Streptokoková angína

Bakterie, která způsobuje streptokokovou angínu, se šíří přímým kontaktem nebo vzdušnou cestou. Nejčastěji jsou postiženy děti ve věku 5-15 let, ale může postihnout i dospělé. Jen ojediněle onemocní dítě do věku 3 let.

Příznaky:
Malé děti:
-          mírná bolest v krku
-          oteklé krční uzliny
-          teplota v konečníku 39°C
-          podrážděnost
-          nechutenství
Starší děti a dospělí:
-          náhlá silná bolest v krku
-          zduřelé krční uzliny
-          teplota v podpaží 39°C a vyšší
Příznaky se dají zaměnit s chřipkou či nachlazením. Skutečná diagnóza se potvrdí výtěrem z krku, testem na streptokoka či vyšetřením na C-reaktivní protein.
Léčba probíhá především antibiotiky. Dítě je infekční do 48 hodin po podání antibiotik.
Pro úlevu od bolesti se doporučuje kloktání slanou vodou a používání ústního spreje s propolisem, aloi a aromatickými oleji. Dále je možno při dlouhotrvající horečce užít paracetamol. Pokud to stav pacienta však dovolí není vhodné srážet horečku okamžitě-jedná se o účinný nástroj imunitního systému v boji proti patogenům. Důležité je být v klidu, pít hodně tekutin a jíst stravu, která nebude dráždit krk. Z potravinových doplňků je vhodné užívat zinek, který urychluje hojení a houby maitake, shiitake a reishi k posilnění imunity. Po dobrání antibiotik je žádoucí obnovit přirozenou střevní mikroflóru užíváním probiotik.
Neléčená streptokoková angína může vést k revmatické horečce, k ledvinovým, kloubním či srdečním potížím.

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Lojza
    Lojza (anonym)

    Angína mě obtěžovala během roku 3x. Zbavil jsem se jí, až když jsem začal užívat Probiolact. Poradila mi ho doktorka a musím uznat, že mi moc pomohl.

    Lis 29, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama