoc provází.

Ve zvládání stresu a vyrovnání se s nemocí pomáhá pohyb, mentální aktivita nebo pohyb v přírodě. Dobrým pomocníkem můžou být také domácí mazlíčci a v podstatě každá činnost, která zaměstná naší mysl. Klíčové je soustředění se na aktivitu, kterou právě provádíme a nepřemítát nad věcmi, které nás trápí. Pozitivní vliv má také učení se novým věcem. “Trénink mozku, ke kterému patří i studium určitě pomáhá. Část mozkové kúry nevyužíváme, dalo by se říct, že spí. Když mozek trénujeme, učíme se nové věci, vstřebáváme nové informace, vznikají spoje mezi nejstarší oblastí mozku, což je limbický systém, velkou mozkovou kúrou a podkorovými strukturami. Vstřebáváním a opakováním nových poznatků tvoříme novou paměťovou stopu. Tedy pokud při roztroušené skleróze trénujeme mozek, napomáháme tomu, abychom využili zdravé rezervy, které mozek má,“ vysvětluje MUDr. Zapletalová.

více informací na www.rskompas.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (12)

 • Obrázek uživatele Alča
  Alča (anonym)

  Já jsem teda kvůli strestu většinou dost nafouklá a mívám problém s tárvením a někdy a zácpy. Asi tomu ani nepomáhá občasné fast food starvování. :/

  Zář 23, 2014
 • Obrázek uživatele Kristýna
  Kristýna (anonym)

  Alenko řešením by pro vás mohli být probiotika, určitě byste se měla cítit daleko lépe po nich.

  Zář 23, 2014
 • Obrázek uživatele Alča
  Alča (anonym)

  Tak za zkoušku by to zřejmě stálo, akorát je jich hrozně moc, můžete mi třeba doporučit nějaká, která jste zkušela a která funguovala, že bych se na ně podívala.

  Zář 24, 2014
 • Obrázek uživatele Kristýna
  Kristýna (anonym)

  NO takhle z hlavy mě napadají třeba Prolactiv, ty vím, že mi zabrali dobře a dost se mi po nich ulevilo.

  Zář 24, 2014
 • Obrázek uživatele B. Novotná
  B. Novotná (anonym)

  Probiotika Prolactive určitě mohu doporučit, pomohli mi hodněa díky tomu to v práci bylo o trochu snesitelnější.

  Zář 25, 2014
 • Obrázek uživatele Kristýno=Alčo=B.Novotná,
  Kristýno=Alčo=B... (anonym)

  dík za reklamu. Třeba se na to někdo chytí.

  Zář 25, 2014
 • Obrázek uživatele Třeba
  Třeba (anonym)

  Třeba to dotyčným opravdu pomohlo :))

  Zář 26, 2014
 • Obrázek uživatele abc
  abc (anonym)

  Tady už člověk ani nemůže říct, že mu něco pomohlo, aby nebyl obviněný, že je to jen reklama :) Pomohl mi Prolactiv, bum reklama, ale to že někdo řekne kamarádce, hele koupila jsem si na praní Persil, to už reklama asi není :))

  Zář 29, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Kdyby její "kamarádkou" byla veřejnost, tak by to reklama nepochybně byla.

  Zář 29, 2014
 • Obrázek uživatele abc
  abc (anonym)

  Je to reklama pokaždé když se někomu o něčem zmíníte a je jedno jestli je to jeden člověk nebo sto. Jednou se vyslovil název prostředku a už je prostě reklama pro ten prostředek.

  Říj 02, 2014
 • Obrázek uživatele Kovář
  Kovář (anonym)

  Hlavně, že nikomu nevadí, že na každý druhý stránce, kam šlověk vleze, tak vyskočí reklama přes celé okno... Tohle mi tak hrozný nepřijde. Když těm ženským ten Prolactiv pomáhá, tak je v pohodě když ho chtěj doporučit dál. Mě to žíly netrhá.

  Říj 06, 2014
 • Obrázek uživatele P.K.
  P.K. (anonym)

  Já měla problém se zažíváním právě kvůli stresu z práce, zkoušela jsem prvně kupovat jogurty s kultorou, které reklamovali v televizi, ale to bylo uplně bez účinku, pak jsem přešla právě na probiotika na doporučení kamarádky a ty už zabraly výborně.

  Říj 09, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama